با محوریت میراث مشترک عرفان و ادبیات فارسی؛

همایش بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگی ایران و شبه‌قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کارکرد

۲۴ دی ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۳ کد : ۳۶۹۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۰۳
همایش بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگی ایران و شبه‌قاره با محوریت میراث مشترک عرفان و ادبیات فارسی، صبح امروز با حضور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این دانشگاه آغاز به کارکرد.
همایش بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگی ایران و شبه‌قاره  در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کارکرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: دانشگاه فردوسی مشهد هم‌اکنون مفتخر است که با همکاری سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی بستری را فراهم نموده است تا دانشمندان و دانشجویان از کشورهای مختلف منطقه در قالب گفت‌وگوی سازنده به بیان ایده‌های خود بپردازند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد افزود: امروز دانشمندان حاضر در این همایش، هرکدام نمایندگان کشورهایی هستند که بیشترین مشترکات منطقه‌ای در جنبه‌های مختلف زبانی، فرهنگی و عرفانی دارند و همین امر می‌تواند منجر به گفت‌وگویی سازنده در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی شود.

وی همچنین با اشاره به تاریخ قدمت این منطقه ورود اسلام را به این منطقه موجب افزایش ارتباطات گسترده فرهنگی و عرفانی دانست و در همین راستا عرفان و ادبیات را دو جلوه‌گاه روح آدمی دانست و افزود که عرفان مجال رفع عطش روح انسان است و ادبیات فارسی عرصه بروز زیبایی‌های کلامی است.

در ادامه این همایش، دکترعباس خامه یار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: امیدواریم مباحث مطرح‌شده در این جلسه به نزدیکی بیشتر کشورهای این منطقه در عرصه‌های فرهنگی و عرفانی تبدیل شود.

وی پیوستن و چنگ زدن به معنویت را از ملزومات و ضروریات بشر دانست و افزود زبان فارسی که مدت‌ها زبان‌اصلی و رایج مردم این منطقه و زبان ارتباط بین‌المللی بوده است با ظهور و نفوذ انگلیس به حاشیه رانده شد اما وجود مشترکات زبانی توانست همچون ریشه‌های یک درخت تنومند موجب نزدیکی دوباره زبان‌ها به هم شود و موجبات تعاملات بیشتر را در عرصه‌های مختلف علمی و فرهنگی و عرفانی فراهم کند.

 

 

دکتر معتمدی مدیر فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر علمی این همایش نیز مقالات مختلف ارائه‌شده در همایش را موجب پربار شدن آن دانست و افزود در این همایش بیش از ۲۷ مقاله داخلی و خارجی در موضوعات مختلف پذیرفته‌شده است که مقالات پذیرفته‌شده در این همایش در قالب ۶ پنل تخصصی به بحث و گفت‌وگو گذاشته می‌شود. وی همچنین با اشاره به تاریخ چند هزارساله این منطقه، اشتراکات تاریخی و فرهنگی را کلید ارتباط بین مردم در این منطقه دانست و افزود با ظهور اسلام نیز روابط موجود نه‌تنها کاهش پیدا نکرد بلکه شاهد رشد و ترقی آن بودیم.

در ادامه این مراسم آقای سید حسین فاضل آغا سنچارکی معاون انتشاراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور افغانستان با اشاره به ملزومات و دلایل گفت‌وگو در عرصه‌های فرهنگی و عرفانی از شرکت‌کنندگان در این همایش خواست تا در بحث‌هایی که صورت می‌پذیرد موجبات تعاملات بیشتر منطقه‌ای و انسان‌دوستی را فراهم کنند تا دوباره شاهد بروز فرهنگ و عرفان غنی خود در این منطقه باشیم.

همایش یک‌روزه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگی ایران و شبه‌قاره هند امروز در قالب شش پنل تخصصی به بحث و بررسی مقالات و دیدگاه‌های موجود خواهد پرداخت و فردا صبح با برگزاری مراسم اختتامیه در دانشگاه به کار خود خاتمه خواهد داد.

م.ع ۱۳۶۰