سرپرست پارک علم و فناوری استان کرمان خبرداد:

۳۱۷ میلیون دلار صادرات شرکت های دانش بنیان استان در دو سال گذشته

۲۴ دی ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۳ کد : ۳۶۹۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۳۰
سرپرست پارک علم و فناوری استان کرمان از صادرات ۳۱۷ میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری استان از ابتدای سال ۹۵ تا کنون خبر داد که ۷۷میلیون دلارآن مربوط به سال ۱۳۹۶ است.
۳۱۷ میلیون دلار صادرات شرکت های دانش بنیان استان در دو سال گذشته

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری استان کرمان، دکترمسعود ترکزاده، با اشاره به ظرفیت بسیار بالای کشور در حوزه علم و تکنولوژی گفت: کشور ایران با داشتن رشد ۱۶ درصدی، بالاترین سرعت رشد تولید علم را در دنیا به خود اختصاص داده است و ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی با تولید ۴۳ هزار مستند علمی در میان ۲۵ کشور برتر دنیا قرار گرفته که این کشورها مجموعاً توان تولید ۸۵ درصد تولیدات علمی دنیا را دارند و از این حیث موفق به کسب رتبه اول در میان کشورهای اسلامی شده است.

 

وی افزود: در حال حاضر ۵ میلیون نفر دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد ۳۳ درصد در حوزه‌های فنی و مهندسی تحصیل می‌کنند که این نشان دهنده پتانسیل و توانایی کشور در ارائه خدمات فنی و مهندسی است.

دکترترکزاده با تاکید بر رشد کمی تولیدات علمی خاطرنشان کرد: تولیدات علمی باید کاربردی، نافع و درآمدزا باشند و مردم از نتیجه این تحقیقات علمی بهره مند شوند چرا که دوره اقتصاد مبتنی بر صنعت نفت و منابع زیر زمینی کشور و خام فروشی به اتمام رسیده است و امروز اقتصاد غیرنفتی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرپرست پارک علم و فناوری استان کرمان در ادامه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر اهمیت اقتصاد مقاومتی گفت: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان از زیرساخت‌های اقتصاد مقاومتی است و جهت گیری سیاست گذاری مسئولان کشور باید به سمت تکنولوژی برگردد. دانشگاه و صنعت دو رکن اساسی اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان کشور هستند که برای رسیدن به صنعت دانش بنیان و درآمدزا (در حد فاصل دانشگاه و صنعت) ایده‌هایی شکل می‌گیرند که این ایده‌ها با حمایت مراکز رشد و پارک‌ها تجاری سازی می‌شوند؛ این فرآیندی است که در کشور طراحی شده که این دو رکن (دانشگاه و صنعت) در کنار یکدیگر قرار گیرند.

دکترترکزاده از فعالیت ۱۹۳ شرکت و واحد فناور در ۸ مرکز رشد شهرستان‌ها در استان کرمان خبر داد و تاکید کرد: این مراکز وظیفه حمایت از ایده‌های نوپا، جذب و تجاری سازی فناوری‌ها را برعهده دارند. صاحبان ایده در مراکز رشد پس از گذراندن ارزیابی‌های لازم در راستای ورود به بازار و تجاری سازی، حمایت و توانمندسازی می‌شوند.

وی در پایان گفت: پارک علم و فناوری استان کرمان در زمینه‌های بیوتکنولوژی و کشاورزی، پزشکی، نانوفناوری، انرژی‌های تجدید پذیر، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع شیمیایی و تبدیلی، فرآوری مواد معدنی و صنایع الکترونیک و مخابرات فعالیت می‌کند و صاحبان ایده‌ها می‌توانند با مراجعه به این مراکز از حمایت‌های مادی و معنوی در جهت ثبت، اجرا، تجاری سازی و فروش ایده‌ی خود بهره مند شوند.

ل.س ۱۳۴۲/ ر.ب ۱۳۴۵

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری استان کرمان