با حضوررئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری انجام گرفت؛

رونمایی گزارش تحولات و وضعیت جمعیت در جمهوری اسلامی ایران

۰۷ دی ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۱ کد : ۳۶۶۵۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۲۷
گزارش تحولات و وضعیت جمعیت در جمهوری اسلامی ایران در راستای اهداف سیاست‌های کلی جمعیت با حضور دکتر حسام الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، دکتر محمد جلال عباسی شوازی رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور و جمعی از سیاستگذاران و برنامه ریزان حوزه جمعیت و سلامت، استادان و کارشناسان جمعیت شناسی کشور در تالار تدبیر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری رونمایی شد.
رونمایی گزارش تحولات و وضعیت جمعیت در جمهوری اسلامی ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور، دکترحسام الدین آشنا، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در این مراسم بیان داشت: مهم‌ترین متغیری که در سیاستگذاری به‌عنوان مبنای محاسبات در نظر گرفته می‌شود جمعیت و دگرگونی‌های آن در گذشته، حال و آینده است.

وی افزود: عدم شناخت درست تحولات جمعیتی و نگرش تک بعدی به این تحولات موجب ارائه طرح‌ها و برنامه‌های جمعیتی به صورت ناقص و یا شتاب‌زده می‌شود که در صورت اجرا نه تنها مفید و موثر نخواهند بود بلکه گاه به فجایعی غیر قابل جبران منتهی می‌شود.

دکتر آشنا در ادامه گفت: در سال‌‌های گذشته تغییرات شدید در روندهای جمعیتی ایران و وجود دستگاه‌های متعدد و موازی تصمیم‌‌ساز، موجب تشتت آرا در سیاست‌گذاری‌های کلان جمعیتی شده است. ورود پژوهشگران و متخصصان دانشگاهی به موضوع سیاستگذاری جمعیتی را مغتنم شمرده و امیدواریم با بهره‌مندی از این آثار، شناخت دقیق‌تری از مسائل سیاستی در این حوزه حاصل و کیفیت سیاستگذاری‌های اجتماعی و فرهنگی در در کشور افزایش یابد.

در ادامه دکتر محمد جلال عباسی شوازی رئیس موسسه مطالعات جمعیتی در خصوص گزارش تحولات و وضعیت جمعیت و نتایج آن، با تاکید بر اینکه کشور ایران در سه دهه اخیر تحولات جمعیتی چشمگیری را تجربه کرده است، بیان داشت: کاهش رشد جمعیت و پیامدهای آن زمینه را برای بازنگری و تعدیل سیاست‌های جمعیتی در ایران فراهم کرده و ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت کشور توسط مقام معظم رهبری راهگشای مباحث و سیاست‌های جمعیتی بوده است.

رئیس موسسه مطالعات جمعیتی در ادامه اظهار داشت: توجه مسئولان و سیاست‌گذاران و افکار عمومی به مسائل جمعیتی، ضرورت تهیه گزارشی جامع از وضعیت جمعیت بیش از پیش مشخص نمود، و در پاسخ به این نیاز، با همکاری موسسه مطالعات جمعیتی، مرکز بررسیهای استراتژیک ریاست جمهوری و سایر نهادهای مرتبط، و با همفکری و مشارکت تیم تحقیقاتی متشکل از جمعیت شناسان، اقتصاددانان، محققین حوزه سلامت جمعیت و محیط زیست گزارش وضعیت و تحولات جمعیت تدوین شد.

وی افزود: گزارش فوق ابعاد مختلف جمعیت را از دید تخصصی و کارشناسی بررسی کرده و با استفاده از داده ها و اطلاعات موجود وضعیت جمعیت در هر حوزه را به تصویر کشیده است.

دکتر عباسی شوازی در جمع بندی مباحث خود به پیام‌های سیاستی از جمله «پویایی و چندوجهی بودن جمعیت»، و «رابطه متقابل تغییرات و سیاست‌های جمعیتی» اشاره کرد و موفقیت سیاست‌های جمعیتی را در گرو «درک عمیق پویایی‌ها و تحولات جمعیت»، «نگرش واقع‌بینانه در برنامه‌ریزی‌ها»، «همکاری بین‌بخشی»، «اختصاص بودجه کافی»، «اجرای بهنگام»، «ارزیابی دقیق» و «برنامه‌ریزی پایدار» معرفی کرد.

در پایان این مراسم از گزارش تحولات و وضعیت جمعیت در ایران رونمایی شد.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷