امضای تفاهم نامه همکاری آب منطقه ای مازندران و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

۲۹ دی ۱۳۹۳ | ۰۹:۳۰ کد : ۳۶۶۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۸۰
تفاهم نامه همکاری بین شرکت آب منطقه ای مازندران و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری امضا شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد علی بهمنیار رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی با اشا...
تفاهم نامه همکاری بین شرکت آب منطقه ای مازندران و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری امضا شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد علی بهمنیار رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به ضرورت ارتباط هر چه بیشتر دانشگاه با بخش اجرایی گفت : استان مازندران به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی جای کار فراوانی در بخش آب، کشاورزی و محیط زیست به لحاظ تحقیقاتی و علمی دارد که انتظار می رود با تعامل بیشتر زمینه رشد و توسعه استان فراهم شود .
وی با بیان اینکه در سالهای اخیر ارتباط دانشگاه با صنعت و بخش اجرایی کشور بهبود یافته است اما کافی نیست تأکید کرد: این ارتباط باید بیشتر تقویت شود چرا که طرفین می توانند از پتانسیل و ظرفیت یکدیگر استفاده کرده و منافع بیشتر برای دو مجموعه فراهم شود .
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با تشریح توانمندیهای این دانشگاه در زمینه علمی و تحقیقاتی افزود : برخورداری این دانشگاه بیش از 3600 دانشجوی فعال و جوان بویژه بیش از 1300 دانشجو در بخش ظرفیت تکمیلی که 400 نفر آنها در مقطع دکترای هستند  مشارکت آنها می تواند زمینه تحول بزرگ در بخش آب ، کشاورزی و منابع طبیعی ایجاد کند .
سپس دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران نیز طی سخنانی گفت: در مازندران علی رغم اینکه در مقایسه با دیگر نقاط کشورآب فراوان تری دارد اما مسئله اول این استان چه در بخش توسعه کشاورزی ، صنعت و شرب آب است  دلیل این امر هم عقب ماندگی تاریخی استان در بخش اجرای طرح های توسعه منابع آب ومقوله بهره وری از آب است  که باید با یک مدیریت ارتقا یافته هم به بخش توسعه و هم موضوع بهره توجه جدی بکنیم .
وی با بیان اینکه این استان از لحاظ تعداد، بیشترین رودخانه را دارا می باشد و از سویی پر مسئله ترین رودخانه ها ی کشور نیز چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی دراین استان وجود دارد . بنابر این ما نیازمندیم با نگاه علمی و انجام فعالیت تحقیقاتی این وضعیت را سامان داده و بر همین اساس به دنبال بهساز ی در بهبود رودخانه و اراضی حاشیه آن بویژه توسعه صنعت گردشگری آبی در سواحل آن هستیم .
رئیس هیئت مدیره آب منطقه ای مازندران در ادامه با تشریح سیاست های وزارت نیرو در بخش تحقیقات تصریح کرد:  امروز وزارت نیرو به دنبال انجام تحقیقات کاربری و کلان در بخش آب بوده که ما معتقدیم با توجه به ظرفیت های بسیار خوبی که در این دانشگاه و دیگر دانشگاه های منطقه و کشور وجود دارد می توانیم بر مدیریت علمی بیشتر تمرکز کرده و سطح دانش در بخش آب را توسعه بدهیم.
 در پایان طرفین ضمن مبادله تفاهم نامه بر ایجاد دبیرخانه فعال و مشترک، تقویت کمیته آبیاری و زهکشی منطقه ای با محوریت دانشگاه، تشکیل کارگروه مشترک و تخصصی در زمینه های مختلف آب برگزاری کارگاه آموزشی، بهره گیری از ظرفیت اجرایی بخش آب جهت جذب دانشجوی خارجی و ارتباط بیشتر با دانشگاه های دیگر کشور ها تأکید کردند.