امضای تفاهم نامه سه جانبه فدراسیون ورزش کارگری، اداره کل ورزشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم

۲۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۱ کد : ۳۶۵۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۴
فدراسیون ورزش کارگری، اداره کل ورزشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم در راستای انجام تحقیقات علمی پیرامون ورزش کارگری و کاهش آسیب های جسمانی و ناهنجاری ...
فدراسیون ورزش کارگری، اداره کل ورزشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم در راستای انجام تحقیقات علمی پیرامون ورزش کارگری و کاهش آسیب های جسمانی و ناهنجاری های ناشی از کار، تفاهم نامه سه جانبه همکاری مشترکی را امضا کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسیدامیر حسینی سرپرست فدراسیون ورزش کارگری، دکتررضا قراخانلو رئیس پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم و جواد رمضی مدیرکل ورزشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی نشستی مشترک، ضمن دیدار و بحث و تبادل نظر درخصوص زمینه های همکاری مشترک، تفاهم نامه همکاری سه جانبه ای را جهت بهره گیری مطلوب از ظرفیت‌ها و توانایی‌های کاربردی طرفین در راستای ظرفیت سازی علمی، پژوهشی و پاسخگویی به نیازهای جامعه ورزش کارگری کشور، تقویت و ترویج سبک زندگی فعال و ورزش سلامت محور و به منظور توسعه و گسترش همکاری های علمی، ورزشی و آموزشی امضا کردند.
همچنین همکاری های مشترک در راستای تقویت و ترویج سبک زندگی فعال و ورزش سلامت محور در جامعه کار و تلاش، توسعه و گسترش فعالیت های علمی، ورزشی و آموزشی مرتبط، اجرای طرح‌های پژوهشی کاربردی در حوزه ورزش کارگری و خانواده 40 میلیونی کار و تلاش، کمک و مساعدت در راستای پیشبرد اهداف و وظایف طرفین از مهمترین اهداف امضای این تفاهم نامه همکاری مشترک است. دکترقراخانلو دراین دیدار گفت: مسئله اصلی پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم انجام تحقیق هایی پیرامون ورزش اقشار مختلف جامعه است به نحوی که به توان ورزش را در بین آحاد جامعه همگانی کرد.
وی با اشاره به نقش کارشناسان و متخصصان تربیت بدنی در پیشگیری و کاهش بیماری ها افزود: پژوهشگاه آمادگی آموزش کارشناسان حوزه ورزش کارگری برای انجام طرح سنجش سلامت کارگران در سراسر کشور را دارد و دراین زمینه می تواند به فدراسیون ورزش کارگری و اداره کل ورزشی وزارت کار درخصوص تهیه و طراحی اطلس های لازم کمک کند.
دکترقرا خانلو گفت: در حوزه ورزش کارگری ما نیازمند جمع آوری تحقیقات علمی انجام شده و هدایت تحقیقات علمی درسطح دانشگاه ها هستیم تا بتوانیم خدمات خوبی به جامعه ارائه کنیم.
دکترحسینی دراین دیدار ضمن تأکید بر مقوله پیشگیری در کاهش هزینه های درمان و اهمیت و نقش ورزش دراین زمینه، گفت: امضای این تفاهم نامه به انجام تحقیقات و کارهای پژوهشی درخصوص نقش و اهمیت ورزش درسلامتی جامعه کار و تلاش و همچنین چگونگی مسئله کردن ورزش کارگری در بین مسئولان و آحاد جامعه کمک خواهد کرد و به نظرمی رسد طرفین این تفاهم نامه باید به سمت تعریف استانداردهای مناسب درارتباط با ورزش کارگران و به خصوص ورزش بانوان کارگر حرکت کنند.
مدیرکل ورزشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز درهمین ارتباط گفت: اولین مرکز تخصصی سنجش سلامت کارگران به صورت پایلوت و برای اولین بار درمجموعه ورزشی معتمدی کارگران افتتاح شده و پیش بینی کرده ایم روزانه 50 الی 100 نفر از کارگران دراین مرکز مورد معاینه و سنجش های جسمی و ساختار قامتی قرارگیرند.
وی با تأکید برنقش تحقیقات علمی در ارتباط با نقش ورزش در پیشگیری از آسیب های جسمی کارگران، توسعه و ترویج مراکز سنجش سلامت کارگران دربین کارخانه ها و مراکز صنعتی و مجموعه های فرهنگی ورزشی را به عنوان یکی از برنامه های مهم اداره کل ورزشی وزارت کار عنوان و خواستار همکاری پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم با ارگان های حوزه ورزش کارگری در راستای انجام این رسالت مهم شد.
گفتنی است به منظور تحقق اهداف و نظارت برحسن اجرای مفاد آن و برطرف کردن مشکلات احتمالی، کمیته مشترکی متشکل از نمایندگان طرفین حداقل هر 2 ماه یکبار تشکیل خواهد شد.