دکتر برومند در جشنواره تجلیل از پژوهشگران برگزیده کشور تاکید کرد؛

راهبرد اصلی وزارت علوم، حمایت از توسعه پژوهش در کشور

۲۷ آذر ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۸ کد : ۳۶۴۱۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۰۰
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز دوشنبه در جشنواره تجلیل از پژوهشگران برگزیده کشور گفت: حمایت از نهادهای پژوهشی به علت نقش موثر در اشتغال پایدار و بها دادن به پژوهش برای حل مشکلات جامعه، راهبرد اصلی وزارت علوم در حمایت از توسعه پژوهش در کشور به شمار می رود.
راهبرد اصلی وزارت علوم، حمایت از توسعه پژوهش در کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند، رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری اظهار داشت: نامگذاری روزهای هفته ملی پژوهش برای تاکید و تمرکز بر موضوعات مختلف و اثرگذار در بخش های پژوهش و فناوری صورت گرفت و به دلیل اهمیت نهادینه شدن فرهنگ پژوهشگری از دوران مدرسه، اولین روز پژوهش با حضور وزیران علوم و آموزش و پرورش به تجلیل از پژوهش دانش آموزی اختصاص یافت.

وی افزود: در روز دوم هفته ملی پژوهش و فناوری شاهد افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فن بازار با حضور وزیر علوم و معاون علمی رئیس جمهور بودیم که در این نمایشگاه ۱۹۸ مرکز شامل دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری محصولات فناورانه خودرا به نمایش گذاشتند.

رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری با اشاره به رونمایی از ۶۵ طرح فنی منتخب توسط وزیر علوم و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: در پایان این نمایشگاه ۷۱ قرارداد همکاری بین بخش شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاران اعلام شد که ارزش آن بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بود که سه برابر نمایشگاه سال گذشته است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم برگزاری همایش مدیران ارتباط با صنعت دانشگاهها را از دیگر برنامه های دومین روز هفته ملی پژوهش و فناوری نام برد که طی آن از مجریان ۷ طرح پژوهشی و ۴ وزراتخانه فعال در همکاری با دانشگاهها تجلبل شد.

وی برگزاری جشنواره تجلیل از صاحبان ایده های برتر را از برنامه های مهم هفته ملی پژوهش و فناوری نام برد که با ثبت نام ۲۸۰۰ ایده برگزار شد و پس از انجام ارزیابی و داوری های مختلف، ده ایده برتر انتخاب شد که از نفر اول در جشنواره امروز تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر تجلیل می شود.

دکتر برومند ادامه داد: جشنواره‌های استانی هفته پژوهش و فناوری با حمایت استانداران در همه استانهای کشور برگزار شد که امروز از ۴ استاندار که توسط وزارت کشور معرفی شدند به علت نقش مهم در حمایت از پژوهشگران تجلیل می شود.

وی اظهار داشت: اشتغال ۳۰ هزار نفر در پارک های علم و فناوری و گردش مالی ۳۰۰۰ میلیارد تومانی شرکت های مستقر در این مراکز، ضرورت حمایت بیشتر از این مراکز و پارک های علم و فناوری را دو چندان می کند.

رئیس ستاد ملی پژوهش با اشاره به برگزاری جشنواره پژوهشگران و فناوران کشور به عنوان آخرین برنامه هفته ملی پژوهش از ثبت نام ۳۷۷ محقق در این جشنواره خبر داد که ۲۴۰ پژوهشگر از دانشگاهها و ۴۶ پژوهشگر از دستگاههای اجرایی و در بخش فناوری نیز ۹۱ فناور کاندیدای فناور برتر قرار گرفتند.

در بخش پایانی این جشنواره از ۱۶ پژوهشگر و ۴ فناور برگزیده با اهدای لوح سپاس و جوایزی تجلیل شد.

م.ع ۱۳۶۰/ ع.ع ۱۳۵۷.


( ۱ )