در آیین معارفه معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛

دکتر غلامی : در فعالیت های فرهنگی ، به دانشجویان اعتماد و زمینه مشارکت آنها فراهم شود

۱۸ آذر ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۳ کد : ۳۶۱۷۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۱۹۵
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین معارفه دکترغلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: در فعالیت های فرهنگی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، به دانشجویان اعتماد و زمینه مشارکت آنها فراهم شود.
دکتر غلامی : در فعالیت های فرهنگی ، به دانشجویان اعتماد  و  زمینه مشارکت آنها فراهم شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی اظهار داشت: فراهم کردن زمینه مشارکت بیشتر دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی باعث می‌شود بسیاری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آنان به فعلیت دربیاید و در خدمت تربیت نیروی انسانی برای آینده کشور قرار گیرد.

وی افزود: ستاد وزارت علوم در برنامه‌ریزی های خود از ظرفیت اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی حداکثر استفاده را می‌برد زیرا هیچ سازمانی این توانمندی بالقوه را در اختیار ندارد.

دکتر غلامی با اشاره به ضرورت تعامل اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان به منظور هم افزایی در امور تصریح کرد: همه مدبران آموزش عالی در کنار فعالیت‌های خود، نگاه جامعی به فضای فرهنگ و اندیشه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی داشته باشند.

وی اظهار داشت: تشکل‌های دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی فعالیت‌های ارزشمندی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی انجام می‌دهند که یکی از این فعالیت‌های بسیار ارزشمند، فعالیت‌های قرآنی هستند که سال آینده مرحله نهایی مسابقات سراسری قرآن دانشجویان توسط وزارت علوم برگزار می‌شود.

وزیر علوم با قدردانی از فعالیت معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: فعالیت اصلی توسط بدنه دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و ستاد وزارت علوم راهبردها را تدوین مشخص می‌کند.

دکتر غلامی با اشاره به برنامه‌های متنوع دانشجویان به مناسبت روز دانشجو گفت: فضای دانشگاه‌ها بسیار پویا و امیدوار کننده است و ما مسئولان باید این فضا را تقویت کنیم زیرا بالندگی دانشجویان در خدمت نظام اسلامی و کشور است.

در ادامه این آئین، دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تشکر از حسن اعتماد وزیر علوم به وی، گفت: فرهنگ به معنای تخصصی آن از هیچکدام از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها جدا نیست و در کل فضای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جاری است.

وی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به عنوان یک «زیست میدان» یاد کرد که دانشگاهیان و دانشجویان در آن «تجربه زیسته» خاص خودشان را دارند.

دانشیار جامعه شناسی دانشگاه تهران، ویژگی فعالیت فرهنگی را خصلت داوطلبانه بودن آن یاد کرد و گفت: فعالیت‌های فرهنگی دوران دانشجویی، حس مشارکت جویی و مسئولیت پذیری را در آنان تقویت می‌کند.

وی تصریح کرد: کنشگران اصلی «زیست میدان» دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، دانشجویان هستند که کنش‌های مختلفی و از جمله کنش‌های سیاسی دارند و همه این کنش‌ها می‌تواند به عنوان تجربه‌ای برای مدیریت آینده کشور قلمداد شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: دانشگاه‌ها محل تضارب آرا و عمل فرهنگی و اجتماعی کنشگران داخل دانشگاه‌ها است و تکثر و تنوع تشکل‌های مختلف دانشجویی نشان می‌دهد با چه عرصه بزرگی از تفاوت‌ها روبه رو هستیم و تنها گفتگو و تعامل است که در این فضا مشکلات احتمالی را حل خواهد کرد.

دکتر غفاری با تاکید بر نقش فعالیت فرهنگی به عنوان تقویت کننده سرمایه فرهنگی دانشگاه‌ها در جامعه گفت: رویکرد اصلی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در دولت دوازدهم گفتگو و تعامل با مجموعه‌های دانشجویی است.

دکتر حسین میرزایی، سرپرست سابق معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز در این آئین گزارشی از عملکرد این معاونت در دولت یازدهم و مدت طی شده از دولت دوازدهم ارائه کرد.

وی با اشاره فعالیت ۶۱۲۲ انجمن علمی دانشجویی در آغاز دولت یازدهم اظهار داشت: علیرغم اینکه در هر رشته دانشگاهی در یک دانشگاه فقط امکان تأسیس یک انجمن علمی وجود دارد؛ هم اکنون تعداد ۹۳۸۸ انجمن علمی ثبت شده داریم که تعداد ۸۵۴۳ انجمن فعال هستند.

دکتر میرزایی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی حرکت ویژه انجمن‌های علمی دانشجویی گفت: در سال ۹۲ صرفاً ۴ اتحادیه انجمن علمی دانشجویی داشتیم که امروز این تعداد به ۳۶ اتحادیه افزایش یافته است.

سرپرست سابق معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: در سال ۱۳۹۲ تعداد ۱۲۴ تشکل دانشجویی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی فعال بود که در حال حاضر این تعداد به ۲۱۴ تشکل افزایش یافته است.

وی با اشاره به نشریات دانشجویی به عنوان یکی دیگر از ارکان فعالیت دانشجویان در دانشگاه‌ها گفت: در سال ۱۳۹۲ تعداد ۳۱۸۱ نشریه دانشجویی در دانشگاه‌های کشور فعال بود که هم اکنون این تعداد به ۴۹۵۱ نشریه افزایش یافته است.

دکتر میرزایی با اشاره به کانون‌های فرهنگی به عنوان محلی برای فعالیت‌های دینی، مذهبی، هنری و ادبی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: در سال ۹۲ تعداد ۲۱۱۰ کانون فرهنگی هنری در دانشگاه‌های فعال بود که هم اکنون این تعداد به ۳۴۱۴ کانون افزایش یافته است.

وی راه انداری برنامه نهضت رضوی شامل تأسیس کانون‌های فرهنگی رضوی، حمایت از اردوهای رضوی، برنامه طریق رضوی و برگزاری جشنواره قرآن و عترت دانشجویان اشاره کرد و این برنامه‌ها را از مهمترین برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در دولت یازدهم عنوان کرد.

سرپرست سابق معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: از برنامه‌های مهم این معاونت، تأسیس اتاق‌های فکر استانی بود که با همکاری وزارت علوم، سازمان برنامه و بودجه و مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری صورت گرفت و گام مهمی در استفاده از نظرات نخبگان کشور در اداره امور است.

دکتر میرزایی، تشکیل دبیرخانه مرکزی کنگره ملی شهدای دانشجو، قرارگاه راهیان نور، «قرارگاه شهید علم الهدی» و ستاد ملی اربعین دانشگاهیان با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها را از دیگر اقدامات معاونت وزارت علوم در دولت یازدهم نام برد.م.ع ۱۳۶۰/ ا.ب ۱۳۵۱


( ۵ )