مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، مطرح کرد:

ایجاد ۳۰ هزار شغل در حوزه فناوری در سال جاری

۱۲ آذر ۱۳۹۶ | ۰۹:۴۲ کد : ۳۶۰۳۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۳۷
دکتر خسرو پیری در آیین تجلیل از پژوهشگران برگزیده استان یزد، اظهار داشت: با توجه به زیرساخت‌های فراهم شده در کشور، در سال جاری۳۰ هزار شغل در حوزه فناوری ایجاد شده است.
ایجاد ۳۰ هزار شغل در حوزه فناوری در سال جاری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری استان یزد، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، به تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های این وزارت در حوزه علم و فناوری پرداخت و جدی‌تر شدن حرکت‌های علمی در کشور و پرداختن به برنامه‌های کیفی به جای برنامه‌های کمی را از مزیت برنامه‌ها و سیاست‌های جدید وزارت علوم دانست.

وی برضرورت توجه کافی به بخش فناوری در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اشاره و تأکید کرد: پژوهش‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، بایستی با هدف رفع نیازهای جامعه، بازار کار و صنعت انجام شوند.

دکتر خسرو پیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهداف ایجاد دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، ایجاد مراکز فناوری تخصصی به منظور ارتباط بیشتر با صنعت را یکی از ماموریت‌های این دفتر دانست و توسعه تعداد پارک‌های علم و فناوری از تعداد ۳۶ پارک در سال ۱۳۹۳ به ۴۲ پارک علم و فناوری در سال ۱۳۹۶ را بخشی از اقدامات انجام شده در این حوزه عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه توسعه پارک‌های علم و فناوری تخصصی با همکاری بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی از دیگر ماموریت های این دفتر بود، گفت: در این راستا مراکز نوآوری و مراکز رشد واحدهای فناور از تعداد ۱۵۴ مرکز در سال ۹۳ به ۱۸۶ مرکز در سال جاری رسیده است.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، همچنین ایجاد دانشگاه کارآفرین، آمایش فناوری و برنامه راهبردی پنج ساله را از برنامه ریزی‌ها و سیاست‌های ملی فناوری در این دفتر عنوان کرد و افزود: تهیه شاخص‌های کلان ارزیابی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور، تدوین سند آمایش فناوری و تهیه نقشه راه فناوری از اقدامات مدنظر این دفتر در برنامه آمایش فناوری است.

وی بر ضرورت همکاری بین دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری تأکید کرد و ارائه شاخص‌های ورودی فرآیندی و خروجی مربوط به دانشگاه کارآفرین و تدوین مدل همکاری پارک‌های علم و فناوری با دانشگاه‌ها را از سرفصل‌های برنامه ایجاد دانشگاه کارآفرین در کشور برشمرد.

ل.م ۵۴/ ا.ب ۵۱