اقدامات مفید برای ارتقای دانش تولید صمغ های بومی درپژوهشکده علوم و صنایع غذایی

۰۸ مهر ۱۳۹۳ | ۱۱:۲۴ کد : ۳۵۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۲۴
دکترآرام بستان عضو هیئت علمی گروه نانو فناوری موادغذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ازانجام اقدامات مفید برای ارتقا و تبدیل دانش به فناوری استخراج و پالایش صمغ های بومی در این موسسه خبر داد. به گزارش ر...
دکترآرام بستان عضو هیئت علمی گروه نانو فناوری موادغذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ازانجام اقدامات مفید برای ارتقا و تبدیل دانش به فناوری استخراج و پالایش صمغ های بومی در این موسسه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربستان با اشاره به اینکه درکشور ما استخراج صمغ های بومی به شکل صنعتی انجام نمی شود، گفت: با توجه به کاربردهایی که صمغ ها در صنایع مختلف دارند استخراج آنها می تواند کمک بزرگی به خودکفایی در این زمینه باشد.
وی افزود: علیرغم وجود ظرفیت های بالا درسطح کشور صنایع برای تامین صمغ مورد نیاز خود عمدتا به خارج از کشور وابسته اند این در حالی است که استخراج این دسته از ترکیبات می تواند ضمن تامین نیازهای داخلی به جلوگیری از خروج ارز و ایجاد ارزش افزوده کمک کند.
عضو هیئت علمی گروه نانوفناوری پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با اشاره به اینکه انجام عملیات استخراج و خالص سازی صمغ های بومی در شرایط ویژه بازده بالاتری دارد، گفت: استفاده از روش های نوین ازقبیل بهره گیری از فشار بالا، امواج فراصوت و موارد دیگری از این قیبل می تواند در استخراج بهتر این دسته از ترکیبات تاثیر به سزایی داشته باشد.
دکتربستان با بیان اینکه منابع تولید صمغ ها در دسترس  بوده ولی در کشور ما از آنها استفاده چندانی نمی شود، گفت: ازهمین منابع که عموما قسمت های مختلف گیاهان، حیوانات و میکروارگانیسم ها  هستند در کشورهای همسایه استفاده شده و صمغ های مختلف را به صورت صنعتی تولید می کنند.
وی درادامه افزود: این کشورها با استخراج ترکیبات از آنها در صنایع مختلف به ویژه صنعت غذایی استفاده های فراوانی می کنند و کشور ایران با وجود ظرفیت های بالایی که در این زمینه دارد برای تامین مایحتاج خود  نیاز به واردات  این فرآورده ها دارد.
گفتنی است نخستین کنگره بین المللی صمغ های بومی و کاربرد آن در صنایع غذایی درتاریخ 30 مهر و 1 آبان سال جاری در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی برگزار می شود.