افزایش تعامل قطب های علمی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برمبنای یک الگوی همکاری

۲۸ مهر ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۷ کد : ۳۵۳۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۵۲
در نشست مشترکی که بین هیئت دبیرخانه شورای قطب های علمی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، طرفین بر افزایش تعامل و همکاری قطب های علمی کشور با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب یک م...
در نشست مشترکی که بین هیئت دبیرخانه شورای قطب های علمی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، طرفین بر افزایش تعامل و همکاری قطب های علمی کشور با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب یک مدل تأکید کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نشست مشترک مسئولان دبیرخانه شورای قطب های علمی کشور با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور معاون توسعه فناوری و مدیرکل هماهنگی مراکز علمی آن معاونت و نیز مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر شورای قطب های علمی، همچنین دبیران کمیته های تخصصی دبیرخانه شورای قطب های علمی کشور برگزار شد، ابتدا دکترشریفی در سخنانی به معرفی توانمندی ها، اهداف و نیز تشریح عملکرد و دستاوردهای قطب های علمی کشور پرداخت و گفت: قطب های علمی بازوان تخصصی هستند که باید از این ظرفیت در راستای جایگاه مرجعیت علمی و فناوری به دستگاه های اجرایی بهره برد.
پس از آن دکتر بای مدیر کل هماهنگی مراکز علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تعامل و هم افزایی بین معاونت و قطب های علمی کشور در دستور کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است که البته رویکرد و انتظار ما از قطب های علمی یک نگاه فناورانه است.
وی درادامه افزود: انتظار ما این است که بر مبنای یک مدل، همکاری و تعامل قطب های علمی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را ترسیم و تبیین نماییم و بتوانیم از ظرفیت و توانمندی قطب های علمی در رفع نیازهای فناورانه کشور بهره مند شویم.
همچنین دکتر محمدزاده مشاور معاون توسعه فناوری با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی علم و فناوری  از سوی مقام معظم رهبری گفت: با عنایت به این موضوع که قطب های علمی یکی از موفق ترین پروژه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  در جهت رفع مشکلات جاری کشور بوده است، می توان در قالب سیزده ستاد توسعه فناوری راهبردی از ظرفیت دستاوردهای قطب های علمی کشور استفاده کرد.
سپس هریک از دبیران کمیته های تخصصی فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر و علوم پایه به اظهار نظر در خصوص نحوۀ این تعامل و همکاری پرداختند.
درادامه نشست دکتر وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سخنانی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی علم و فناوری از سوی مقام معظم رهبری گفت: قطب های علمی در رابطه با این سیاست خصوصاً توجه به بند اول آن  که جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علمی و فناوری در جهان باید مد نظر باشد ، باید فعالیت کنند  تا شاهد تحقق مرجعیت علمی و فناوری ایران در منطقه باشیم .
وی افزود: امروز باید قطب های علمی پرچم دار گسترش مرزهای دانش و نیز مرجعیت علمی و فناوری در کشور باشند و عهده دار این مسئولیت گردند در سطحی که به نهادهای اجرایی کشور نظیر مجلس شورای اسلامی در بحث تشخیص صلاحیت علمی مشورت دهند.
گفتنی است برای چگونگی تعامل و همکاری قطب های علمی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، مقرر شد شیوه نامه ای تدوین تا زمینه استفاده از توانمندی های قطب های علمی جهت گسترش مرز دانش و نیز حل مسائل کشور با تکیه بر علم و فناوری فراهم شود.