افزایش 5/2 برابری پهنای باند اینترنتی دانشگاه تبریز

۳۰ دی ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۷ کد : ۳۵۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۶۰
دکتر محمد مقدم واحد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز از افزایش5/2 برابری پهنای باند اینترنتی دانشگاه خبر داد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مقدم واحد در این خصوص گفت: پهنا و سرعت باند اینترنت...
افزایش 5/2 برابری پهنای باند اینترنتی دانشگاه تبریز
دکتر محمد مقدم واحد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز از افزایش5/2 برابری پهنای باند اینترنتی دانشگاه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مقدم واحد در این خصوص گفت: پهنا و سرعت باند اینترنت دانشگاه از 100 مگا بیت بر ثانیه به 250 مگا بیت بر ثانیه افزایش یافته است.
وی، در ادامه با اشاره به اینکه با این افزایش پهنای باند، دانشگاه تبریز از این نظر در ردیف اول دانشگاه های کشور قرارگرفته است، افزود: امروزه ارتباطات الکترونیک نقش بسیار مهمی در انتقال و گسترش علم دارند که از این پس، بیش از 27 هزار کاربر فعال در شبکه دانشگاه، با سهولت کار های علمی خود را انجام خواهند داد.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه تبریز، همچنین به راه اندازی سرویس های جدید  از جمله HOT SPOT در حوزه فناوری اطلاعات در دانشگاه اشاره کرد و گفت: طی سال های گذشته سرویس اینترنت دانشگاه از طریقVPN یا نرم افزارDialer  ارائه می شد که در اتصال از طریق VPN  علاوه بر نیاز به تنظیمات IP  سرور در کامپیوتر کاربر، ترافیک داخل شبکه دانشگاه از ترافیک بیرونی تفکیک نمی شد و استفاده از Dialer نیز محدودیت هایی مانند، وابستگی به سیستم عامل ویندوز، سختی کاربری و توقف توسط آنتی ویروسها را به همراه داشت VPNلذا با راه اندازی این سرویس، علاوه بر رفع مشکلات فوق، کاربران می توانند بدون ساخت VPN، از طریق شبکه وای فای که در اکثر فضاهای عمومی، ساختمان ها و حتی سلف ها و سالن ها دایر شده است، به اینترنت وصل شوند.
دکتر مقدم افزود: با این پهنا، همزمان سه هزار نفر می توانند online از امکانات شبکه استفاده کنند و  از این پس امکان برگزاری ویدئو کنفرانس های پایدار با همه نقاط دنیا و کشور فراهم شده است.
وی اضافه کرد: همچنین با راه اندازی و استفاده از جدیدترین سیستم firewall، شبکه این دانشگاه جزو امن ترین شبکه های اینترنتی دانشگاه های کشور محسوب می شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در خاتمه از مجموعه مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه در راه اندازی این امکانات و پیکربندی و تقسیم آن در شبکه گسترده دانشگاه و نیز شرکت مخابرات استان آذربایجان شرقی به خاطر مساعدت در انجام این امر قدردانی کرد.