همایش استانی پدافند غیرعامل کشاورزی و امنیت غذایی پایدار در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد

۰۹ آبان ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۲ کد : ۳۵۲۶۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۵۷
همایش استانی پدافند غیرعامل کشاورزی و امنیت غذایی پایدار در محورهای بیوتروریسم، اگروتروریسم، و امنیت غذایی با حضور استاندار، مسئولان استانی و دکتر حاتمی رئیس مرکز مطالعات پدافند غیرعامل کشور در دانشگاه برگزار شد.
همایش استانی پدافند غیرعامل کشاورزی و امنیت غذایی پایدار در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این همایش دکتر محمدعلی بهمنیار، رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با مهم ارزیابی کردن بحث پدافند غیر عامل در بخش کشاورزی این امر را حائز اهمیت دانست و افزود: پدافند غیر عامل و حفاظت از بخش‌های حیاتی یک کشور به عنوان عناصری تأثیر گذار در امنیت کشور از مهم‌ترین ملزومات تدافعی نظام است و برای حفظ کشور باید در تمام زمینه‌ها دقت لازم را داشته باشیم.

دکتر بهمنیار بخش کشاورزی را از مقولات مهم در حفظ سلامت جامعه خواند و بیان داشت: بررسی و شناسایی تهدیدات در این بخش و جلوگیری از آسیب و انجام اقدامات پیشگیرانه می‌تواند با تلاش و مقاوم سازی در بخش غذایی سلامت جامعه را تضمین کند.

وی ادامه داد: نیازمندی به ورود مواد غذایی در مقاطعی که کشور نیاز به واردات برخی محصولات غذایی دارد می‌تواند مساله پدافند غیر عامل را مؤثر تر نشان دهد.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه خود اتکایی در بخش‌های کشاورزی و تولیدات دامی می‌تواند احتمال خطر را در این بخش کاهش دهد؛ تصریح کرد: باید امکانات ملی و استانی خود را در بخش تولید مواد غذایی تقویت کنیم تا نگران سلامت واردات مواد غذایی از کشورهای دیگر نباشیم.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری تاکید کرد: با متکی بودن به بخش‌هایی از واردات مواد غذایی همواره نگرانی از سلامت واردات وجود خواهد داشت در حالیکه با تقویت تولید در بخش کشاورزی می‌توان در این بخش کاهش قابل ملاحظه‌ای را شاهد بود.

وی توجه به محصولات استراتژیک را خواستار و یادآور شد: مازندران به عنوان قطب کشاورزی در تأمین بخشی از مواد غذایی کشور می‌تواند در زمینه توجه بیشتر به بخش آب، خاک و تولیدات برنج مورد توجه قرار گیرد تا ضعف‌های موجود در این بخش‌ها شناسایی و برطرف شود.

بهمنیار سلامت وامنیت غذایی را مرتبط با سلامت سیاسی توصیف کرد و خاطر نشان ساخت: در بخش پدافند غیر عامل و رسیدگی به تولید با کیفیت در میزان مورد نیاز بتوان با دادن آموزش‌های لازم به زحمتکشان بخش کشاورزی دانش کافی را در بالا بردن امنیت غذایی تقویت کرد.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در خاتمه ابراز امیدواری کرد: برپایی همایش‌هایی با موضوعات پدافند غیر عامل و شناسایی نقاط حیاتی در بخش‌های کشاورزی و تولیدات دامی در کنار بخش تحقیقات و مطالعات راهبردی و تأمین و تولید مواد غذایی استرتژیک بتواند با برنامه ریزی مناسب آسیب‌ها را در این بخش کاهش دهد.

همچنین استاندار مازندران در همایش با اشاره به بروز پدیده بیوتروریسم و وجود برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها که با ایجاد خسارت تولید محصولات را به خطر می‌اندازد گفت: شعار امسال، پدافند غیرعامل و حصول اطمینان از مصونیت کشور است.

فلاح با بیان اینکه با همکاری جامعه دانشگاهی، خودباوری در تولید و ایجاد امنیت غذایی در برابر خطرات بیوتروریسم ضرورت دارد افزود: نبود امکانات نظامی در دوران جنگ و ایجاد مهندسی معکوس جوانان در دوره جنگ توان دیگری از خودباوری جمهوری اسلامی ایران را در شرایط جنگ و تحریم نشان داد.

استاندار مازندران با اشاره به پایداری در حوزه امنیت غذایی و نیاز به کمک و همکاری دانشمندان بخش کشاورزی و اقتصادی گفت: امروزه مبارزه با باکتری‌ها و قارچ‌های بیوتروریسم و لزوم تولید مرغ استاندارد با درصد پایین آنتی بیوتیک ضروری است و کاهش هزینه‌های تولید محصولات استراتژیکی، گامی در ایجاد امنیت غذایی به شمار می‌آید

س.س ۱۳۵۱/ ر.ب ۱۳۴۵