در نشست روسای دانشگاه ها و مراکز فناوری استان مطرح شد؛

لزوم تقویت فرهنگ اقتصاد دانش بنیان و توسعه فناوری در مراکزآموزش عالی استان قم

۳۰ مهر ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۸ کد : ۳۴۹۵۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۰
نخستین نشست روسای دانشگاه ها و مراکز فناوری استان قم با موضوع بررسی راهکارهای توسعه کارآفرینی و فناوری در دانشگاه ها به میزبانی پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد.
لزوم تقویت فرهنگ اقتصاد دانش بنیان و توسعه فناوری در مراکزآموزش عالی استان قم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این جلسه رئیس پارک علم وفناوری استان با بیان این که باید سامانه مشترک میان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با پارک علم و فناوری ایجاد شود اظهار داشت: تنها راهکار رفع فاصله میان علم و صنعت هم افزایی دانشگاهیان، فناوران و صاحبان صنایع است.

اخوان علوی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین و توسعه فناوری حرکت کنند افزود: درچرخه تجاری سازی فناوری دانشگاه باید در امر آموزش و تحقیقات کاربردی پویا و با تحرک باشد تا دانش به سمت تولد فناوری سوق داده شود خوشبختانه رویکرد فناوری در مراکز علمی و دانشگاهی استان در این مدت با راه اندازی مراکز رشد و مرکز نوآوری امیدوار کننده بود است.

وی در ادامه با اعلام اینکه اکنون در سطح کشور بیش از ۳۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می‌کنند تصریح کرد: اگر به دنبال ایجاد ثروت مبتنی بر دانش، ایجاد ارزش افزوده و دوری از خام فروشی هستیم راهی جز بسترسازی برای ورود دانشجویان و اعضای هیئت علمی به عرصه اقتصاد دانش بنیان نداریم.

در ادامه حمیدرضا فرج شوشتری پور، معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم از انواع مدل‌های مرسوم رویدادهای فناورانه در دانشگاه‌ها سخن گفت و از آمادگی پارک علم و فناوری استان در همراهی مراکز آموزش عالی استان در برگزاری چنین رویدادهایی خبر داد.

در بخش اصلی این نشست، رؤسا و نمایندگان دانشگاه‌ها و مراکز رشد استان درخصوص راهکارهای عملیاتی ترویج فرهنگ فناوری در جامعه بویژه دانشگاهیان به بحث و تبادل نظر پرداختند و با بر لزوم تقویت روابط دانشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک علم و فناوری و استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه تاکید کردند.

س.س ۱۳۵۱/ ر.ب ۱۳۴۵