افتتاح نمایشگاه های عکس در دانشگاه شهید چمران

۰۲ مهر ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۶ کد : ۳۴۹۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۸
دو نمایشگاه عکس با موضوع دفاع مقدس با حضور مسئولان دانشگاه شهید چمران اهواز، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و عکاسان افتتاح شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نخستین نمایشگاه که در موزه هنره...
دو نمایشگاه عکس با موضوع دفاع مقدس با حضور مسئولان دانشگاه شهید چمران اهواز، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و عکاسان افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نخستین نمایشگاه که در موزه هنرهای معاصر اهواز با حضور حجت الاسلام سید محسن شفیعی مسئول دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه های استان، مهندس خبیر معاون سیاسی- اجتماعی استاندار، مسئولان دانشگاه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افتتاح شد، 50 تابلو عکس در اندازه 70*100 شاسی از عکاسان برجسته استان در معرض نمایش قرار گرفته است.
دکتر منوچهر جوکار مدیر امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران در این خصوص توضیح داد: در این نمایشگاه آثار عکاسی امین نظری(جانباز شیمیایی)، سید مدیار شجاعی فر(خاک مقدس (مناطق عملیاتی))، امیر عبیداوی(کودکی های جنگ(کودکان خرمشهر))، برنا قاسمی(آسایشگاه جانبازان اعصاب و روان اهواز) و علی هویسی(تبادل شهدا) از یکم تا 12 مهرماه در موزه هنرهای معاصر اهواز در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.
وی سطح آثار را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: بازدید از نمایشگاه عکس دفاع مقدس هر بیننده ای را منقلب و خاطرات آن دوران را زنده می کند.
همچنین مهندس فرج ا... خبیر  آثار عرضه شده در نمایشگاه را منقلب کننده توصیف کرد و گفت: عکس ها به گونه ای است که هر کس خاطراتی از گذشته و ایام جنگ تحمیلی داشته در او زنده می شود  و از آنچه بر مردم خوزستان گذشته، دلش به درد می آید.
وی افزود: نگاه تیزبین عکاسان به مسائلی که هنوز از جنگ به جا مانده به خوبی در عکس ها مشهود است و از همین جا دعوت می کنم تا اهالی استان بیایند بازدید کنند و با بخشی از آنچه در جنگ گذشته است آشنا شوند.
معاون استاندار خوزستان با اشاره به تلاش هایی که در خصوص گسترش فضاهای فرهنگی هنری استان در حال انجام است، خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم که همکاری تمام دستگاه ها را جلب کنیم از وزارت ارشاد گرفته تا شهرداری ها، تا با همکاری آنها فضاهای بیشتر و بهتری را برای هر کس که می تواند خلاقانه در عرصه هنر حضور داشته باشند فراهم کنیم.
مهندس خبیر افزود: امیدوارم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بتواند در طول سال، تقویمی را ارائه دهد تا شاهد رویدادهای مختلف هنری و فرهنگی در تمامی نقاط استان به ویژه اهواز باشیم زیرا معتقدیم هر چه تعداد این رویدادها بیشتر باشد می تواند در انعکاس توانمندی های فرهنگی استان موثرتر باشد و فضای فرهنگی خوزستان را تازه کند.
نمایشگاه عکس دفاع مقدس که هم اکنون در موزه هنرهای معاصر برپاست، بخشی از جشنواره فرهنگی- هنری نکوداشت دفاع مقدس است که به همت دانشگاه شهید چمران اهواز از یکم تا 12 مهرماه برگزار می گردد.
گفتنی است برپایی سه مورد "اسلایدشو"(توضیح: در برنامه‌های اسلایدشو، عکاسان دفاع مقدس برخی عکس‌ها و تجربیات خود از عکاسی دفاع مقدس را به نمایش می‌گذارند.)سخنرانی خانم نازلی عباسی با موضوع عکاسی دفاع مقدس،پخش فیلم مستند عکاس جنگ (War photographer) به کارگردانی کریستین فری و برپایی کارگاه و سخنرانی از جمله برنامه های جانبی این نمایشگاه است.
همچنین نمایشگاه عکس دیگری نیز در نگارخانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز با حضور سرپرست دانشگاه، معاون و مدیر فرهنگی و اجتماعی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و تعدادی از عکاسان حرفه ای افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نمایشگاه که ویژه جشنواره‌ فرهنگی و هنری نکوداشت هفته دفاع مقدس در  بخش تجسمی است، 79 تابلو عکس از عکاسان سراسر کشور که در سال های مختلف تهیه شده، در معرض نمایش قرار گرفته است.
گفتنی است عکس های مذکور با همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده و در اختیار دانشگاه قرار داده شده است.