دکتر سالار آملی در کارگروه پروژه های تحقیقاتی مشترک ایران و آلمان خبر داد:

تصویب ۲۴۳ پروژه مشترک تحقیقاتی میان دانشگاه‌های ایران و۷ کشور جهان

۲۶ مهر ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۵ کد : ۳۴۸۳۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۰۸۱
قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل اعلام کرد : در حال حاضرتعداد ۲۴۳طرح مطالعاتی مشترک میان دانشمندان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های ایران و دانشگاه‌هایی از کشورهای استرالیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هند، پاکستان و آفریقای جنوبی تصویب و مورد تایید طرفین قرار گرفته است.
تصویب ۲۴۳ پروژه مشترک تحقیقاتی میان دانشگاه‌های ایران و۷ کشور جهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالار آملی روز چهارشنبه در کارگروه مشترک ایران و فدرال آلمان در زمینه «فعالیت های علمی، پژوهشی با اعتبار مشترک»، که در محل وزارت علوم برگزارشد، گفت: انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های خارجی گام مهمی در بین المللی شدن دانشگاه‌های کشور است.

رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست پیدا کردن حامیان مالی پروژهای مشترک بین دانشگاه‌های ایران و آلمان است که این اقدام به تقویت همکاری های علمی دو کشور کمک شایانی می کند.

وی تاکید کرد: بین المللی شدن دانشگاه‌ها از اولویت های اصلی وزارت علوم است و یکی از محورهای بین المللی شدن دانشگاه‌ها، داشتن پروژه های تحقیقاتی مشترک دانشگاه‌های کشورمان با دانشگاه‌های سایر کشورهاست.

دکتر سالار آملی به پروژه مشترک جندی شاپور بین دانشگاه‌های ایران و فرانسه اشاره کرد که زمینه حمایت از تحقیقات مشترک بین محققان و اعضای هیات علمی ایران و فرانسه را مهیا کرده است و سالانه ۱۵ پروژه تحت عنوان این برنامه تحقیقاتی مشترک تعریف می شود.

رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم افزود: ایران برای همکاری های علمی و بین المللی، کشورهایی را با عنوان کشورهای هدف انتخاب کرده است که در قاره اروپا کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه از کشورهای هدف هستند و آلمان در این میان اهمیت خاصی دارد.

در ادامه این نشست،؛ نمایندگان وزارت آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال آلمان و بنیادهای تحقیقاتی آن کشور با شرکت کنندگان حاضر در جلسه؛ با هدف دستیابی به یک درک مشترک برای توسعه همکاری های دو کشور در زمینه تامین اعتبارات پژوهشی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

این‌کارگاه، در چارچوب بیانیه امضا شده بین وزارت خانه های ایزان و آلمان، در تاریخ ۹ سپتامبر ۲۰۱۶ (شهریور ماه ۱۳۹۵) در تهران و نیز اولین نشست کمیته مشترک علوم و فناوری میان دو کشور در ماه مه ۲۰۱۷ (اردیبهشت ماه ۱۳۹۶) در بن تشکیل شده است. تا شرکت کنندگان در این کارگاه؛ به درک بهتری از مسئولیت ها و مشترکات علمی خود در قبال همکاری های آتی دست یابند و از تفاوت های موجود میان نظام اعتبارات و سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های پژوهشی دو کشور مطلع شوند.

این کارگاه همچنین فرصتی برای بحث و مناظره مشترک میان اعضای شرکت کننده در ارتباط با موازین و مقررات مرتبط با اعتبارات مشترک و نحوه اجرای آن با سایر کشورها را نیز فراهم می کند.

کارگاه یک روزه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان در زمینه تامین اعتبار مشترک برای اجرای پروژه های پژوهشی در دو بخش سیاست گذاری و بخش فنی و تخصصی برگزار می شود.

قرار است بخش دوم این کارگاه که به مباحث فنی و تخصصی نحوه تامین اعتبارات پژوهشی در دو کشور می پردازد عصر چهارشنبه (امروز) در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شود. م.ع ۱۳۶۰/ ع.ع / ۱۳۵۷


( ۳ )