افتتاح شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری واحد دانشگاه شهید باهنر کرمان

۱۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۷ کد : ۳۴۶۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۶
شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری واحد دانشگاه شهید باهنر کرمان افتتاح شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، پیش از افتتاح شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری واحد دانشگاه شهید باهن...
شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری واحد دانشگاه شهید باهنر کرمان افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، پیش از افتتاح شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری واحد دانشگاه شهید باهنر کرمان جلسه ای با حضور دکتر رحمانی، مدیر مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، دکتر ارسطوپور، معاون پژوهشی و فناوری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، دکتر احتشام زاده، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید باهنرکرمان در سالن کنفرانس ساختمان مرکزی برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتراحتشام زاده معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه به تشریح برنامه راهبردی و عملیاتی حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه شهید باهنر پرداخت و سپس دکتر ارسطوپور معاون پژوهشی و فناوری مرکز منطقه ای  اطلاع رسانی علوم وفناوری گزارشی در مورد اهداف و فعالیت های مرکز منطقه ای  اطلاع رسانی علوم وفناوری ارائه کرد و گفت: افتتاح شاخه های استانی می تواند در افزایش همکاری ها و تسهیل روند اطلاع رسانی موثر باشد.
دکتر رحمانی، مدیر مرکز اطلاع رسانی علوم و فناوری، گفت: این مرکز از سال 1384شاخه های خود را در دانشگاه ها افتتاح کرد و این شاخه هادر دانشگاه تهران و دانشگاه شهید باهنر کرمان ایجاده شده و در دانشگاه شهید بهشتی نیز به زودی افتتاح خواهد شد.
دکتر رحمانی به فعالیت های مرکز اطلاع رسانی علوم و فناوری اشاره کرد وگفت: ایجاد مجلات علمی، پایگاه مقالات کنفرانس ها، پایگاه کتاب ها (بیش از 45هزار عنوان گردآوری شده است)، پایگاه نشریات، نقشه ها و اطلس ها، پایگاه مقاله ی روزنامه ها، پایگاه سامانه مدارک علمی، پایگاه ارزشمند پرسشنامه ها در حوزه علوم تربیتی و روانشناسی، تولید پایگاه های موضوعی (نبود محدودیت موضوعی در این پایگاه ها) ،پایگاه استاندارها ، پایگاه های مقالات انگلیسی، پایگاه مقالات عربی ازفعالیت های این مرکزاست. 
در بازدید از مرکز وکارگاه مرمت نسخ خطی دانشگاه ،هاشمی نژاد کارشناس مرکز و کارگاه مرمت نسخ خطی دانشگاه گفت: این کارگاه، پس از دانشگاه تهران، دومین کارگاه تخصصی مرمت نسخ خطی در کشور و تنها مرکز تخصصی در این زمینه در جنوب شرق کشور است و در این بخش 670 نسخه خطی و حدود هزار نسخه چاپ سنگی وجود دارد که قدیمی ترین آنها مربوط به قرون 8 و 9 هجری هستند.
وی افزود: در کتابخانه دانشگاه، مرکز نگهداری اسناد و نسخ خطی با شرایط مناسب از نظر نور، رطوبت و تهویه وجود دارد.
هاشمی نژاد به وجود مکتوباتی از زمان شاه طهماسب صفوی در این بخش اشاره کرد و گفت: این مکتوبات در حال ترمیم بوده و به زودی صحافی و آماده می شود.
وی یکی از فعالیت های این بخش را تبدیل نسخه های خطی به نسخ دیجیتال عنوان کرد وخاطر نشان کرد: تقریبا 500 نسخه خطی به صورت دیجیتال توسط این بخش آماده بهره برداری شده است