اولین کرسی آزاداندیشی «پیامدها و تبعات سوءمصرف مواد مخدر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی» برگزارشد

۱۸ مهر ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۸ کد : ۳۴۵۹۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۵
اولین کرسی آزاداندیشی «پیامدها و تبعات سوءمصرف مواد مخدر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی»، با حضور سردار مرتضی میرزایی، جانشین پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، مسئولان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه خوارزمی در سالن غدیر پردیس کرج برگزارشد.
اولین کرسی آزاداندیشی «پیامدها و تبعات سوءمصرف مواد مخدر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی» برگزارشد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، سردار مرتضی میرزایی جانشین پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: موضوع مواد مخدر در دنیا یکی از جرایم سازمان یافته و خانمان سوز است که گریبان همگان را گرفته است.

وی افزود: سالانه ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیارد دلار گردش مالی مواد مخدر باعث شده که بعد از قاچاق سلاح، دومین عامل سودمند برای قاچاقچیان به شمار رود.

جانشین پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران در کانون مواد مخدر قرارگرفته، خواه ناخواه تبعات این موضوع کشور ما را خواهد گرفت. سالانه حدود ۵ هزار تن مواد مخدر به صورت رسمی و ۷۵۰۰ هزار تن به صورت غیررسمی در کشور وجود دارد که ۲۰ درصد کشف و ۸۰ درصد مصرف می شود. متاسفانه خطر مهم تر و جدی تر، مصرف مواد مخدر صنعتی و وارداتی از کشورهای غربی برای جوانان است.

وی تصریح کرد: تعداد معتادان دو میلیون و هشتصد هزار نفر یعنی ۶.۴ درصد است که از این میزان یک درصد زنان هستند. مواد صنعتی روز به روز در حال تغییر است و لازم است جوامع علمی و دانشگاهی در کنار پلیس مبارزه با مواد مخدر، برای مقابله با آن چاره اندیشی کنند. سردارمیرزایی گفت: پلیس علاوه بر کار اجرایی، دارای تحقیقات کاربردی است و آزمایشگاه مرکزی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، به عنوان مرجع در خاورمیانه از طرف سازمان ملل انتخاب شده است و با تقدیم ۳۷۰۰ شهید مبارزه با مواد مخدر، در دنیا به عنوان اولین کشوری هستیم که به صورت جدی وارد مرحله مبارزه با مواد مخدر شده ایم.

گفتنی است نشست علمی استادان دانشگاه و متخصصان ناجا، پرسش و پاسخ حاضران و برگزاری نمایشگاه آثار و پیامدهای ناشی از مصرف مواد مخدر، بخش دیگر این مراسم بود.

ل.س ۱۳۴۲/ ع.ع ۱۳۵۷

 

کلید واژه ها: خوارزمی