افتتاح دو آزمایشگاه میکروکنترلر و پردازش تصویر دردانشگاه شهیدباهنرکرمان

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۳ کد : ۳۴۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۹
دکترفدایی رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان، باحضور دردانشکده فیزیک، دو آزمایشگاه میکروکنترلر و پردازش تصویر دیجیتال را افتتاح کرد. به گزارش روابط عمومی وزرات علوم، دکتر کرمی رباطی عضو هیئت علمی دانشکده فیزی...
دکترفدایی رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان، باحضور دردانشکده فیزیک، دو آزمایشگاه میکروکنترلر و پردازش تصویر دیجیتال را افتتاح کرد.
به گزارش روابط عمومی وزرات علوم، دکتر کرمی رباطی عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک و رئیس دو آزمایشگاه میکروکنترلر و پردازش تصویر ضمن خوش آمدگویی به رئیس دانشگاه و معاونین و اعضای هیئت علمی و افرادی که در راه اندازی این آزمایشگاه تلاش  کرده اند، گفت: آزمایشگاه میکروکنترلر برای دانشجویان مهندسی اپتیک و لیزر در نیمسال دوم سال تحصیلی 94-93 راه اندازی شد و هم اکنون دانشجویان مشغول انجام پروژه های عملی با میکروکنترلر AVR هستند. 
وی همچنین خاطر نشان کرد: از جمله پروژه های در حال راه اندازی، استپرموتور جهت کنترل ربات، سنسورهای نشت گاز، دما، رطوبت برای کنترل های مربوطه(کاربرد در صنعت)، ایجاد تابلوهای روان به کمک LCD گرافیکی هستند.
رئیس دو آزمایشگاه میکروکنترلر و پردازش تصویر بیان کرد: اعضای گروه بر روی پردازش تصاویر ابرطیفی(تصاویر دریافت شده از موسسه ناسا و دانشگاه آنتورپ بلژیک) بر روی فشرده سازی، کاهش نویز، جداسازی طیفی، افزایش حد تفکیک مکانی و کلاس بندی این تصاویر در حال انجام پروژه هستند و اظهار داشت که تصاویر مورد نیاز شخصا از دانشگاه آنتورپ بلژیک (گروه Vision lab)دریافت شده و کماکان دانشگاه همکاری نزدیک با این گروه را دارد و پروژه های عملی بسیار خوبی مد نظر است و امیدداریم با همکاری رئیس دانشگاه (جهت تخصیص بودجه مناسب) بتوان انجام داد.
عضو هیئت علمی دانشگاه همچنین گفت دانشگاه های صنعتی شریف، تربیت مدرس تهران و شیراز مشفول به انجام فعالیت در زمینه ی پردازش تصاویر ابر طیفی هستند که دانشگاه شهیدباهنر نیز به این جمع پیوسته است.
 
 وی در ادامه گفت: با توجه به تکنولوژی جدید تصاویر ابرطیفی و  کاربردهای بسیار زیاد میکروکنترلر در صنعت به راحتی می توان پروژه­های عملی و سودآوری را بین دانشگاه و صنایع مرتبط، ایجاد نمود که قطعا سبب بالا بردن دانش علمی دانشجویان مهندسی و ارتقا علمی استادان خواهد شد.
میکروکنترلر یک مدار مجتمع یا چیپ الکترونیکی است که دارای CPU,حافظه رم ، رام و تعدادی ورودی خروجی قابل برنامه ریزیمی باشد. میکروکنترلر ها در واقع یک میکروکامپیوتر هستند که برای مصارف خاصی برنامه ریزی می شوند. میکرو کنترلر ها در انواع مختلف و برای مصارف مختلفی تولید می شوند و توسط کاربر قابل برنامه ریزی هستند. میکروکنترلرها در ساخت وسایل دیجیتالی منازل، صنعت رباتیک، صنایع نفت و گاز و نیز صنایع هوا فضا کاربرد دارد.
همچنین پردازش تصویر دیجیتال نیز در زمینه های پزشکی، سنجش از دور، کشاورزی، علوم تغذیه، نظامی، دوربین های نقشه برداری، خطوط لوله های انتقال نفت و گاز و ... کاربردهای بسیاری دارد.
دکتر اسلامی؛ معاون مالی اداری و مدیریت منابع دانشگاه، طی سخنانی با اشاره به اینکه در سال جاری بودجه  دانشکده ها بسیار شفاف و هدفمند شده، ابراز امیدواری کرد که با مدیریت صحیح، امکانات مالی مناسبی جهت تجهیز این آزمایشگاه در اختیار بخش فیزیک قرار گیرد.
در این مراسم، دکتر فدائی با مشاهده  انگیزه بالای دانشجویان و استادان این بخش، عشق، علاقه، دلسوزی  و همت را عامل موفقیت آنان دانست و با تأکید بر صنعتی کردن دانش و ارتباط دانشگاه با صنعت به آنان قول همکاری و مساعدت داد.

( ۱ )