از سوی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله صورت کرفت؛

پایان عملیات برداشت داده‌های لرزه‌ای در منطقه مکران

۱۱ مهر ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۸ کد : ۳۴۴۵۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۱
عملیات لرزه‌نگاری فعال در منطقه لرزه‌ زمین‌ساختی مکران که به عنوان فاز نخست از مطالعات جامع خطر زمین‌لرزه سونامی در این زون فرورانشی از اواسط شهریور ماه سال جاری آغاز شده بود، پس از انجام عملیات آتشباری در تمامی نقاط تعیین شده با موفقیت به پایان رسید.
پایان عملیات برداشت داده‌های لرزه‌ای در منطقه مکران

    به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این عملیات مجموعاً ۹۳۰ گیرنده لرزه‌نگاری در راستای سه پروفیل طولی شمال جنوبی نصب و امواج حاصل از انفجار مواد ناریه‌ای بارگذاری شده در بیش از ۱۲۰ گمانه حفر شده، در قالب ۲۸ انفجار مستقل، ثبت و برداشت شد.
    عملیات برداشت داده‌های لرزه‌نگاری در شرقی‌ترین پروفیل که در حد فاصل چابهار – ایرانشهر قرار داشت با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و بازدید از عملیات انفجاری در جنوبی‌ترین نقطه پروفیل انجام گرفت.
    تحلیل داده‌های لرزه‌نگاری برداشت شده به صورت مشترک توسط محققان پژوهشگاه و مرکز علوم زمین آلمان  (GFZ) به زودی آغاز و نتایج در قالب گزارشات مبسوط جهت استفاده مسئولان و مقالات علمی پژوهشی جهت استفاده محققین علوم زمین و زلزله انتشار خواهد یافت.
عملیات لرزه‌نگاری فعال توسط  پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی  و مهندسی زلزله  و با مشارکت چندین دانشگاه و مرکز پژوهشی داخلی و خارجی همچون دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه هرمزگان، و مرکز علوم زمین آلمان (GFZ) و با حمایت مالی و معنوی سازمان برنامه و بودجه، و پشتیبانی استانداری و نیروی انتظامی استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان انجام پذیرفت.

ر.ب1345/ع.ع1357