افتتاح اتاق استاندارد ملی دردانشگاه زنجان

۲۸ آذر ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۶ کد : ۳۴۲۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۵
اتاق استاندارد ملی دردانشگاه زنجان، باحضور مهندس علی اباذری معاونت تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران افتتاح شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درمراسم افتتاح این دفتر که با حضور مهند...
اتاق استاندارد ملی دردانشگاه زنجان، باحضور مهندس علی اباذری معاونت تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درمراسم افتتاح این دفتر که با حضور مهندس اباذری و مدیران این سازمان صورت پذیرفت دکتر خلیل جمشیدی رئیس دانشگاه زنجان ضمن خوش آمدگویی به مهمانان حاضر به معرفی دانشگاه زنجان پرداخته و ابراز امیدواری کرد که با وجود جایگاه خوبی که دانشگاه زنجان درسطح کشور از آن برخوردار است و با بهره گیری از ظرفیت های دانشگاه نظیر آزمایشگاه ها و سایر امکانات موجود، ارائه خدمات و همکاری های لازم با سازمان استاندارد استان و سایر استان های همجوار صورت پذیرد.
وی درهمین راستا و به منظور توسعه همکاری بیش از پیش دانشگاه زنجان و سازمان ملی استاندارد اعلام آمادگی کرده و خواستار انعقاد تفاهم نامه های مختلف و عملیاتی کردن آن در کم ترین زمان ممکن شد.
وی افزود: امروزه بسیاری از کالاها به دلیل نداشتن معیارهای مربوط به استاندارد از گمرک برگشت داده می‌شوند که با توسعه همکاری بین دانشگاه زنجان و سازمان ملی استاندارد بسیاری ازمشکلات این چنینی قابل حل خواهد بود.
درادامه مهندس کارگرزاده مدیرکل استاندارد زنجان، با تشکر از مسئولان دانشگاه عنوان کرد که امروز برای افتتاح دومین دفتر کار در دانشگاه گردهم آمدیم و اولین دفتر درپارک علم و فناوری استان افتتاح شده است.
وی ابراز امیدواری کرد که با استفاده از پایان نامه های کار شده در دانشگاه گامی درجهت افزایش استانداردهای کشوری برداشته شده و همچنین با انعقاد تفاهم نامه ها از حضور اساتید دانشگاه بیشتر بهره گرفته شود.
دراین مراسم معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد گفت: درخصوص ترویج استاندارد، هدف گذاری درحوزه های مختلف ازجمله دانشگاه ها در قالب استفاده از اساتید و تجربیات آنها و کمک به مردم برای نهادینه کردن فرهنگ استاندارد می باشد. دانشگاه زنجان از دانشگاه‌ های صاحب ‌نام کشورمان محسوب شده و ضرورت استفاده بیش از پیش از ظرفیت‌ های این دانشگاه در حوزه تدوین استانداردها احساس می‌شود.
مهندس اباذری خواستار راه ‌اندازی رشته استاندارد در دانشگاه زنجان شد و ‌تصریح کرد: درحال حاضر 30 هزار نفر در واحدهای تولیدی سازمان ملی استاندارد به عنوان مدیر کنترل کیفی فعالیت می‌کنند و این ظرفیت خوبی است که این افراد در رشته استاندارد ادامه تحصیل دهند.
وی خاطرنشان کرد: استاندارد در عصر کنونی در حوزه‌‌ های مختلف مورد توجه بوده و به نظرمی ‌رسد ‌راه ‌اندازی رشته استاندارد و تالیف کتب مختلف دراین زمینه با استقبال بالایی مواجه شود. همچنین با تعریف یک سری واحدهای اختیاری در گروه های درسی دانشگاه می توان به آشنایی بیشتر دانشجویان در زمینه تخصصشان کمک کرد. رئیس دانشگاه زنجان نیز اهمیت و نقش استاندارد درحوزه‌های مختلف را یادآور شد و از ‌راه‌اندازی رشته استاندارد در این دانشگاه استقبال کرد.
همچنین برگزاری سمینارها و همایش ها برای آشنایی با استاندارد، استفاده از اساتید به عنوان مروج جهت ترویج استاندارد و بسترسازی مناسب، تألیف و ترجمه کتاب توسط اساتید دانشگاه در زمینه استاندارد دیگر مواردی بودند که مهندس اباذری بر آن تأکید کرد.
دراین مراسم مدیران کل دفتر آموزش و ترویج استاندارد ایران، دفتر تدوین استانداردهای ملی، دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی سازمان ملی استاندارد ایران نیز با بیان نقطه نظرات و دیدگاه های خود درخصوص همکاری بیش از پیش دانشگاه و سازمان استاندارد و نحوه مشارکت دانشگاه دراین زمینه تأکید کردند و افزودند: عضویت اساتید با رتبه علمی دانشیار به بالا دراین سازمان بدون آزمون و با ارائه مدارک لازم امکان پذیرمی باشد.
درپایان اتاق استاندارد ملی دانشگاه زنجان توسط  معاونت تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران، هیئت همراه و ریاست دانشگاه زنجان افتتاح شد.