تقویت ارتباط دانشگاه ها و صنعت نفت؛ اولویت مهم زنگنه

وزیر نفت: در ۴ سال گذشته، از سه هزار پایان نامه دانشجویی حمایت کرده‌ایم

۲۸ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۳:۲۸ کد : ۳۴۰۴۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۶۸۸
مهندس بیژن نامدار زنگنه از "حمایت وزارت نفت از سه هزار پایان نامه دانشجویی کارشناسی ارشد و دکتری در چهار سال گذشته" خبر داد و گفت: با آغاز به کار دولت یازدهم، برنامه وسیعی برای تقویت ارتباط میان دانشگاه ها و صنعت نفت در دستور کار قرار گرفت و امیدواریم در دولت دوازدهم این امر به بلوغ و ثمردهی برسد.
وزیر نفت: در ۴ سال گذشته، از سه هزار پایان نامه دانشجویی حمایت کرده‌ایم

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس زنگنه که در یک نشست تخصصی در اجلاس سراسری رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری کشور سخن می گفت، افزود: مطالعات بهبود و افزایش بازیافت 20 میدان نفتی را در قالب قراردادهای پژوهشی 10 ساله به دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور واگذار کردیم و متوسط پیشرفت فیزیکی این قراردادها تاکنون 15 درصد بوده است.

مهندس زنگنه  در این نشست که با موضوع "همکاری‌‌های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با نظام علم و فناوری کشور" برگزار شد،‌ مهم‌ترین مسئله در بخش بالادستی نفت را افزایش بازیافت نفت از مخازن دانست و گفت: حدود 800 میلیارد بشکه نفت داریم، ولی ضریب بازیافت ما از این تعداد 27 درصد است.

وی با اشاره به اینکه یک درصد افزایش ضریب بازیافت نفت حدود 8 میلیارد بشکه است عنوان کرد: یعنی می‌تواند 400 میلیارد دلار برای کشور ثروت ایجاد کند و نیاز است که دانشگاه و صنعت در این زمینه با همکاری یکدیگر کار کنند.

وزیر نفت با بیان اینکه برای نخستین بار است که تحقیق مخازن را به دانشگاه‌ها واگذار کرده‌ایم، افزود: این امر نیاز به یک سازماندهی جدید است و باید اجزای مختلف دانشگاه به صورت تیمی به کار گرفته شوند تا تحولی برای پژوهش کشور ایجاد شود.

مهندس زنگنه درخصوص بخش پایین دستی نفت اظهار داشت: 12 قرارداد با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور با هزینه‌ای بالغ بر 700 میلیارد تومان برقرار شد.

وی مقوله بالادستی و پایین دستی در حوزه نفت را مهم ارزیابی کرد و افزود: معتقدم این دو مقوله به یک تحول ساختاری منجر می‌شود و پیوند بین دانشگاه و صنعت را به طور کامل نهادینه می‌کند و دانشگاه‌های ما باید روزانه‌ با مراکز نفتی‌ متصل باشند تا بتوانند‌ با یکدیگر همکاری‌های مناسبی داشته باشند‌.

وزیر نفت درخصوص حمایت از پایان نامه‌های دانشجویی افزود: از سال 1392 تاکنون 3 هزار پایان‌نامه‌ دانشجویی در مقاطع تحصی کارشناسی ارشد و دکترا‌ از سوی وزارت نفت مورد حمایت قرار گرفته و مجموعاً 10 میلیارد تومان برای آن پرداخت شده و قصد داریم این تسهیلات را در مقطع دکترا‌ 12 میلیارد تومان و در مقطع کارشناسی ارشد‌ 8 میلیارد تومان اضافه کنیم‌.

وی بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی را مهم دانست و گفت: کشور ما جزو کشورهایی است که بالاترین میزان اتلاف مصرف انرژی اولیه و ثانویه را دارد و استفاده از پتانسیل‌های حوزه علوم انسانی و پژوهشگران علوم اجتماعی در این زمینه بسیار راهگشاست.

در ادامه این نشست تخصصی، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران با اشاره به پیشینه همکاری ها و تعاملات دانشگاه‌ها با وزارت نفت اظهار داشت: امروزه به اتکای سرمایه ها و منابع انسانی بوجود آمده در دانشگاه هاست که با اطمینان خاطر پروژه های نفتی به دانشگاه‌ها واگذار می شود. امروز دیگر کمبود نیروی انسانی به عنوان مهندس یا پژوهشگر در صنایع بالادستی نداریم.

وی با بیان اینکه مدل همکاری از ارتباط مستقیم فرد و دانشجو با وزارت نفت خارج شده و به عنوان یک نهاد در دانشگاه با وزارت نفت همکاری می‌کند، افزود: مدل همکاری بین دانشگاه تهران و وزارت نفت به صورت هیئت امنای مشترک است و این مدل می‌تواند به کل دانشگاه‌های کشور تسری یابد.

دکتر ابوالحسن ریاضی معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان نیز در این نشست اظهار داشت: در سال 1357 پس از انقلاب شکوهمند اسلامی مهم‌ترین حادثه اجتماعی این بود که هیچ سنگی به سوی پالایشگاه نفت پرتاب نشد؛ به عبارتی ساخت اجتماعی خوب طی سال‌ها توسط مدیریت صنعت نفت شکل گرفته بود که نفت بخشی از زندگی روزمره مردم بود و مردم از آن سرمایه حمایت می‌کردند.

وی با طرح این سؤال که اگر امروز این اتفاق رخ دهد در عسلویه و ماهشهر هم همان اتفاق سال 1357 روی خواهد داد؟ افزود: در زمینه توزیع قدرت، پیش‌بینی ساختارهای اجتماعی جدید، اصلاح ساختار قدرت در سطوح پایین و بالا، کسی به جز دانشگاه در حال حاضر نمی‌تواند ایجاد یکپارچگی کند و راه حل ارائه دهد؛ چرا که این بخش ممکن است سرمایه‌های ملی ما را دچار مخاطره ‌کند.