معاون وزارت صنعت در اجلاس روسای دانشگاهها اعلام کرد:

دانشگاه ها، ظرفیت های علمی را برای حل مسائل کشور به کار گیرند

۲۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۹:۵۰ کد : ۳۴۰۳۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۲۶
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه در اجلاس سراسری رؤسای دانشگاه¬های کشور از دانشگاه‌ها و نظام آموزش عالی خواست کرد که در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود، تمامی ظرفیت ها و توان علمی را برای حل مسائل اساسی کشور به کار گیرند.
دانشگاه ها، ظرفیت های علمی را برای حل مسائل کشور به کار گیرند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربرات قبادیان در نشست تخصصی "همکاری های آموزشی و پِژوهشی در بخش صنایع، معادن و بازرگانی" این اجلاس سخن می گفت، افزود: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، تنها راه درمان پیشرفت و توسعه کشور است و در این مسیر باید از از اقتصاد مبتنی بر منابع به سمت اقتصاد دانش محور حرکت کنیم.

وی تاکید کرد:  دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی می توانند در راه اندازی واحدهای تحقیق و توسعه در دانشگاهها نقش داشته باشند و به حفظ  و رشد صنایع کشور کمک کنند.

دکتر قبادیان افزود: از 100 هزار  واحد تولیدی صنعتی کشور، تنها سه هزار واحد دانش محور هستند که از این میان تنها یک هزار واحد استاندارد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را کسب کردند.

وی تاکید کرد: دانشگاهها باید به سمت تقاضای محور و تربیت نیروی انسانی براساس نیاز مراکز صنعتی کشور پذیرش دانشجو کنند و واحدهای صنعتی نیز با حرکت به سمت دانش بنیانی هم نیاز خودرا برای  رشد  در بازار برطرف کنند و هم از ظرفیت دانشگاهها استفاده شود.

 دکتر وحید احمدیٰ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و  دبیرکل شورای عالی عتف نیز در این نشست تخصصی گفت: سامانه ساعت برای ثبت نیازهای پژوهشی دستگاه‌های اجرایی راه اندازی شده است و طبق مصوبه شورای عالی عتف همه این دستگاه‌ها باید نیازهای پژوهشی خودرا در این سامانه ثبت کنند تا در اختیار دانشگاهها و مراکز پژوهشی کشور قرار گیرد.

 

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به فعال شدن سامانه فرصت مطالعاتی در  وزارت صنعت گفت: هم اکنون تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در حال گذراندن فرصت مطالعاتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.

دکتر محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران نیز در این نشست تخصصی گفت: همسویی و تعامل صنعت و دانشگاه یک ضرورت است و باید این دونهاد به سمت تعامل بیشتر حرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه باید ارتباط صنعت و دانشگاه برای هر دو نهاد مزایا داشته باشد تاکید کرد: ضرورت دارد سیاست تشویقی مناسبی برای ارتباط صنعت و دانشگاه اتخاذ شود وگرنه همانند سالیان گذشته در انجام این هدف به نتیجه نخواهیم رسید.