رونمایی از طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان

۲۶ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۲ کد : ۳۳۹۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۲۳
در گردهمایی علمی"دانشگاه صنعتی اصفهان، چهلمین سال تأسیس و افق‌های پیش رو" با حضور اعضای هیئت علمی، مدیران و جمعی از دانشگاهیان دانشگاه صنعتی اصفهان از طرح تحول راهبردی این دانشگاه رونمایی شد.
رونمایی از طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر سید محمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، با گرامیداشت چهلمین سال تأسیس این دانشگاه، هدف از برگزاری این آئین را بررسی چالش‌ها و نگاه به مسائل دانشگاه که خاستگاه برنامه تحول راهبردی محسوب می‌شوند دانست و ابراز امیدواری کرد: سرمایه چهل ساله دانشگاه صنعتی اصفهان منشأ تحول و رشد بیشتر در آینده باشد.

وی با اعلام رسمی اجرای برنامه طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان، عدم استقلال دانشگاه‌ها، رشدکمی بی‌رویه دانشگاه‌ها در دهه گذشته، کمی‌گرایی تعداد مقاله، استاد و دانشجو، تب مقاله‌نویسی و شمارش مقاله را از دیگر چالش‌های این حوزه برشمرد و تصریح کرد: موانع داخلی و خارجی در راستای بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها و اقتصاد آموزش عالی از دیگر معضلات جدی آموزش عالی محسوب شده و متأسفانه، تب تقاضامحوری نیز به دانشگاه‌های ما سرایت کرده است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان تکیه براندیشه و دانش را مهم‌ترین راه حل برای این چالش‌ها عنوان کرد و با تأکید بر اینکه اعتماد به نخبگان نمی‌تواند فی‌نفسه منجر به حل مشکلات شود، افزود: اعتماد به مجموعه‌های علمی آزموده شده مانند دانشگاه‌های مکتب ساز، راه حل این چالش‌هاست.

وی با اشاره به کمبود دانشگاه‌های مکتب ساز درکشور، ارایه نظام فکری ویژه و منسجم را از مهم‌ترین خصوصیات این دانشگاه‌ها دانست وگفت: فارغ التحصیلان دانشگاه‌های مکتب‌ساز، ویژگی های منحصر به فردی را خواهند داشت.

دکتر مدرس هاشمی در ادامه ارائه آموزشِ نحوه یادگیری، آموزش همراه با پژوهش، تربیت افرادی با قابلیت روبه‌رویی با مسائل سخت، مشارکت و استفاده از خرد جمعی، نظم و انضباط و ارائه مدل جدید در قسمت های مختلف را از جمله ویژگی های دانشگاه های مکتب ساز عنوان کرد و افزود: دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در ۱۵ سال گذشته مدل جدیدی مانند شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان را در حوزه نوآوری و فناوری داشته که این گونه دانشگاه‌ها نیز محلی برای اندیشه و تفکر هستند.

وی با بیان اینکه فاصله گرفتن از مکتب سازی و در نتیجه درگیری با چالش‌های ذکر شده از مشکلات اصلی دانشگاه ها است، تصریح کرد: بازگشت اعتماد دولت‌مردان به دانشگاه‌های مکتب‌ساز و آزموده شده، راه حل غلبه بر این مشکلات است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، برنامه تحول راهبردی این دانشگاه را برخوردار از همین رویکرد دانست و ادامه داد: سه ویژگی مهم این برنامه، علمی بودن و مبتنی بر آخرین رویکردهای علمی، کاربردی و قابل اجرا بودن و تهیه شده با مشارکت جمعی جدی دانشگاهیان است.

دکتر مدرس هاشمی اضافه کرد: مشارکت جمعی دانشگاهیان، مهم‌ترین ویژگی این طرح محسوب می‌شود که در آن ۶۰ عضو هیئت علمی و کارمند به صورت مستقیم مشارکت داشته‌اند و تمامی دانشگاهیان دانشگاه صنعتی اصفهان نیز به صورت غیرمستقیم در آن حضور داشتند.

وی با ابراز قدردانی از تلاش‌های مدیردفتر برنامه ریزی دانشگاه صنعتی اصفهان، افزود: حدود هفت هزار ساعت کار برای تدوین این برنامه انجام شده که خاستگاه آن چالش‌ها و نگاه به مسائل دانشگاه است.

دکتر سید مهدی ابطحی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این نشست با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اصلی‌ترین سرمایه کشور یعنی جوانان را در اختیار دارد، گفت: عدم نگاه سیستمی، عدم توجه به منافع ملی و حل مشکلات به روش کدخدامنشانه از عمده مشکلات موجود در نظام آموزش عالی کشور است.

وی ابراز امیدواری کرد: شاهد موفقیت برنامه تحول راهبردی در دانشگاه صنعتی اصفهان بر مبنای زیر نظام‌های آموزشی باشیم.

در این آیین میزگردی با عنوان افق آینده آموزش عالی کشور و نقش دانشگاه‌های برتر و باحضور دکتر سعید سهراب پور مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، دکتر مقصود فراستخواه مشاور رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و دکتر محمد فاضلی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

گفتنی است رونمایی از کتابچه طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان و تجلیل از کمیته‌های مختلف و عوامل تدوین این طرح، از دیگر بخش های این مراسم بود.