برگزاری کارگاه و نشست تخصصی اصول نوین تجارت بین المللی با کشور عراق در پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری

۲۶ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۶ کد : ۳۳۹۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۸۵
کارگاه و نشست تخصصی اصول نوین تجارت بین المللی با کشور عراق در پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری برگزار شد.
برگزاری کارگاه و نشست تخصصی اصول نوین تجارت بین المللی با کشور عراق در پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با توجه به تولید محصولات فناور و دانش بنیان با قابلیت صادرات توسط شرکت های مستقر در پارک علم و فناوی استان و به منظور آشنایی شرکت های مستقر در پارک با ساختارها و فرصت‌های تجاری بازار عراق، کارگاه اصول نوین تجارت بین‌المللی با کشور عراق و ۱۶ نشست تخصصی با حضور مهدی نجات نیا رایزن بازرگانی سابق ایران در کشور عراق توسط پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

در این کارگاه، نجات نیا ضمن تشریح کامل ویژگی‌های جغرافیایی، سیاسی و جمعیتی عراق، شاخص‌های کلان تجاری، تولیدات مهم بخش کشاورزی و صنعت و معدن، عمده‌ترین اقلام وارداتی و صادراتی، نظام تجاری و امور گمرکی و استانداردهای عراق، فهرستی از نمایشگاه‌های عراق، بانک‌های دولتی و خصوصی عراق، بازارچه‌های مرزی مجاور با کشور عراق و شرکت‌های بازرسی بین المللی صادرکننده گواهی انطباق کالا با استانداردهای عراق در ایران را در اختیار شرکت‌کنندگان در کارگاه قرار داد.

وی در ادامه بیان داشت: یکی از راه‌های ورود به بازار بکر عراق شرکت در مناقصاتی است که این کشور برگزار می‌کند و برای شرکت در مناقصات کشور عراق باید به مبلغ قرارداد و زمان تحویل و انجام کار توجه ویژه داشت.

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق گفت: ذکر نام تحویل‌گیرنده و تحویل‌دهنده، آدرس ایمیل (راه ارتباطی)، تعیین مرجع حل اختلاف در خاک عراق، حسب قوانین جاری گمرکی و امضای مترجم را جزو نکات مهمی است که باید در قراردادهای تجاری با تجار کشور عراق ذکر شوند.

نجات نیا اضافه کرد: داشتن اطلاعات کامل و مختصر به عربی، لیست قیمت تمام شده تا بغداد، قرارداد فروش به زبان عربی و زبان فارسی و قرارداد نمایندگی به زبان عربی از الزاماتی است که شرکت‌ها جهت حضور در نمایشگاه‌های کشور شرکت عراق باید داشته باشند.

گفتی است بعد از برگزاری کارگاه، ۱۶ نشست تخصصی با حضور رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق و شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری برگزارشد که در این نشست‌ها، شرکت‌ها از نظرات و راهنمایی‌های دکتر نجات نیا برای بازاریابی و صادرات محصولات تولیدی خود بهره‌مند شدند.