• ENGLISH
  • پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
  • آ + آ -

برگزاری نوزدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران

۱۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۹:۱۰ کد : ۳۳۷۹۲ اخبار دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری
تعداد بازدید:۳۵۶
نوزدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران با حضور محققان، اندیشمندان و جمعی از پیشکسوتان عرصه شیمی درسالن خلیج فارس مرکز همایشهای حکمت پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران آغاز به کار کرد.
برگزاری نوزدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در مراسم افتتاحیه این کنفرانس، دکتر قاسم زاده استاد پژوهشکده توسعه فرآیندهای شیمیایی و دبیرعلمی کنفرانس ضمن برشمردن تاریخچه و اهداف کنفرانس اظهار داشت: این همایش به همت انجمن شیمی ایران و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار می شود.

دبیر علمی کنفرانس افزود: استقبال خوبی از برپایی این همایش شد و مقالات بسیار خوبی در موعد مقرربه دبیرخانه واصل شد که توسط اعضای هیأت علمی کنفرانس، ۳۲۱ مقاله که از کیفیت خوبی برخوردار بودند، انتخاب شد که انشاالله طی سه روز در قالب سخنرانی و پوستر به سمع و نظر شرکت کننذگان محترم خواهد رسید.

دکتر محمدرضا امیدخواه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران نیز با خوش آمدگویی به شرکت کنندگان تاکید کرد: بهتر است مراکزی مانند انجمن های علمی مجاز به برگزاری کنفرانس ها و همایشها باشند.

دکتر جعفر توفیقی وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری و استاد شیمی دانشگاه تریبت مدرس سخنران اصلی این مراسم بود که در سخنانی ضمن تشکر از تلاشهای دکتر بلورچیان، بنیانگذارو مؤسس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با اشاره به دغدغه مشترک همه دانشگاهیان در خصوص وضعیت آموزش عالی اظهار داشت: در دوره جدید شروع به کار دولت دوازدهم، بیش از هر زمان دیگری به تجدیدنظر در سیاست های علمی نیاز داریم. وی افزود: وزارت علوم زمانی با بحرانهایی مانند کمبود دانشجو و کمیت مقالات علمی مواجه بود اما اکنون با عبور از این بحرانها باید با تجدیدنظر در سیاست ها به سوی کیفیت حرکت کنیم.

دکتر توفیقی با برشمردن دستاوردهای آموزش عالی در ۳۹ سال گذشته افزود: شکل گیری سرمایه انسانی، افزایش دسترسی به آموزش عالی به طوری که بیش از ۵۰ درصد جمعیت ۱۸ تا ۳۴ ساله در آموزش عالی حضور دارند، مستقر شدن زیرساخت های آموزشی، پژوهشی و فناوری در کشور و در اختیار داشتن بیش از ۲ دصد از دانشمندان برتر دنیا از جمله این دستاورهاست.

وی گفت: زمانی برای راه اندازی یک دوره کارشناسی ارشد و دکتری نگرانی های زیادی داشتیم، اما امروز آموزش عالی توانمندی زیادی برای راه اندازی رشته ها و دوره های جدید دارد.

وی با بیان اینکه در سال ۸۴، قانون دائمی شدن مصوبات هیأت امنای دانشگاه ها شکل گرفت، گفت: بر این اساس دانشگاهها خودشان منشاء وضع قانون و اداره دانشگاهها شدند.

دکتر توفیقی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روند های آموزش عالی در جهان گفت: بین المللی شدن آموزش عالی، افزایش رقابت برای جذب دانشجویان خارجی، پیمانهای آموزشی منطقه ای و بین المللی، افزایش اختیارات دانشگاهها، مواجهه آموزش عالی با تحولات جمعیتی و مهاجرت که اساساً کلاس ها را چند فرهنگی و چند زبانه کرده، از مهمترین روندهای آموزش عالی در جهان است.

استاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به تحولاتی که در آموزش عالی کشور رخ داده است، گفت: ساماندهی گسترش آموزش عالی، پیوستن به پیمانهای بین المللی آموزشی و اعتبارسنجی، قائل شدن مسئولیت اجتماعی و فرهنگی برای دانشگاهها از جمله اقدامات لازم برای بهبود وضعیت آموزش عالی است.

در پایان مراسم افتتاحیه به پاس ۶۰ سال تلاش بی وقفه علمی پروفسور منصور عابدینی استاد شیمی دانشگاه تهران لوح سپاس مجمد رضا امیدخواه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، لوح سپاس دکترمجتبی شمسی رئیس انجمن شیمی ایران و لوح سپاس دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران به این استاد سخت کوش اعطا و از خدمات ارزنده این استاد فرهیخته و فرزانه قدردانی شد.

همچنین در این مراسم دکتر محمدرضا امیدخواه، رئیس پژوهشگاه شیمی ومهندسی شیمی ایران با اعطای لوح سپاس از تلاشهای ارزشمند علمی و اجرایی استاد دکتر سید محمد بلورچیان بنیانگذار و موسس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران قدردانی کرد.

در ادامه مراسم دکتر عباسی ترسلی عضو هیات مدیره انجمن و استاد شیمی دانشگاه شهید چمران اهواز به نمایندگی از انجمن شیمی ایران از قبول میزبانی پژوهشگاه شیمی ومهندسی شیمی ایران قدردانی نمود و گزارش جامعی از عملکرد این انجمن را ارائه کرد.

در این مراسم لوح تقدیر دکتر مجتبی شمسی پوررئیس انجمن شیمی ایران نیز به دو نفر از برگزیدگان شیمیست سال ۹۶، خانم دکتر ناهید شاه آبادی عضو هیأت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه و آقای دکتر حمید گلچوبیان عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران اعطاء و از تلاشهای ایشان تجلیل شد.

شایان ذکر است در مدت برگزاری کنفرانس ۳۲۱ مقاله در موضوعات نانو شیمی، سنتز و شناسایی ترکیبات معدنی، طیف سنجی ترکیبات معدنی، سینتیک و مکانیسم واکنشهای معدنی، شیمی نظری محاسباتی، ترکیبات معدنی، شیمی آلی فلزی، فرایندهای کاتالیزی، شیمی حالت جامد، بیوشیمی معدنی، شیمی صنایع معدنی، فتوشیمی معدنی، پلیمرهای معدنی، الکترو شیمی ترکیبات معدنی، شیمی فرامولکولی و شیمی سبز انتخاب شدند که بخشی بصورت سخنرانی و بخش دیگری نیز بصورت پوستر ارائه خواهد شد.