نخستین همایش ملی زیست‌فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی دردانشگاه زنجان برگزارشد

۱۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۸ کد : ۳۳۶۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۲
نخستین همایش ملی زیست‌فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان‌دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در دانشگاه زنجان برگزارشد.
نخستین همایش ملی زیست‌فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی دردانشگاه زنجان برگزارشد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بهرام ملکی زنجانی دبیرعلمی همایش ملی زیست‌فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی، با اشاره به اینکه بالغ بر ۱۳۰ مقاله به این همایش ارسال شده است، گفت: بعد از بررسی مقالات ۱۳ مقاله برای سخنرانی و تعدادی نیز جهت ارائه به صورت پوستر انتخاب شدند.

وی با بیان اینکه این همایش برای نخستین باردردانشگاه زنجان برگزارمی‌شود، افزود: این همایش با حضور محققان زیست فناوری کشور و شبکه‌های علمی در راستای هم افزایی بیشتر در این بخش برگزارمی‌شود.

ملکی زنجانی با اشاره به اینکه در زمینه گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی به صورت جزیره‌ای در کشور کار کرده و از کارکردهای یکدیگر بی خبر هستیم، تصریح کرد: این پازل‌ها باید به یکدیگر چسبیده و هم افزایی ایجاد شود تا نتیجه موردنظر کسب شود.

ملکی زنجانی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر رویکرد به استفاده از گیاهان دارویی در قبال استفاده از داروهای شیمیایی افزایش پیدا کرده است، گفت: بحران آب چند سال دیگر دامن‌گیر طبیعت خواهد شد و گونه‌های گیاهی مختلف را از دست خواهیم داد.

وی با بیان اینکه در کنار این همایش نمایشگاهی از ۴۰ گونه کمیاب گیاهی در دانشگاه زنجان دایر شده است، ابراز کرد: طی چند هفته گذشته دردانشگاه زنجان چندین همایش برگزارشده که در همین راستا باید از تلاش‌های صورت گرفته مسئولان دانشگاه دربرگزاری این همایش نیز تقدیر کرد.

درادامه محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه انجمن علمی گیاهان دارویی ایران گفت: در کشور توجهی به ارزش افزوده کشت گیاهان دارویی نمی شود، بنابراین فقط ۵۰۰ نوع از گیاهان دارویی در ایران کشت می شود.

وی با بیان اینکه در کشور چندین نوع اقلیم وجود دارد، گفت: شرایط اقلیمی ایران به گرم و خشک، سرد و کوهستانی، معتدل و مرطوب و گرم و مرطوب تقسیم‌بندی می‌شود.

رضایی با بیان اینکه اقلیم در تولید قارچ‌های دنبلان رعد و برق تاثیر بسیار بالایی دارد و باعث تولید این گونه از قارچ‌های گرانقیمت می‌شود، افزود: در ایران گونه‌های مختلف گیاهان دارویی وجود دارد که با بارش باران نیز رنگ آنها تغییر کرده و در گل‌سنگ‌ها رشد می‌کنند.

وی با اشاره به نقش زنبور عسل در تولید گیاهان، خاطرنشان کرد: برای تولید ۲۵ گرم عسل ۴۰۰ هزار زنبور عسل ۲۰ هزار گل را ملاقات می‌کنند و زنبور عسل هفت مرتبه فاصله بین کره ماه و زمین را که در حدود ۳۸۰ هزار و کیلومتر است، طی می‌کند.

رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی گیاهان دارویی ایران با بیان اینکه از یک سال گذشته استارت‌آپ‌های داروهای گیاهی آغاز شده و برگزارمی‌شود، تصریح کرد: نخستین همایش استارت‌آپ‌ها در شهرکرد برگزار و برای محصول زعفران نیز در حال بررسی و برگزاری است.

رضایی با تاکید بر اینکه در مطالعه آفات و بیماری‌های داروهای گیاهی مشکلات زیادی وجود دارد، گفت: ایجاد پایلوت فرآوری نیز از ضرورت بالایی برخوردار است.

وی از برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی گل محمدی خبر داد و گفت: این کنگره تا اردیبهشت‌ماه سال آینده و با همکاری مشترک آستان قدس رضوی و مرکز تحقیقات و توسعه منابع کشاورزی برگزارخواهد شد.

رضایی با اشاره به اینکه پس از ۱۰۰ سال همایش چای و دمنوش‌های گیاهی در ایران برگزارمی‌شود، خاطرنشان کرد: قول‌های مساعدی داده شده تا سال آینده این همایش به صورت بین‌المللی برگزار شود، چراکه چای ایران باید به جهانیان معرفی شود.

ولی‌الله مظفریان درهمایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران، با بیان اینکه در کشور ایران ۸ هزار گونه گیاهی وجود دارد، اظهارکرد: در منطقه آذربایجان گونه‌های گیاهی بسیار متنوع و خوبی وجود دارد.

وی با اشاره به جمع آوری ۵۵ هزار گونه گیاهی از کشور، خاطرنشان کرد: در منطقه وسیع آذربایجان که گیاهان دارویی از تنوع بالایی برخوردار هستند، ۵۰۰ گونه گیاه دارویی وجود دارد.

پدر علم گیاه شناسی ایران با بیان اینکه گونه‌های گیاهان دارویی به صورت خودرو رشد می‌کنند، افزود: در این بین ۸۶ گونه داروهای گیاهی در ردیف‌های داروهای گیاهی کاشته شده هستند.

مظفریان با اشاره به اینکه ۲۰۰ گونه داروی گیاهی معطر در کشور چون نعناع و جعفری وجود دارد، تصریح کرد: ۴۰ گونه گیاه دارویی آفتاب پرست نیز در کشور وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از گیاهان دارویی به صورت غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، افزود: داروهای گیاهی ما باید بر سر سفره های مردم قرار گیرد.

پدر علم گیاه شناسی ایران با تاکید بر اینکه داروهای گیاهی اگر به صورت روزمره تناول شوند بسیاری از بیماری‌ها علاج خواهد شد، خاطرنشان کرد: ما باید در کشور روی ۸ هزار گونه گیاهی موجود تمرکز کرده و آنها را پیگیری کنیم.

مظفریان با بیان اینکه باید به دنبال به روز کردن اطلاعات در حوزه داروهای گیاهی بود، اظهارکرد: باید یک سری آزمایش‌های تحقیقاتی برای ادامه کار بر روی گیاهان دارویی خود داشته باشیم.

وی با تأکید بر دوری از نابود کردن ذخایر طبیعی، افزود: ما باید خودمان را با طبیعت وفق داده و بعد از آن از منابع موجود استفاده کنیم.

سپس مهرداد حمیدی رئیس دانشکده داروسازی زنجان با بیان اینکه زنجان استان علم و عرفان است، اظهارکرد: همایش امروز یک همایش وزین و اصیل علمی است.

وی با اشاره به اینکه همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی ایران برای نخستین بار به میزبانی و در دانشگاه زنجان برگزارمی‌شود، تصریح کرد: بدون توجه به تک تک بعدهای فناوری در کشوری که می‌خواهد با اراده و دانش بومی خود حرکت و با دنیا ارتباط زنده ایجاد کند، پیشرفت غیرممکن است.

رئیس دانشکده داروسازی زنجان با بیان اینکه پیشبرد امور امروز با همگرایی و همکاری همه در دنیا امکان‌پذیر است، گفت: هیچ راهی نداریم جز اینکه همه در کنار هم با همه توان کار کنیم.

حمیدی با تأکید بر اینکه مرزبندی و خطوط‌ها بین دستگاه‌های مختلف صحیح نبوده و راه‌ها را با سختی و چالش‌های خودساخته روبه‌رو می‌کند، افزود: فرصت و منابع ما امروز به شدت نیازمند برنامه‌ریزی است.

وی با اشاره به اینکه در دنیا در حوزه فناوری یک رقابت سخت شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: فناوری همگرا کردن علم و زندگی است.

رئیس دانشکده داروسازی زنجان با بیان اینکه گیاهان دارویی از مزیت‌های بومی و ملی کشور ماست، گفت: دراین راستا نباید درگیر افراط و تفریط شویم که متاسفانه در بخش گیاهان دارویی دچار این مهم شده‌ایم.

حمیدی با تاکید بر اینکه کشورهای بزرگ توسعه یافته در بخش سلامت ریشه‌های تاریخی خود را حفظ می‌کنند، ابراز کرد: کشورهایی چون چین و هند در ۲۰ سال آینده با برنامه‌ریزی انجام شده بازار دارویی جهان را قبضه خواهند کرد.

در ادامه محسن نجفیان رئیس دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه این سمینار در نوع خود منحصر به فرد است و اولین سمیناری است که در حوزه زیست فناوری گیاهان دارویی صورت گرفته است، گفت: امروز بحث گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی گرهی است که در جامعه امروز وجود دارد و نگاه عالمانه به این مسئله می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند که امید است از رهاوردهای این سمینار این باشد که نسبت به مشکلات این عرصه شناخت کامل‌تری پیدا کنیم.

کلید واژه ها: زنجان