دومین سمینار شیمی کاربردی ایران دردانشگاه زنجان برگزارشد

۱۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۹ کد : ۳۳۶۷۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۹۸
دومین سمینار شیمی کاربردی ایران درسالن همایش های بین المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزارشد.
دومین سمینار شیمی کاربردی ایران دردانشگاه زنجان برگزارشد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، محمدحسین رسولی‌فر در دومین سمینار شیمی کاربردی ایران، با اشاره به اینکه دومین میزبانی این سمینار به دانشگاه زنجان اعطا شده است، گفت: این سمینار کار خود را از سال ۱۳۹۵ در کشور آغاز کرده است.

وی با اشاره به اینکه نخستین دوره سمینار شیمی کاربردی ایران سال گذشته دردانشگاه تبریز برگزارشد، خاطرنشان کرد: شیمی کاربردی یکی از شاخه‌های علمی شیمی محسوب می‌شود.

دبیراجرایی دومین همایش شیمی کاربردی ایران تصریح کرد: شیمی کاربردی در ایران کار خود را از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده است.

سپس دبیرعلمی دومین سمینار شیمی کاربردی کشور گفت: ۲۹۱ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده بود که ۷۷ درصد مقاله ها پذیرفته شد.

دکترمیرسعید سید دراجی با بیان اینکه سمینارشیمی به مدت ۲ روز و به صورت کارگاهی و سخنرانی برگزارمی شود، گفت: زنجان به دلیل فعالیت‌های علمی وتعداد اعضای هیئت علمی که دارد میزبانی این سمینارتخصصی را دارد.

وی با اشاره به اینکه پیوند شیمی کاربردی وصنعت از اهداف اصلی این همایش‌ها است، ادامه داد: دومین سمینار شیمی کاربردی کشور با همکاری گروه شیمی دانشگاه زنجان و انجمن شیمی ایران برگزاری می شود.

دکتردراجی گفت: دومین سمینار شیمی کاربردی کشور در محورهای تصفیه آب و پساپ، صنایع شیمیایی و نوآوری‌های صنعتی، شیمی و صنایع دارویی، کاربرد شیمی درحفاظت محیط زیست، آموزش شیمی کاربردی، فیتوشیمی، الکتروشیمی صنعتی و خوردگی، کاربرد شیمی در انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، مدل‌سازی و شبیه‌سازی فرآیندهای شیمیایی، شیمی کاتالیست، شیمی و فناوری پلیمر، کاربرد شیمی درصنایع غذایی، کاربرد نانو فناوری در صنایع شیمیایی، شیمی و فناوری صنایع سرب و روی، شیمی و فناوری رنگ، شیمی صنایع نفت و پتروشیمی، شیمی و فناوری چرم، ایمنی در شیمی و صنایع شیمیایی برگزارمی‌شود.

دکتردراجی گفت: پیوند شیمی کاربردی وصنعت از اهداف اصلی این همایش هاست. این همایش با همکاری گروه شیمی دانشگاه زنجان و انجمن شیمی ایران در محورهای تصفیه آب و پساپ، صنایع شیمیایی و نوآوری‌های صنعتی، شیمی و صنایع دارویی، کاربرد شیمی در حفاظت محیط زیست، آموزش شیمی کاربردی، فیتوشیمی، الکتروشیمی صنعتی و خوردگی، کاربرد شیمی در انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، مدل‌سازی و شبیه‌سازی فرآیندهای شیمیایی، شیمی کاتالیست، شیمی و فناوری پلیمر، کاربرد شیمی در صنایع غذایی، کاربرد نانو فناوری در صنایع شیمیایی، شیمی و فناوری صنایع سرب و روی، شیمی و فناوری رنگ، شیمی صنایع نفت و پتروشیمی، شیمی و فناوری چرم، ایمنی در شیمی و صنایع شیمیایی برگزار می‌شود.

محمدعلی زلفی‌گل دبیر انجمن شیمی ایران با اشاره به تعداد مقالات مروری ایران درسایت اسکاپوس، گفت: درسال ۲۰۱۶ توسط پژوهشگران ایرانی یک هزار و ۵۹۷ مقاله مروری در کشور منتشر شده که نشان از پیشرفت ایران دراین زمینه دارد.

وی با اشاره به اینکه دومین میزبانی این سیمنار به دانشگاه زنجان اعطا شده است، اظهارکرد: پیشرفت کشور بدون توجه به علم شیمی امکان‌پذیر نیست.

زلفی‌گل با اشاره به اینکه تفکر و تعقل ما نیز در نتیجه واکنش شیمیایی است، ابراز کرد: در واقع همه زندگی شیمی و شیمی همه زندگی است.

دبیرانجمن شیمی ایران با تاکید بر اینکه مسئولان کشور اگر به دنبال پیشرفت هستند، باید علم شیمی را جدی گیرند، گفت: اگر این مهم نادیده گرفته شود، پای پیشرفت و توسعه به قطع می‌لنگد.

زلفی‌گل با اشاره به تعداد دانشچویان کشور در بخش‌های و مقطع‌های مختلف، گفت: در ایران یک میلیون نفر پژوهشگر وجود دارد که خود ظرفیت بسیار بزرگی است.

وی با بیان اینکه کشور عربستان طی سال‌‌های گذشته سرمایه‌گذاری خوبی در زمینه علمی کرده است، تصریح کرد: این کشور در آینده در این زمینه حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

دبیرانجمن شیمی ایران با بیان اینکه یکی از شاخص‌های مهم برای کشور درصد مشارکت بین‌المللی در مستندات علمی است، اظهارکرد: طی سالیان گذشته دیپلماسی سیاسی کشور مطلوب عمل کرده است، اما از طریق دیپلماسی علمی می‌توان به دیپلماسی سیاسی کمک کرد.

زلفی‌گل با اشاره به تعداد مقالات مروری ایران در سایت اسکاپوس، اظهارکرد: در سال ۲۰۱۶ توسط پژوهشگران ایرانی یک هزار و ۵۹۷ مقاله مروری در کشور منتشر شده که نشان از پیشرفت ایران در این زمینه دارد.

وی با اشاره به اینکه باید قواعد علمی دنیا را به رسمی شناخت، تصریح کرد: امروز انجمن شیمی ایران ۱۰ کمیته، ۶ مجله داشته که ۶ تا ۱۰ سمینار در سال برگزار و چشم‌اندازهای خوبی برای سال‌های آتی تعریف کرده است.

دبیرانجمن شیمی ایران با بیان اینکه این انجمن ۳ تا ۵ هزار مقاله را در سال مدیریت می‌کند، گفت: این کار در راستای جلوگیری از فعالیت انجمن‌ها تقلبی صورت می‌گیرد.

همچنین دراین سمینار از پروفسور جواد صاین و پروفسور نقی سعادت جو به عنوان شیمیدانان پیشگام برجسته شیمی کاربردی تقدیرشد.

گفتنی است این سمینار به مدت دو روز با حضور استادان، دانشجویان و مدعوین ازسراسر کشور با برگزاری کارگاه های مختلف علمی و برپایی نمایشگاه جانبی دردانشگاه زنجان ادامه خواهد داشت.

کلید واژه ها: زنجان