برگزاری مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی دانش افزایی زبان فارسی با حضور فارسی آموزان تونسی دردانشگاه الزهرا(س)

۱۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۰ کد : ۳۳۶۵۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۴
کارگاه آموزشی دو هفته ای دانش افزایی زبان فارسی با حضور ده تن از استادان و دانشجویان زن تونسی دردانشگاه الزهرا(س) افتتاح شد.
برگزاری مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی دانش افزایی زبان فارسی با حضور فارسی آموزان تونسی دردانشگاه الزهرا(س)

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ابتدا مدیرهمکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه الزهرا (س) حضور بانوان تونسی را در تنها دانشگاه جامع دولتی ویژه دختران در ایران خوشامد گفت و با معرفی برنامه های آموزشی و فرهنگی کارگاه، از همکاری صمیمانه مرکز آزفا در تنظیم و اجرای محتوای آموزشی کارگاه و معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) و بنیاد سعدی در بخش فرهنگی کارگاه و نیز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی ایران در تونس در برقراری ارتباط و انجام هماهنگی های لازم برای تشکیل چنین برنامه مفیدی تقدیرو تشکر کرد.

سپس دکترخزعلی طی خوشامدگویی به مهمانان، سخنان مبسوطی در خصوص اقبال ایرانیان به اسلام و خدمات شایان ایرانیان به زبان و ادب عربی به عنوان زبان وحی ایراد کرد و بر لزوم قدر نهادن به میراث مشترک ادبی دو زبان به عنوان عاملی برای اتحاد امت اسلام تاکید کرد.

وی با تجلیل از بانوان دانشگاهی تونسی به خاطر علاقه مندی و تلاش در فراگیری زبان فارسی، به مسئولیت عظیم زنان در انتقال فرهنگ به نسل‌های آینده اشاره و اظهار امیدواری کرد زنان مسلمان با شناخت این مسئولیت خطیر، "ید واحده ای" در وصول به کمال بشریت باشند.

پس از نمایش فیلم معرفی دانشگاه الزهرا به زبان عربی، مدیر مرکز آزفای الزهرا (س) پس از خیرمقدم به مهمانان توضیح مختصری در خصوص برنامه های تدارک دیده شده کارگاه آموزشی ارائه داد.

وی افزود: در بخش آموزش تلاش ما افزایش مهارت‌های خواندن، نوشتن، سخن گفتن و شنیدن به زبان فارسی است.

وی از همکاری صمیمانه بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برنامه ریزی و اجرای بخش فرهنگی کارگاه تشکر کرد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی الزهرا (س) نیز با معرفی اجمالی دانشکده ها و گروه های آموزشی این دانشگاه آمادگی خود را برای پذیرش دانشجویان دختر تونسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی اعلام داشت.

وی همچنین وعده داد برنامه بازدیدی از امکانات آموزشی دانشگاه الزهرا (س) به منظور آشنایی شرکت کنندگان در کارگاه با این دانشگاه برگزارکند.

دراین جلسه رایزن علمی کشورمان در تونس طی سخنانی با تقدیر از دانشگاه الزهرا (س) به خاطر اهتمام در ارتقای همکاری های علمی و فرهنگی با دانشگاه‌های تونس، به علاقه مندی شرکت کنندگان در کارگاه به زبان و فرهنگ ایرانی اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد اجرای برنامه آموزشی متعادل به همراه برنامه های فرهنگی متناسب موجب ایجاد تجربه ای خوب برای دانشگاهیان تونسی شود.

مدیرهمکاری‌های دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز ضمن اظهار خوشحالی از برگزاری کارگاه، به شرکت کنندگان توصیه کرد با بهره برداری بهینه از فرصت حضور در ایران دانش زبان فارسی خود را ارتقا دهند.

عامری نماینده بنیاد سعدی با ابلاغ سلام و خوشامدگویی دکتر پالیزدار معاون بخش بین الملل بنیاد سعدی، این بنیاد را یکی از متولیان آموزش زبان فارسی معرفی و اظهار امیدواری کرد: بخش فرهنگی کارگاه آموزشی با برگزاری بازدیدهای پربار و خاطره انگیز برای مهمانان تونسی به یادماندنی شود.

درادامه نشست افتتاحیه یکی از مهمانان تونسی سخنان کوتاهی به زبان فارسی ابراز داشت: "ما خوشحالیم که در خاک ایران هستیم و می توانیم به فارسی صحبت کنیم. بین ما و شما فرقی وجود ندارد. از میزبانی شما سپاسگزاریم و از رایزن فرهنگی ایران در تونس تشکر می کنیم."

در پایان نشان یادبود دانشگاه الزهرا به رایزن فرهنگی ایران در تونس و مدیر همکاری‌های دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اهداشد.

گفتنی است دراین مراسم دکترپریچهر حناچی مدیر همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه، دکترخدیجه کریمی مدیر مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی (آزفا)، دکترمهدی سیف برقی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دکترانسیه خزعلی، دکتررقیه رستم پور، اعضای هیئت علمی دانشکده ادبیات الزهرا (س)، دکتراسدی موحد رایزن فرهنگی ایران در تونس، دکترمهرداد رخشنده مدیرهمکاری‌های دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عامری، نماینده بنیاد سعدی حضور داشتند.

کلید واژه ها: الزهرا(س)