دیدار مسئولان دانشگاه بلخ و چند موسسه آموزش عالی ایالت بلخ افغانستان با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد

۱۱ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۱ کد : ۳۳۵۹۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۰۲
جمعی از استادان و روسای دانشگاه های ایالت بلخ افغانستان از دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند.
دیدار مسئولان دانشگاه بلخ و چند موسسه آموزش عالی ایالت بلخ افغانستان با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین دیدار که با هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی صورت گرفته بود رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، مدیرهمکاری های علمی بین المللی و همچنین رئیس اداره دانشجویان غیرایرانی دانشگاه حضور داشتند.

دکترمحمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در دیدار با دانشگاهیان و روسای دانشگاه های ایالت بلخ افغانستان، ضمن اشاره به جایگاه علمی و تاریخی خراسان بزرگ اظهارداشت: فرزندان این خطه همواره سردمدار علم و فرهنگ بوده اند و در میان آنان دانشگاهیان پرچمدار آن هستند.

وی با ابراز تاسف نسبت به مسائل و مشکلات موجود در منطقه اشاره کرد: همواره منابع گران‌بهایی صرف حل مشکلات و مسائلی مانند جنگ و ناامنی می شود.

دکترکافی در ادامه گفت: خوشبختانه کشور جمهوری اسلامی افغانستان برنامه ریزی های خوبی برای پیشرفت علمی کرده است که نشان دهنده آن است که آینده خوبی برای این کشور می توان تصور کرد.

دکترکافی با اشاره به برنامه ریزی و فعالیت های توسعه علمی در سی سال اخیر ابراز داشت: کشور ایران هم اکنون از نظر علمی به بالندگی رسیده و در بسیاری از جنبه‌ها رتبه های خیلی خوبی را به خود اختصاص داده است.

وی همچنین ضمن بیان جایگاه علمی دانشگاه فردوسی مشهد در میان دانشگاه های جهان و ایران افزود: دانش آموختگان ما در هرجای دنیا که باشند جزو سرآمدان هستند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد روابط سیاسی، اقتصادی و حکومتی را زودگذر دانسته و فقط روابط علمی را پایدار خواند.

در نهایت وی به آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد در تربیت دانشجو و استاد و همچنین همکاری در جهت کاربست علم در جامعه و صنعت تاکید کرد. در همین راستا ارائه دوره های کارآموزی و دروس عملی برای دانشجویان با توجه به ظرفیت های صنعتی و علوم انسانی استان خراسان را پیشنهاد کرد.

دراین نشست روسا و استادان دانشگاه های افغانستان به بیان مسائل و مشکلات دانشگاه‌های افغانستان اشاره کرده و خواستار همکاری صمیمانه میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه های افغانستان شدند.

هیئت افغانی ابراز تمایل کردند که دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاه های افغانستان به عنوان دوست و برادر خود و در کنار خود دانسته و آنان را از تجربیات و حمایت های علمی خود بهره مند سازد.

گفتنی است درادامه این نشست استادان و روسای دانشگاه های ایالت بلخ از مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی بازدید کرده و پس از آن با استادان دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد دیدار و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

کلید واژه ها: فردوسی مشهد