معاون آموزشی وزارت علوم: دانشگاه آزاد اسلامی باید مورد حمایت قرار بگیرد و اعتلای کیفی داشته باشد

۰۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۲ کد : ۳۳۵۷۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۹۹
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: مسئولان جدید دانشگاه آزاد اسلامی توجه ویژه ای به نظارت دارند و در آینده شاهد افزایش کیفیت حوزه های آموزش و پژوهش در این دانشگاه خواهیم بود.
معاون آموزشی وزارت علوم: دانشگاه آزاد اسلامی باید مورد حمایت قرار بگیرد و اعتلای کیفی داشته باشد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر در دومین روز همایش سراسری معاونان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مقام معظم رهبری و مسئولان نظام همواره بر رشد با کیفیت تحصیلات تکمیلی در کشور تاکید داشته اند ولی در گذشته از آن غفلت شده است.

وی اظهار داشت: در فاصله سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ جمعیت دانشجویان در تحصیلات تکمیلی هشت و نیم برابر رشد کرده است.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: در همه موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی کشور ۱۳۷۹ رشته محل دایر شده است و تعداد این رشته محل ها در دانشگاه آزاد اسلامی ۵ هزار و ۶۰۹ رشته محل است.

دکتر شریعتی نیاسر گفت: در دانشگاههای روزانه از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ تعداد رشته های کارشناسی ارشد کاملاً سیر کاهشی داشته است و از سال ۱۳۹۴ به صورت تدریجی افزایش یافته است.

وی به رشد ناگهانی رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی بویژه پس از سال ۱۳۹۴ اشاره کرد و گفت: علیرغم اینکه با نظارت وزارت علوم در فاصله سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ تاسیس رشته در همه زیر نظام های آموزش عالی کنترل شده بود و در دانشگاههای روزانه، ایجاد رشته محل های تحصیلی در دوره های تحصیلات تکمیلی ۶۴ درصد کاهش داشته است، در این میان دانشگاه آزاد اسلامی تنها دانشگاهی بود که کاهش ظرفیت نداشته و در طی دو سال، ۶۸ درصد رشد ظرفیت در دوره کارشناسی ارشد و دکترا داشته است.

وی افزود: در دوره کارشناسی ارشد تعداد رشته‌محل‌های مراکز آموزش عالی غیر دولتی و غیرانتفاعی در سالهای ۱۳۹۳و۱۳۹۴ از ۲۷۲ به ۵۰۳ رشته‌محل افزایش یافت و در همین بازه زمانی در دانشگاه آزاداسلامی تعداد رشته محل های دوره کارشناسی ارشد از ۴۰۰ رشته‌محل به ۳هزار و ۱۷۱ رشته‌محل افزایش یافت.

دکتر شریعتی نیاسر اظهار داشت: همچنین در مقطع دکتری در مراکز آموزش عالی غیر دولتی غیرانتفاعی در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تعداد مجوز رشته محل ها در هر سال کمتر از ده بود و این در حالی است که در دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۹۴، ۱۱۸ رشته‌محل و در سال ۱۳۹۵، ۱۴۰۱ رشته‌محل دکترا وجود داشته است که نسبت به نیاز بازار بی رویه است.

معاون آموزشی وزارت علوم به رشد نامتوازن جذب دانشجو در دانشگاه پیام نور اشاره کرد و یکی از علت های آن را تغییرات مدیریتی دانست.

وی گفت: در سال ۱۳۸۵ جمعیت دانشجویی دانشگاه پیام نور ۶۸۰ هزار نفر بود که پس از یک سال به یک میلیون و ۱۲۰ هزار نفر افزایش یافته است و سپس این آمار در نوسان بوده است ولی از سال ۱۳۹۲ کاهش جذب دانشجو در این دانشگاه تداوم داشته است.

وی با اشاره به رشد بالای دانشجو در دانشگاه پیام نور در گذشته و روند کاهشی جمعیت دانشجویی این دانشگاه در زمان حاضر گفت: ماموریت دانشگاه پیام نور در زمان تاسیس، آموزش نیمه حضوری و غیر حضوری بود و باید این دانشگاه در این زمینه گام بردارد.

دکتر شریعتی نیاسر گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نیز با الگوبرداری از دانشگاههای اوپن یونیورسیتی در دنیا تاسیس شده بود و بنا بود به صورت غیر حضوری فعالیت باشد ولی در گذر زمان تغییر شیوه داده است و یک دانشگاه بزرگ حضوری شده است و ما باور داریم باید مورد حمایت قرار بگیرد و اعتلای کیفی داشته باشد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از دانشجویان کشور در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند گفت: ۸۰ درصد دانشجویان کشور در رشته‌های علوم‌انسانی و مهندسی هستند و رشته های علوم‌انسانی باید مورد توجه ویژه باشد.

دکتر شریعتی نیاسر تاکید کرد: رشته های علوم پایه باید مورد توجه قرار گیرد و ما در وزارت علوم، بودجه ویژه‌ای برای علوم پایه در نظر گرفته‌ایم تا این بخش را ارتقاء بدهیم.

وی با اشاره به تاسیس مراکز دانشگاهی غیرانتفاعی گفت: تعداد موسسات غیر دولتی غیرانتفاعی از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۳ سیر تدریجی صعودی داشت ولی از سال ۱۳۸۳ به صورت فزاینده و غیرقابل باور افزایش یافت، به طوری که از ۴۴ مرکز به ۳۴۰ موسسه رسید.

وی گفت: در سال ۱۳۹۲ روند افزایش موسسات غیرانتفاعی را متوقف کردیم و به هیچ مرکز آموزشی جدیدی مجوز ندادیم.

دکتر شریعتی‌نیاسر افزود: با وجود رشد بی‌رویه موسسات غیرانتفاعی، این موسسات جمعیت دانشجویی قابل توجهی ندارند و فقط در مقطعی به ۴۰۰ هزار دانشجو رسیدند و اکنون ۸ درصد جمعیت دانشجویی کشور در موسسات غیر دولتی و غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین تراکم جمعیت دانشجویی کشور در تهران است و استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، فارس، مازندران و آذربایجان‌شرقی در مراتب بعدی از نظر جمعیت دانشجویی هستند گفت: ما باید به مناطق محروم توجه بیشتری کنیم.

معاون آموزشی وزارت علوم، جمعیت دانشجویی کشور را ۵.۴ درصد جمعیت کل کشور اعلام کرد و گفت: در کشور ژاپن جمعیت دانشجویی ۲.۲ درصد است زیرا در بسیاری از کشورهای پیشرفته به دوره‌های مهارتی اهمیت می‌دهند و با ایجاد دوره های کاردانی به دنبال تربیت تکنسین برای ورود به بازار کار هستند.

وی همچنین به نظارت جدی بر موسسات آموزش عالی در دولت یازدهم در قالب کمیسیون ماده ۹ اشاره کرد و گفت: با نظارت‌های اعمال شده در سال‌های اخیر، تعداد ۹ موسسه آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی منحل شد و ظرفیت ۲۴ موسسه به صفر رسید.

دکتر شریعتی نیاسر افزود: موسسات غیرانتفاعی در ۵ سطح طبقه‌بندی شده‌اند و مراکزی که در سطح پنجم قرار دارند به هیچ‌وجه حق رشد ندارند و مراکز سطح یک مورد تشویق و حمایت وزارت علوم قرار می گیرند.

معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی نیز در دوره جدید مدیریتی به این مسائل توجه کند و نظارت را جزو اولویت‌های خود قرار دهد.

 

 


( ۱ )