رئیس دانشگاه تبریز از پیشتازی این دانشگاه در رشد و توسعه علم و فناوری در عرصه‌های ملی و بین‌المللی خبر داد

۰۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۳ کد : ۳۳۵۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۳
رئیس دانشگاه تبریز در تشریح عملکرد چهار ساله ، از پیشتازی این دانشگاه در رشد و توسعه علم و فناوری در عرصه های ملی و بین المللی خبر داد.
رئیس دانشگاه تبریز از پیشتازی این دانشگاه در رشد و توسعه علم و فناوری در عرصه‌های ملی و بین‌المللی خبر داد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا پورمحمدی در حاشیه مراسم روز بزرگداشت روز کارمند و هفته دولت در این دانشگاه گفت: دانشگاه‌ها در دولت تدبیر و امید در طول چهار ساله گذشته توجه ویژه‌ای به توسعه همه جانبه دانشگاه‌ها و بویژه کیفی‌بخشی به فعالیت‌ها صورت گرفته، که دانشگاه تبریز در حوزه‌هایی چون پژوهش، فناوری، آموزشی، فرهنگی، دانشجویی، رفاهی و خدماتی رشد قابل توجهی را در ابعاد ملی و بین المللی به دست آورده است.

وی رشد بیش از ۱۰۸ درصدی تعداد طرح های تحقیقاتی خاتمه یافته را از جمله این دستاوردها برشمرد و تصریح کرد: در سال ۹۲ تعداد کل مقالات پژوهشی در Scopus حدود ۷ هزار مورد از دانشگاه تبریز بود که در حال حاضر این تعداد به بیش از ۱۲ هزار رسیده و رشد بیش از ۷۰ درصدی داشته و همچنین در این مدت تعداد کل استنادها به مقالات دانشگاه در Scopus در سال به میزان ۱۴ هزارو ۳۵۵ عدد رسیده و به رشد ۸۰/۵۴ درصدی رسیده است همچنین تعداد اعضای هیئت علمی با بیش از ۱۰۰۰ استناد نیز در Scopus در سال ۹۲، ۲۰ نفر بود که این مقدار هم اکنون به ۲۶ نفر رسیده و رشد ۳۰ درصدی دارد.

دکتر پور محمدی، رشد بیش از ۱۵۳ درصدی اعتبار طرح‌های تحقیقاتی خاتمه یافته، ۱۱۱ درصدی اعتبار قرارداد های پژوهشی منعقد شده، رشد ۴۰ درصدی اعتبار پروژه های پژوهش کاربردی از درآمد اختصاصی، ۱۹/۸۹ درصدی فرصت های تحقیقاتی دانشجویان دکتری، رشد بیش از ۵۶ درصدی شرکت های فعال در پارک علم و فناوری و رشد ۵۳/۱۰ درصدی تعداد عقد تفاهم نامه های همکاری را از جمله دیگر دستاوردهای حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در طول چهار سال اخیر بیان کرد.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد چهار ساله این دانشگاه در حوزه های مختلف و از جمله پژوهش و فناوری افزود: در سال ۹۲ تعداد قراردادهای پژوهشی منعقد شده به میزان ۳۶ عدد بود که این تعداد در سال جاری به ۵۱ عدد رسیده و رشد بیش از ۴۱ درصدی داشته است.

دکتر پورمحمدی، همچنین از ثبت ۹ اختراع در سال ۹۵ در دانشگاه تبریز خبر داد.

رییس دانشگاه تبریز با اشاره به تحولات صورت گرفته در بخش آموزش و تعداد کل جذب دانشجویان در سال ۹۲ در مقایسه با سال جاری، که رشدی ۷۷/۱۲ درصدی را نشان می دهد، گفت: دانشگاه تبریز در حال حاضر ۲۱ دانشکده دارد، که در بین دانشگاه های جامع و برتر کشور بعد از دانشگاه تهران در تعداد دانشکده ها در جایگاه رتبه دوم و با داشتن ۷۶۶ نفر عضو هیئت علمی و ۹۶ گروه آموزشی به ترتیب در رتبه‌های سوم و چهارم قرار دارد.

به گفته وی، دانشگاه تبریز در سال جاری تحصیلی از لحاظ آمار دانشجویی و گروه های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی نسبت به سال ۹۲ رشد چشمگیری داشته است به طوری که در دوره‌های دکتری، بین‌المللی و پسادکتری به ترتیب رشدی ۲۲، ۲۵۰۰ و ۱۸۰ درصدی داشته است.

رئیس دانشگاه تبریز، با تاکید بر اینکه درخصوص اعضای هیئت علمی و غیر هیئت علمی این دانشگاه و ارتقای رتبه و تحصیلات آنها نیز شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی بوده‌ایم، افزود: ارتقای مرتبه علمی اعضای هیئت علمی رشدی ۵۰ درصدی را طی کرده و اعضای غیر هیئت علمی هم رشدی ۸۳/۴۷ درصدی در مراتب شغلی دارند.

دکتر پورمحمدی همچنین با اشاره به عملکرد حوزه فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه گفت: در این حوزه تعداد نشریات دانشجویی از ۱۰ عنوان در سال ۹۲ به ۴۴ عنوان در سال ۹۵ رسیده که افزایش ۳۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: افزایش برگزاری همایش‌ها از ۲۲ مورد در سال ۹۲، به ۹۶ مورد در سال ۹۵ و افزایش ۳۳۶ درصدی، افزایش برگزاری جشنواره ها از ۳۱ مورد در سال ۹۲ به ۱۱۷ مورد در سال ۹۵ و پیشرفت ۲۲۷ درصدی و ارتقای جوایز فرهنگی از ۴ مورد در سال ۹۲ به ۱۲ مورد در سال ۹۵ با افزایش ۲۰۰ درصدی از دیگر مواردی است که در این حوزه اتفاق افتاده است.

دکتر پورمحمدی تصریح کرد: رشد ۱۲۷ درصدی در بخش اردو و افزایش از ۲۷ مورد در سال ۹۲ به ۶۲ مورد در سال ۹۵، افزایش تشکل‌های اسلامی از ۲ تشکل به ۴ مورد، کانون های فرهنگی هنری از ۹ مورد در سال ۹۲ به ۱۷ مورد در سال ۹۵ با ۸۸ درصد رشد و افزایش انجمن های علمی از ۶۷ مورد در سال ۹۲ به ۸۲ مورد در سال ۹۵ با رشد ۲۲ درصدی، حاکی از رشد چشمگیر حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز است.

رئیس دانشگاه تبریز همچنین با اشاره به افزایش مجموعه اعتبارات تخصیص یافته از سه میلیارد ریال به حدود ۴۳ میلیارد ریال گفت: این آمار حکایت از افزایش ۱۳۵۰ درصدی دارد و نشان می دهد که در این حوزه سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته است.

دکتر پورمحمدی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به عملکرد حوزه دانشجویی این دانشگاه؛ اجرای موفق طرح تاک برای نخستین بار در دانشگاه های کشور را دستاوردی بزرگ برشمرد و گفت: یکی از مشکلات حوزه دانشجویی در سال های گذشته عدم وجود تنوع غذایی و نارضایتی دانشجویان از این بابت بود. در قدم اول به دو منویی کردن غذا در سلف‌های دانشجویی اقدام شد. در قدم دوم اقدام به ایجاد رستوران های طرح تاک شد. که در این سال‌ها چهار رستوران آزاد در دانشگاه و خوابگاه ها شهدا افتتاح شد که حدود ۳۰ نوع غذا در این رستوران ها عرضه می‌شود و دانشگاه در آنها به خود دانشجویان یارانه می‌دهد.

وی اعطای ۱۷ نوع فقره وام به دانشجویان را از دیگر کارها برشمرد و گفت: در نیمسال دوم ۹۴ از بابت وام های شهریه، تحصیلی، ویژه دکترا، ضروری، ودیعه مسکن، ازدواج، بیمه و زیارتی مبلغ -/۰۰۰/۸۲۹/۱۷۴/۲۵ اعطا شده که این مبلغ اول سال تحصیلی ۹۶- ۹۵ به /۵۰۰/۱۳۷/۶۵۷/۴۱ ریال (چهل و یک میلیارد و ششصد و پنجاه و هفت میلیون، یکصدوسی و هفت هزار و پانصد ریال) رسیده است که رشد قابل توجهی نشان می دهد.

دکتر پورمحمدی در ادامه با اشاره به عملکرد حوزه پشتیبانی و توسعه منابع این دانشگاه اظهار داشت: برون سپاری و تقویت بخش خصوصی و فرهنگ سازی در این زمینه، تمرکز زدایی و واگذاری امور به خود واحدها و شفاف‌سازی در مناقصات، قراردادها و اجاره اماکن، آموزش و توانمندسازی کارکنان به مدت ۲۱ هزار و ۴۴۴ نفر ساعت، بهره برداری از دو رستوران جدید در دانشگاه تبریز با هزینه ای بالغ بر هشت میلیارد ریال، افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه تبریز با هزینه ۱۸ میلیارد ریال در فضایی به وسعت ۴ هزار متر مربع، بهره برداری از باشگاه استادان و کارکنان دانشگاه تبریز با سه سالن مجزا در ۴۰۰ متر مربع، مشتمل بر سالن VIP و دو سالن پذیرایی عمومی به ظرفیت ۲۵۰ نفر و با هزینه بیش از دو میلیارد ریال، اجرای پروژه سردرب ورودی دانشگاه در در ۱۲ متر ارتفاع و ۸,۵۰۰ میلیون ریال هزینه و افتتاح مرکز تحقیقات زلزله دانشگاه تبریز، با ۷۹ میلیارد ریال از جمله دیگر دستاورد مهم این دانشگاه در حوزه عمرانی در چهار سال اخیر است.

رئیس دانشگاه تبریز همچنین با اشاره بر اینکه همچنان پروژه های عمرانی مختلفی در سطح دانشگاه تبریز در حال انجام است که از آن جمله می توان به ادامه عملیات اجرایی ساختمانی پروژه های دانشکده کشاورزی اهر (با زیربنای ۳۵۰۰ مترمربع)، دانشکده فنی و مهندسی مرند (با زیربنای ۶۰۰۰ مترمربع که در شرف افتتاح است)، دانشکده ادبیات (با زیربنای ۸۰۴۰ مترمربع) و تحصیلا ت تکمیلی مکانیک (با زیربنای ۵۰۰۰ مترمربع) اشاره کرد و گفت: ۶۰ درصدکارهای اجرایی ساختمان حفاظت فیزیکی به وسعت ۲۴۰۰ متر مربع به اتمام رسیده و عملیات اجرایی اسکلت بتنی دانشکده فنی و مهندسی میانه (با زیربنای ۴۵۰۰ مترمربع) نیز تمام شده و مقدمات و فراهم سازی شروع مطالعات طرح جامع دانشکده های فنی و مهندسی مرند و میانه انجام گرفته است.

رئیس دانشگاه تبریز، برنامه محوری را اساس فعالیت های دانشگاه بر شمرد و گفت: برنامه استراتژیک دانشگاه با راهبردهای بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تنظیم شده که در نتیجه آن رشد در عرصه بین الملل از جمله قرار گرفتن در میان رتبه چهارم ۱۳ دانشگاه ایرانی از جمع دانشگاه های تاثیرگذار جهان، جایگاه زیر ۵۰۰ در رتبه بندی معتبر لایدن هلند، قرار گرفتن در بین ده دانشگاه برتر و رتبه پنجم دانشگاه های جامع ایران گوشه ای از این موفقیت هاست.