نشست خبری اولین جشنواره ملی فناوری های آب، بهره وری وبازچرخانی دردانشگاه فردوسی مشهد

۰۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۵ کد : ۳۳۵۲۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۸۷
نشست خبری اولین جشنواره ملی فناوری های آب، بهره وری و باز چرخانی باحضور دکترکامران داوری رئیس این جشنواره و معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد، مهندس محمد حسین جعفری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی و مهندس علیرضا طباطبایی مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب مشهد دراین دانشگاه برگزارشد.
نشست خبری اولین جشنواره ملی فناوری های آب، بهره وری وبازچرخانی دردانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترداوری دراین نشست ضمن بیان اهمیت مسئله آب در استان خراسان رضوی کاهش مصرف آب، انتقال آب و استفاده از فناوری های نوین در کاهش آب را راه حل های پیشنهادی این مسئله دانست.

وی افزود: ما می بایست از آلودگی و هدر رفتن آب جلوگیری کنیم و تنها راه جلوگیری از هدر رفتن آب بازچرخانی آب است.

درادامه مهندس طباطبائی استفاده بهینه از آب و ظرفیت‌های منابع آبی را یکی از رویکردهای بازچرخانی آب دانست و افزایش ظرفیت تصفیه آب برای مصارف فضای سبز شهری را یکی از اهداف شرکت آب و فاضلاب عنوان کرد.

وی مدیریت تصفیه و مدیریت مصرف را به تنهایی اثربخش ندانسته و افزود: این دو در کنار هم معنا پیدا می کنند.

مهندس طباطبائی گفت: باید سبدی تعریف شود که از همه روش ها در آن استفاده شود.

مهندس اسماعیلیان نیز دراین نشست تصریح کرد: کشور در تنش بحران آب قرار دارد و خراسان رضوی به دلیل شرایط آب و هوایی با تنش بیشتری مواجه است.

وی سرانه مصرف آب شرب خانگی استان را نسبت به میانگین کشور مطلوب دانست اما خاطرنشان ساخت این به تنهایی کافی نیست و همچنین به جداسازی آب شرب از آب بهداشت نیز اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد: درصورت اجرای کامل فرآیند بازچرخانی آب می توان به میزان ۸۰ درصد از آب مصرفی را دوباره به چرخه آب بازگرداند.

وی افزود: ما به عنوان دولت مجری و بهره بردار خوبی نیستیم و می بایست کلیه این فرآیند ها به بخش خصوصی واگذار شده و ما فقط نقش حاکمیتی و نظارتی داشته باشیم.

مهندس جعفری نیز دراین نشست اظهارداشت: تقسیمات آب منطقه ای با تقسیمات سیاسی و کشوری متفاوت بوده و تابع سفره های آب زیرزمینی می باشد و اظهار نگرانی کرد که در مناطقی با شرایط بحران سالانه بیش از یک متر آب در سال کاهش می یابد.

وی درخصوص سهم مصرف آب در کشور اظهارداشت: ۸۹ درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی، ۳ درصد در بخش صنعت و ۹ درصد در بخش شرب و خدمات مصرف می شود و این نشان دهنده ضرورت توجه به کنترل آب در بخش کشاورزی می باشد و از جمله اقدامات اخیر را مجهز نمودن چاه های آب به سیستم هوشمند بیان کرد.

همچنین نخستین جشنواره ملی بهره‌وری و بازچرخانی آب به همت دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، استانداری خراسان رضوی، بنیاد ملی نخبگان استان و پارک علم و فناوری خراسان رضوی با تکیه بر متخصصان، محققان، مخترعان، نخبگان علمی و دست‌اندرکاران برجسته سراسر کشور در شهریورماه سال ۱۳۹۶ به مدت سه روز از تاریخ ۲۱ الی ۲۴ شهریور ماه ۹۶ در دو بخش عمده علمی و فناوری برگزارمی شود.

گفتنی است این جشنواره در راستای تحقق اهدافی از قبیل: گسترش روحیه نوآوری، شکوفایی، تتبع و فعالیت‌های علمی و فناوری در حوزه بازچرخانی آب و فرسایش، اثربخش نمودن فعالیت‌های نوآورانه و ارتقای سطح و افزایش تعامل بین مراکز دولتی، بخش خصوصی و مراکز آموزشی و پژوهشی، شناسایی، معرفی و بسترسازی برای حمایت از نوآوران استان و ایجاد بستر تجاری‌سازی طرح‌های نوآورانه و فناوری‌های نوین برگزارخواهد شد.

کلید واژه ها: فردوسی مشهد