دانشگاه اصفهان دستگاه برتر اجرایی استان شد

۰۶ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۱ کد : ۳۳۴۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۸
دانشگاه اصفهان دربیستمین جشنواره شهید رجایی استان به عنوان دستگاه برتراستان معرفی و از دکترهوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان، تقدیر شد.
دانشگاه اصفهان دستگاه برتر اجرایی استان شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بیستمین جشنواره شهید رجایی استان با هدف تقدیر از دستگاه ها و برگزیدگان خدمات دستگاه های اجرایی استان با حضور استاندار، معاونان استانداری، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، رئیس دانشگاه اصفهان، معاونان دانشگاه اصفهان و مدیران و کارکنان برگزیده دستگاه های اجرایی، در محل سالن همایش های پیامبر اعظم دانشگاه اصفهان برگزار و از دکترهوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان، به عنوان مدیر دستگاه برتر اجرایی استان، مسعود گلابی و حمیدرضا رشیدی نیز به عنوان کارمندان نمونه استانی دانشگاه اصفهان تقدیر شد.

گفتنی است دراین جشنواره دکترنعمت اله اکبری رئیس سازمان برنامه و بودجه استان با اشاره به مراحل برگزاری بیستمین جشنواره شهید رجایی در استان اصفهان اظهارداشت: انتخاب دستگاه های اجرایی برتر نشان از لیاقت مردم شهید پرور استان اصفهان دارد.

وی افزود: در سال جاری تغییراتی در روش های ارزیابی دستگاه های اجرایی صورت گرفت که بازتاب های بسیار خوبی در انتخاب شایسته ترین ها برای ما به ارمغان آورد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همچنین در پایان ضمن گرامیداشت هفته دولت و روز کارمند گفت: بسیار خرسندیم که امروز در محیطی باصفا و علمی فرصتی فراهم شده تا ازهر دستگاه، ۲ نفر به عنوان کارمندان نمونه استانی مورد تقدیر قرار گیرند.

درادامه مراسم دکترهوشنگ طالبی رئیس نیز ضمن گرامیداشت هفته دولت و تبریک این هفته فرخنده به تمامی دولتمردان به ارائه گزارش مبسوطی از عملکرد وزارت علوم ودانشگاه اصفهان در دولت یازدهم پرداخت و اظهار داشت: سرعت رشد فعالیت های علمی و پژوهشی در کشور بسیار خوب و روند رو به رشدی داشته است. به صورتی که در سال ۲۰۱۷ کشور ایران با ۱۹.۷ رشد مقالات علمی، رتبه اول جهانی را از لحاظ تعداد تولیدات علمی، به خود اختصاص داد.

رئیس دانشگاه اصفهان گفت: از نظر رتبه جهانی نسبت به تولید علم جهان در سال جاری رتبه ۱۷ دنیا را کسب کرده ایم.

 

دکترطالبی در ادامه بیانات خود با اشاره به رشد ۳درصدی در مقالات یک درصد جهانی گفت: در سال ۲۰۱۳ و شروع فعالیت دولت یازدهم ۸% مقالات و تولیدات علمی دنیا و در سال ۲۰۱۶ حدود ۲.۳% تولید مقالات یک درصد جهانی را به خود اختصاص دادیم که رشد ۳ درصدی را به همراه داشت.

وی همچنین افزود: کل مقالات ISI در سال ۲۰۱۳ به تعداد ۳۱ هزار بود که ۱.۳۷ درصد مقالات جهانی را تولید و در سال ۲۰۱۶ با ۴۲ هزار، مقاله ۱.۷۴ درصد کل مقالات را تولید کرده ایم.

دکترطالبی همچنین اظهارداشت: از کل ۱۰۰ درصد مقالات تولید شده در جهان ۶.۹ درصد آن توسط کشورهای جهان اسلام تولید می شود که از این رقم ۱.۷۴ درصد آن مربوط به ایران و رقم مشابهی نیز مربوط به کشور ترکیه است که مجموعاً" این دو کشور ۵۰ درصد مقالات کل کشورهای جهان اسلام را تولید می کنند.

رئیس دانشگاه اصفهان با اشاره به افزایش تعداد دانشمندان جهانی در ایران افزود: از نظر تعداد دانشمندان جهانی ما در سال ۲۰۱۳، ۱۷۳ نفر در یک درصد جهانی داشتیم که در سال ۲۰۱۶ به ۲۰۸ نفر افزایش یافت.

وی افزود: فرصت تحقیقاتی ۶ ماهه مربوط به دانشجویان دکتری که در سال ۱۳۹۲ حدود ۶۸۶ نفر از آن استفاده کردند، در سال ۹۵ به ۱۵۹۴ نفر افزایش یافت.

دکترطالبی درادامه به فعالیت های دانشگاه اصفهان در دولت یازدهم پرداخت و افزود: دانشگاه اصفهان با کاهش چاپ و انتشار مقالات در مجلات غیرمعتبر و افزایش ۵۰ درصدی چاپ مقالات در مجلات معتبر، موفق به رشد ۱۰ درصدی در انتشار تعداد مقالات در یک درصد نشریات اول جهان شد که رشد ۵۰ درصدی در مقالات ۵درصد و رشد ۱۳ درصدی در نشریات ۱۰ درصد را به ارمغان داشت.

وی افزود: همچنین دانشگاه اصفهان برای اولین بار در سال ۹۵ در نظام رتبه بندی لایدن در زمره ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت که این رتبه بندی برای دانشگاه اصفهان، در سال جاری به عدد ۷۲۰ ارتقا یافته است.

وی افزود: دانشگاه اصفهان مفتخر است که در تولید مقالات علوم انسانی رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است.

دکترطالبی در ادامه با اشاره به جمع ۲۰۸ استاد برتر یک درصد دنیا که در کشور ایران فعالیت می کنند، اظهارداشت: خوشبختانه ۵ نفر از استادان دانشگاه اصفهان در زمره اساتید برتر یک درصد دنیا قرار دارند و به عنوان دانشمندان ISI برای دانشگاه اصفهان افتخارآفرین هستند. همچنین این دانشگاه ۴ دانشمند سرآمد و یک پژوهشگر برتر کشوری در سال ۹۵ به جامعه علمی معرفی کرده است.

رئیس دانشگاه اصفهان گفت: همچنین در حال حاضر ۳۵ نشریه علمی پژوهشی که دو مورد نمایه ISI و ۱۰ مورد نمایه بین المللی دارد از افتخارات دانشگاه است وتعداد طرح های پژوهشی دانشگاه نیزدر سال ۹۵ نسبت به ۹۴ حدود ۲۵% رشد داشته است.

دکترطالبی همچنین افزود: در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۳۰ هزار مترمربع بناهای ناتمام تحویل گرفتیم که از ۵درصد تا ۷۰ درصد پیشرفت ساخت داشتند که در ۴ سال گذشته بدون هیچ ردیف و بودجه دولتی و تنها با کمک خیرین و از طریق اجرای تبصره های بانکی و گرفتن وام در سال ۹۶ حدود ۴۰ هزار متر مربع از این ساختمان های نیمه تمام مورد بهره برداری قرار می گیرد و دانشجویان در مهر ماه سال جاری از آن بهره مند می شوند.

گفتنی است در پایان این جشنواره از مدیران و کارمندان دستگاه های اجرایی برتر تقدیر و تندیس جشنواره به آنان اهدا شد.

کلید واژه ها: اصفهان