موفقیت محققان دانشگاه صنعتی سهند در استفاده از یک روش جدید موسوم به کپسول سازی گرافنی

۰۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۸ کد : ۳۳۴۳۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۵۶
محققان دانشگاه صنعتی سهند توانستند با استفاده از یک روش جدید موسوم به کپسول سازی گرافنی، توزیع یکنواخت نانوذرات در زمینه‌ نانوکامپوزیت های آلومینیومی را بهبود بخشند و این موضوع باعث می‌شود تا نانوکامپوزیت تولید شده خواص مکانیکی، حرارتی و خوردگی بسیار بهتری را از خود به نمایش بگذارد.
موفقیت محققان دانشگاه صنعتی سهند  در استفاده از یک روش جدید موسوم به کپسول سازی گرافنی

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، علیرضا فدوی بوستانی مشکل اصلی تولید کامپوزیت‌های زمینه فلزی را عدم توزیع یکنواخت ذرات تقویت‌کننده در زمینه فلزی دانست و افزود: در طرح حاضر به‌منظور رفع مشکل عدم توزیع یکنواخت نانوذرات کاربید سیلیسیوم در زمینه‌ آلومینیوم، از رویکرد کپسول سازی گرافنی استفاده شده است.

وی ادامه داد: با استفاده از روش کپسول سازی گرافنی، توانستیم به یک ماده نانوکامپوزیتی که هم‌زمان از خواص مکانیکی و حرارتی خوبی برخوردار است، دست پیدا کنیم دارا بودن هم‌زمان این دو خاصیت موجب می‌شود کارایی قطعاتی که با هدف مقابله با شوک حرارتی ساخته می‌شوند، افزایش یابد.

وی در ادامه افزود: آگلومره شدن یا بهم چسبیدن نانوذرات یکی از مشکلاتی است که حین تولید نانوکامپوزیت ها اتفاق می‌افتد این موضوع به‌طور مستقیم به نیروهای سطحی نانوذرات وابسته است بنابراین با تغییر نیروهای سطحی نانوذرات می‌توان بر این مشکل غلبه کرد.

وی در خصوص بررسی‌های صورت گرفته در این طرح گفت: در پژوهش حاضر، اثر غلاف گرافنی پوشش‌دهنده ذرات بر توزیع ذرات کاربید سیلیسیوم در زمینه‌ آلومینیوم به کمک میکروسکوپ الکترونی روبشی و عبوری مورد بررسی قرار گرفته و به‌منظور ورود نانوذرات در زمینه‌ فلزی از روش های حالت ذوبی و جامد استفاده شده است.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های مهندس علیرضا فدوی بوستانی – دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه صنعتی سهند تبریز، پروفسور ساسان یزدانی و پروفسور رسول آذری خسروشاهی- اعضای هیئت علمی این دانشگاه است.