ششمین جلسه هیئت اندیشه ورزان آذربایجان شرقی با محوریت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در دانشگاه تبریز برگزار شد

۰۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۵ کد : ۳۳۴۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۱۶
ششمین جلسه هیئت اندیشه ورزان استان آذربایجان شرقی با محوریت راهکارهای مقابله با آسیب های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با حضور اعضای این هیئت در دانشگاه تبریز برگزار شد.
ششمین جلسه هیئت اندیشه ورزان آذربایجان شرقی با محوریت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در دانشگاه تبریز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشگاه تبریز در این جلسه با اشاره به وظایف این هیئت گفت: تبیین و بررسی وضعیت آسیب های اجتماعی موجود، علت شناسی پدیده های بوجود آمدن آسیب های اجتماعی، طراحی راهکارهای بیرون رفت از وضع موجود، آینده پژوهی و ارایه ایده ها و پیشنهادهای جدید برای حل این اسیب ها از جمله وظایف این هیئت است.

دکتر محمدرضا پورمحمدی در ادامه با تاکید بر این اینکه جامعه دانشگاهی ضمن تاکید بر استفاده از شبکه های مجازی، گردش آزاد اطلاعات و مزایای فضای مجازی از روند گسترش انواع آسیب های اجتماعی در جامعه نگران است، تصریح کرد: در مورد کاهش آسیب های اجتماعی باید به این ضرب المثل که علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد، توجه کرد.

وی اضافه کرد: در مورد مقابله با آسیب های اجتماعی نباید کارهای کلیشه ای تکرار شود، باید فکر و ایده جدی مبتنی بر آخرین یافته های علمی داشت که در این زمینه نقش دانشگاه ها بیش از هر دستگاه و سازمان دیگر سنگین تر است.

حسن استوار آذر، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این آیین ضمن تقدیر از میزبانی شایسته دانشگاه تبریز از برگزاری این نوع جلسات در یک مرکز علمی گفت: محیط های علمی و دانشگاهی بهترین مکان برای کنکاش و بررسی چالش ها و هنجارهای اجتماعی است.

وی افزود: باید از ظرفیت ها و پتانسیل های فکری، علمی و تحقیقاتی موجود در این مراکز برای کاهش انواع آسیب های اجتماعی بهره مند شد.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی در ادامه یادآور شد: خوشبختانه آسیب های اجتماعی در این استان، از سطح متوسط کشوری پایین است و سرمایه اجتماعی بالاتری هم دارد.

همچنین در این نشست موضوع راهکارهای مقابله با آسیب های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از سوی دکتر کمال کوهی، دانشیار موسسه تحقیقات اجتماعی دانشگاه تبریز مورد کنکاش و بررسی قرار گرفت.