معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور: دانشگاه به صورت عملیاتی اشتغال و تولید را دنبال کند

۰۴ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۵ کد : ۳۳۳۸۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۶۱
دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در هفته دولت با حضور در دانشگاه گیلان و پس از افتتاح دانشکده فناوری‌های نوین در نشست شورای دانشگاه شرکت کرد.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور: دانشگاه به صورت عملیاتی اشتغال و تولید را دنبال کند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر نوبخت ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه گیلان، به تجلیل از مقام رفیع شهدا پرداخت و بنای دولت را تقسیم کار بین هیئت وزیران برای افتتاح پروژه‌ها و سرکشی به استان‌ها دانست.

وی در ادامه افق ۱۴۰۴ را بسیار نزدیک دانست و خواستار تلاش و همکاری جامعه علمی کشور برای کسب جایگاه نخست علم و فناوری در منطقه شد و گفت: باید طوری برنامه‌ریزی کرد که نسبت به تک‌تک برنامه‌ها کاملاً مشخص شود که با چه رویکردی می‌توان به اهداف رسید.

دکتر نوبخت با اشاره به وجود ۳۰ موضوع بخشی و ۱۵ برنامه فرابخشی در برنامه ششم بر مدیریت این برنامه‌ها برای رسیدن به رشد ۸ درصدی و ایجاد فرصت شغلی برای ۹۵۰ هزار نفر تأکید کرد.

وی در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید به رای کم‌نظیری که مردم به ما دادند احترام بگذاریم و زمینه‌های لازم برای افزایش اشتغال را فراهم کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اهمیت موضوع کارآفرینی، خواستار ایجاد زیر‌ساخت‌ها توسط دانشگاه شد و فضای سیاسی فراجناحی برای راهبری توسعه در گیلان را ضروری دانست و گفت: هرکسی می‌تواند راه‌های سیاسی خود را ادامه دهد ولی در امر توسعه گیلان باید اختلافات را کنار بگذاریم و تشریک مساعی داشته باشیم.

دکتر نوبخت در پایان به موضوع مقابله با پسماندها، فضای نامناسب انباشت زباله در جنگل‌های سراوان و ساماندهی دو رودخانه مهم رشت؛ زرجوب و گوهر رود اشاره کرد و از اختصاص ۵۰ میلیارد تومان علی‌الحساب از مصوبات هیئت وزیران برای احیای رودخانه‌های زرچوب و گوهر خبر داد و گفت: هیچ‌گونه سقفی برای اتمام این پروژه‌ها نداریم و شخصاً علاقه‌مندم این کار تمام شود و از دانشگاهیان عزیز برای تحقق این هدف مساعدت می‌خواهم.

وی در پایان از دانشگاه خواست به صورت عملیاتی مسئله اشتغال و تولید را به عنوان یک پروژه دنبال کند و لازمه آن را کار وسیع در همه بخش‌ها دانست.

دکتر محمد علی نجفی استاندار گیلان نیز در این نشست با اشاره به فاصله میان دانشگاه و صنعت در استان و برگشت اعتبارات پژوهشی در ابتدای دولت یازدهم، تلاش‌های انجام شده در این سال‌ها را بسیار مثبت خواند.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از فرصت کارآفرینی دانشگاه گفت: امیدواریم با کمک‌های دکتر نوبخت فرصت رشد و ارتباط میان دانشگاه با سایر بخش‌ها بیشتر فراهم شود.

دکتر نجفی در پایان با اشاره به آماده‌سازی زیرساخت‌ها و کمک‌های موثردولت، خواستار تأمین فرصت جدیدی بین دانشگاه و سایر دستگاه‌های استان برای تحقق اهداف مدنظر شد و نقش استادان دانشگاه گیلان و استفاده از دانش آنان را در این میان بسیار با اهمیت دانست.

دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان نیز در این نشست با اشاره به تدوین سند راهبردی دانشگاه و تصویب آن در نشست آینده هیئت امنا، این سند را در حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه کارآفرین مهم ارزیابی کرد.

وی با تأکید بر بین‌المللی شدن دانشگاه، مسئولیت دبیرخانه دانشگاه‌های حاشیه خزر توسط دانشگاه گیلان و مسئولیت برقراری ارتباط میان دانشگاه‌های ایران با سوئد، انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه های استراسبورگ و انسام فرانسه و دریافت مجوز برای پذیرش دانشجویان افغانستانی در شهر رشت، را به عنوان گام‌هایی در جهت بین المللی شدن دانشگاه دانست.

دکتر رضی در پایان از رشد جذب کمک‌های مردمی و خیرین به دانشگاه پس از نشست بنیاد خیرین دانشگاه گیلان در وزارت علوم خبر داد و خواستار استفاده مطلوب از این ظرفیت شد.