چهل و هشتمین کنفرانس ریاضی ایران در دانشگاه بوعلی سینا آغاز برگزار شد

۰۴ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۹ کد : ۳۳۳۷۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۰۱
با حضور دانشمندان علم ریاضی از ایران و جهان، چهل و هشتمین کنفرانس ریاضی ایران در دانشگاه بوعلی سینا آغاز برگزار شد.
چهل و هشتمین کنفرانس ریاضی ایران در دانشگاه بوعلی سینا آغاز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این کنفرانس با حضور دانشمندان و صاحب‌نظران شاخه‌های مختلف علم ریاضی و هم چنین با حضور دکتر منصور غلامی رئیس دانشگاه بوعلی سینا، دکتر محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، دکتر محمدعلی دهقان رئیس انجمن ریاضی ایران، رضا قیاسی معاون اداری مالی استاندار همدان در دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر منصور غلامی رئیس دانشگاه بوعلی سینا ضمن خیر مقدم به میهمانان و استادان حاضر در کنفرانس و معرفی اجمالی از دانشگاه بوعلی سینا به مقالات ارائه شده از این دانشگاه اشاره کرد.

وی با بیان اینکه تا سال ۱۳۹۶ جمعاً ۴ هزار و ۵۸۰ مقاله ISI توسط اعضای هیئت علمی این دانشگاه به چاپ رسیده است گفت: این دانشگاه از نظر شاخص ISC رتبه ۹ را کسب کرده و رتبه ۵۰ را در بین دانشگاه‌های جهان اسلام داراست.

دکتر غلامی هم چنین از کسب جوایز متعدد توسط اعضای هیئت علمی این دانشگاه خبر داد و گفت: کسب رتبه سوم در هجدهمین جشنواره خوارزمی، تجلیل از فناوران برجسته در چندین سال پیاپی و کسب جایزه علامه طباطبایی از جمله افتخارات این دانشگاه بوده و ۴ استاد برجسته دانشگاه بوعلی سینا نیز جزو استادان یک درصد تأثیرگذار در علم دنیا هستند.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا در پایان به اهمیت برگزاری چنین اجتماعات علمی اشاره کرد و افزود: این کنفرانس فرصت مغتنمی است تا در شاخه‌های مختلف علم ریاضی بحث و تبادل نظر صورت گیرد و هم‌چنین از تجارب و اندوخته های علمی استادان برجسته داخلی و خارجی حاضر بهره کافی برده شود.

سپس دکتر محمدعلی دهقان رئیس انجمن ریاضی ایران گفت: پروفسور مریم میرزاخانی یکی از انسان‌‌های بزرگی بود که در طول حیاتش موجی بزرگ به ارتفاع عرض زندگی خود ایجاد کرد و جامعه را نه تنها بعد از مرگ خود بلکه سال ها و بسا قرن ها متأثر ساخت.

وی با بیان اینکه جامعه ریاضی باید از این فرصت استفاده کند، ادامه داد: به یقین میرزاخانی‌‌های زیادی در جامعه ما زندگی می‌کنند که باید آنها را بشناسیم و از موج‌‌های ایجاد شده توسط آنها بهره ببریم و نگذاریم استعداد های شان از دست بروند.

دکتر دهقان بیان کرد: انتظارات زیادی بعد از فوت این نابغه وجود دارد بنابراین پیشنهاد می‌کنم جایزه‌ای ۲۰ هزار دلاری به نام مرحوم میرزاخانی به نفر اول مسابقات ریاضی اختصاص پیدا کند چرا که او صاحب دو مدال طلای ریاضی در کشور بود.

وی تصریح کرد: کشور ما ساختمانی برای برگزاری کنفرانس‌های علمی کم دارد پس بهتر است ساختمانی به نام میرزاخانی تأسیس شود تا بسیاری از برنامه‌‌های علمی و بین‌المللی کشور در این ساختمان برگزار شود.

دکتر دهقان اظهار کرد: به لطف مدال فیلدز این نابغه بزرگ، ایران جزو ۱۶ کشور اول دنیا در رشته ریاضی قرار گرفته و در بین کشورهای جهان برجسته شده به طوری که این مدال در حد مدال نوبل است.

رئیس انجمن ریاضی ایران ادامه داد: یکی از معضلات فعلی ریاضی کشور استقبال کم دانش‌آموزان در دبیرستان ها از این رشته بوده و وضعیت به گونه‌ای است که از سال ۱۳۹۰ تاکنون میزان شرکت‌کنندگان در آزمون سراسری کارشناسی حدود ۱۵.۹ درصد کاهش پیدا کرده و دانش آموزان بیشتر به رشته تجربی تمایل پیدا کرده اند.

در این مراسم هم چنین پس از سخنرانی دکتر ایمان افتخاری درخصوص شخصیت علمی دکتر میرزاخانی، از تندیس مریم میرزاخانی با حضور دکترمحمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، دکترمحمدعلی دهقان رئیس انجمن ریاضی ایران و پروفسور مهدی بهزاد پدرعلم گراف ایران رونمایی شد.

این تندیس به هنر استاد بهرقم از شهر جهانی لالجین بوده و قرار است به خانواده این مرحوم تقدیم شود. البته در همین راستا از لوگوی چهل و هشتمین کنفرانس ریاضی ایران که به هنر استاد بهرقم و از سفال تهیه شده بود نیز رونمایی شد که به امضای استادان و مسئولان حاضر در کنفرانس رسید.

در ادامه برنامه های این کنفرانس پنل کارآفرینی برای دانش آموختگان رشته ریاضی با حمایت صندوق کارآفرینی امید توسط دکتر میرابیان و دیگر استادان به صورت ویدئو کنفراس برگزار شد و هم‌چنین پنل آموزش و پرورش برای معلمان با حضور ۴۰۰ نفر از شرکت کنندگان در خانه معلم همدان و پنل دانش‌آموزی این کنفرانس با حضور ۲۰۰ نفر از علاقه مندان رشته ریاضی نیز برگزار شد.

گفتنی است حدود هزار مقاله تخصصی به دبیرخانه کنفرانس ریاضی ایران ارسال شده که ۷۰۰ مقاله انتخاب و ارائه شد.