نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی در پیشبرد سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ درموسسه آموزش عالی بینالود مشهد برگزار شد

۰۴ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۵ کد : ۳۳۳۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۱۶
نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی در پیشبرد سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ با حضور دکتر علی اکبر ولایتی مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل به میزبانی موسسه آموزش عالی بینالود مشهد برگزار شد.
نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی در پیشبرد سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ درموسسه آموزش عالی بینالود مشهد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که با حضور روسای دانشگاه های غیردولتی منطقه ۹ کشور برگزار شد دکتر علی اکبر ولایتی گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا دانشگاه‌های غیردولتی نقش اول را دارند و هزینه‌ها از طریق دولت تامین نمی‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع آموزش عالی موضوعی است که روی سرنوشت کشور موثر است و این دانشگاه ها باید ضوابط را مانند دانشگاه‌های دولتی رعایت کنند افزود: دانشگاه‌ها باید با توجه به رشته‌های مورد نیاز و پرتقاضا توسعه یابند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تصریح کرد: استاندارد های ایران در حوزه پزشکی، قابل توجه است و در دنیا کم نظیر هستیم ودانشگاه های غیردولتی در این بخش می‌توانند برای جذب دانشجو همکاری کنند.

وی خاطر نشان کرد: به برکت وجود حرم حضرت رضا (ع)، ایران در جهان اسلام شناخته شده است و با یک برنامه‌ریزی دقیق توان این را دارد که به عنوان پایگاه پزشکی منطقه مطرح شود.

دکتر سید حسین نوعی رئیس موسسه آموزش عالی اقبال نیز با اشاره به خدمات دانشگاه‌های غیرانتفاعی گفت: تعداد زیادی از دانشجویان کشور در دانشگاه‌های غیرانتفاعی در حال تحصیل هستند.

نماینده روسای شورای هماهنگی دانشگاه ها و موسسات غیردولتی استان خراسان رضوی ادامه داد: باید بحث تعهد و تخصص در دانشگاه‌ها جدی گرفته شود و بتوانیم به نقطه‌ای برسیم که تعداد دانشجویان، پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

دکتر حسین طیرانی معاون اتحادیه موسسات و دانشگاه های غیر دولتی کشور و رئیس دانشگاه خیام مشهد نیز گفت: در چند سال اخیر بین دانشگاه‌های غیرانتفاعی انسجام شکل گرفته و باعث ایجاد اتحادیه شده است.

وی همچنین پیشنهاد تشکیل معاونت دانشگاه‌های غیرانتفاعی در ساختار وزارت علوم را ارائه کرد.

دکتر بهزاد علیزاده قائم مقام موسسه آموزش عالی بینالود مشهد در این نشست عنوان کرد: یکی از مباحثی که در دانشگاه‌های غیردولتی مطرح شده است جذب دانشجویان خارجی است. این در حالی است که ورود و ماندن این افراد با موانع و مشکلاتی روبروست.

دکتر رضا سعیدی با بیان اینکه دانشگاه ها باید به سمت رشته‌هایی با پتانسیل جذب بیشتر دانشجو حرکت کنند گفت: دانشگاه‌های غیرانتفاعی داخل کشور پتانسیل و زیرساخت جذب دانشجوی خارجی را دارند و باید بر روی مسائل بین‌الملل تمرکز کنند چرا که کشورهای همسایه زیرساخت‌های مناسب برای جذب دانشجو را ندارند.

رئیس دانشگاه امام رضا (ع) ادامه داد: در بسیاری از مواقع با تفاهم‌نامه‌ها و همکاری‌ها می‌توانیم از زیرساخت‌ها استفاده کنیم.