حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) در کارگاه هم‌اندیشی تعیین استراتژی برای توسعه تعاملات علمی و فناوری بین دانشگاه‌های ایران و انستیتو تکنولوژی های هند

۳۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۰ کد : ۳۳۳۱۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۰
اعضای هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) در کارگاه هم‌اندیشی تعیین استراتژی برای توسعه تعاملات علمی و فناوری بین دانشگاه‌های ایران و انستیتو تکنولوژی های هند شرکت کردند.
حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) در کارگاه هم‌اندیشی تعیین استراتژی برای توسعه تعاملات علمی و فناوری بین دانشگاه‌های ایران و انستیتو تکنولوژی های هند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این کارگاه که با موضوع تعیین استراتژی برای توسعه تعاملات علمی و فناوری بین دانشگاه‌های ایران و انستیتو تکنولوژی‌های هند در حوزه‌هایی نظیر مخابرات، الکترونیک و برق و فناوری اطلاعات مواد و مکانیک، آب وهیدرولوژی، علوم و هنر و میراث فرهنگی، بیوتکنولوژی و علوم زیستی، نفت و انرژی برگزار شد دکتر فریده طالب پور عضو هیئت علمی دانشکده هنر و دکتر مهران شرقی عضو هیئت علمی دانشکده فنی مهندسی به نمایندگی از دانشگاه الزهرا (س) حضور داشتند.

بر پایه این گزارش، مهم‌ترین محورهای این کارگاه ارائه راه حل‌ها و راهبردهای علمی در جهت بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی و همچنین ارتقای سطح کیفیت و اثرگذاری پژوهش‌ها در جهت افزایش مرجعیت بین‌المللی بود.

در این نشست برای نخستین بار و به درخواست دانشگاه‌های دولتی و برتر هند و با هماهنگی رایزنی علمی ایران در هند کارگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی پایگاه استنادی جهان اسلام در راستای توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی ایران وهند برگزار شد.

از جمله فعالیت‌های این پایگاه به عنوان یک مرکز جامع ثبت و نمایه‌سازی مقالات و دستاوردهای علمی، نظام رتبه‌بندی دانشگاه ها و تولید انواع گزارش ها و تحقیقات معتبر در خصوص کمیت و کیفیت تولیدات علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی جهان است.

پایگاه استنادی جهان اسلام در سال های اخیر فعالیت‌های بین المللی گسترده ای داشته و با امضای تفاهم نامه و قراردادهای همکاری مشترک، ارتباطات بسیار خوبی با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی جهان اسلام از جمله مالزی، پاکستان برقرار کرده و در حال حاضر گسترش فعالیت را به کشور هندوستان ارتقا داده است.

در کنار پایگاه استنادی جهان اسلام، مؤسسهٔ اطلاعات علمی 'ای.اس.ای' و اسکوپوس نیز با تمرکز بر علم سنجی و انتشارات علمی خدمات مربوط به پایگاه‌ های دادهٔ فهرست کتاب‌ ها و مقالات را ارائه داد.