استاد دانشگاه فردوسی مشهد موفق به کسب اولین جایزه زنان در علم شد

۳۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۳ کد : ۳۳۲۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۰۸۰
دکترمحبت محبی عضو هیئت علمی گروه آموزشی علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد موفق به کسب اولین جایزه زنان در علم در گروه علوم کشاورزی شد.
استاد دانشگاه فردوسی مشهد موفق به کسب اولین جایزه زنان در علم شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، اولین دوره جایزه زنان در علم با حضور دکترمعصومه ابتکار معاون رئیس جمهور درامور زنان و خانواده و تعدادی از چهره‌های علمی و دانشگاهی در محل کتابخانه ملی برگزارشد.

دراین مراسم دکترالهه حجازی مشاور وزیرعلوم در امور زنان و خانواده و دبیرعلمی این جایزه گفت: بر این باوریم که خاستگاه تولید علم، وزارت علوم و تولیدکنندگان علم، ساکنان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها هستند.

وی افزود: ایده اولیه این جایزه سال پیش در کارگروه کانون زنان ترویج علم شکل گرفت، پس از آن، این ایده با دکتر فرهادی وزیرعلوم مطرح شد و مورد استقبال ایشان قرار گرفت. هدف اصلی این جایزه، تقدیر از زنان علم در حوزه‌های گوناگون علمی است.

دکترحجازی ادامه داد: زنان حدود ۱۷ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند و علی‌رغم همه محدودیت‌ها و ایفای نقش‌های چندگانه، نتوانسته‌اند در ساختار مردانه وزارت علوم به جایگاه‌های رسمی دست یابند.

دکترابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده هم با بیان اینکه زنان اثبات کرده‌اند که جنسیت نمی‌تواند مرزی برای دستیابی به دانش باشد، گفت: امروز دانایی‌محوری، اساس دستیابی به قدرت را تشکیل می‌دهد و کشورهایی در عرصه‌های مختلف پیشرفت داشته‌اند که در مسیر رسیدن به علم برنامه‌ریزی کرده‌اند.

وی تصریح کرد: اگر تعداد ورودی‌های دختران به دانشگاه‌ها و تعداد زنان در اعضای هیئت علمی را مدنظر قرار دهیم، انتظار داریم که زنان بیشتری در عرصه‌های مدیریتی علم حضور داشته باشند.

دکترابتکار با یادی از مرحوم مریم میرزاخانی گفت: این دانشمند برجسته در عرصه علوم پایه، دارای تراز جهانی است و امروز معتقدم که در بحث اشتغال دختران دانشگاهی باید برنامه‌ریزی‌های جدی انجام گیرد و آموزش برای دختران به سمت کاربردی شدن پیش رود تا اشتغال آنان تسریع شود.

گفتنی است دراین مراسم در گروه‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی و هنر، برگزیدگان مورد تقدیر قرارگرفتند که از دکترمحبت محبی عضو هیئت علمی گروه آموزشی علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی داشگاه فردوسی مشهد در گروه علوم کشاورزی نیز تقدیر شد.

در این خصوص دکتر نظامی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد به دکتر محبت محبی عضو هیات علمی این دانشکده برای کسب موفقیت و انتخاب به عنوان برگزیده جایزۀ زنان در علم و دریافت جایزه از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیام تبریکی صادر کرد که متن پیام به شرح زیر می باشد:

سرکار خانم دکتر محبت محبی

عضو محترم هیئت علمی دانشکده کشاورزی

با اهدای سلام و احترام، انتخاب جنابعالی به عنوان برگزیده جوان (میرزاخانی) جایزۀ زنان در علم را تبریک عرض می کنم. کسب این افتخار که نشان از شایستگی و توان علمی شما دارد، باعث مباهات اینجانب و همکاران در دانشکده کشاورزی می باشد. موفقیت روزافزون شما را آرزومندم

کلید واژه ها: فردوسی مشهد


( ۶ )