معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی: در حل مسئله اشتغال فارغ التحصیلان تمام دستگاه ها باید نقش خود را ایفاکنند

۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۹ کد : ۳۳۲۴۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۷
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح کارورزی گفت: تنها با بنگاه و بنگاه سازی مسئه اقتصاد کشور حل نمی شود و باید به این داستان که چگونه فردی را پرورش دهیم بپردازیم.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت  تعاون ،کار و رفاه اجتماعی: در حل مسئله اشتغال فارغ التحصیلان تمام دستگاه ها باید نقش خود را ایفاکنند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عیسی منصوری در نشست نقد و بررسی وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان و طرح کارورزی در جمع اعضای هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد: در بحث های سیاستگذاری به عقبه ها کمتر توجه می کنیم در نتیجه بحث های پایه ای نداریم و نمی توانیم کار بنیادی انجام دهیم.

دکترمنصوری افزود: افراد را به یک شکل در سراسر کشور بدون توجه به محل دانشگاه و نیازهای منطقه تربیت و به عبارتی تولید می کنیم در نتیجه، پژوهش ها کاربردی نیستند و فرد پرورش یافته تنها کارکن است و به دنبال جایی برای کار کردن می گردد.

معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دولت باید کار توسعه تنظیمی انجام دهد، افزود: دولت باید اقتصاد را رصد کند و دریابد که به چه چیزی نیاز داریم و در آن راستا حمایت و اقدام کند.

وی سیاست های بازار را به دو دسته فعال و غیر فعال طبقه بندی و گفت: حمایت و تسهیل در یافتن شغل، آموزش نیروی کار، مشوق های کارفرمایی مانند یارانه دستمزد، تامین مالی و حمایت از خوداشتغالی و هم چنین اشتغال مستقیم دولت سیاست های فعال بازار هستند در این راستا کارورزی، در بخش آموزش نیروی کار است.

وی اجزای برنامه اشتغال فراگیر را برشمرد و گفت: اشتغال عمومی، یارانه دستمزد، مهارت آموزی در محیط واقعی، کارورزی، مشوق های بیمه ای کارفرمایی، تامین مالی خرد، توسعه مشاغل محلی و خانگی، توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار، گذار به کارآفرینی و اصلاحات ساختاری و نهادی اشتغال از محورهای این برنامه است.

در ادامه جلسه دکتر علاءالدین ازوجی، مشاور وزیر و سرپرست توسعه اشتغال، گفت: روند رشد دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاهی رو به رشد است وجامعه ما پذیرش فارغ التحصیل را ندارد و فاصله اساسی اقتصاد ایران اشتغال و فارغ التحصیلان است. موسسه هاس پژوهشی بازرا کار و سلامت در ایران نداریم و دولتی است.در حالی که دانشگاه پیشرفته بیشترین هزینه ها را صرف می کند.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح سیاست ها در حوزه اشتغال و معرفی طرح کارورزی اظهار کرد: اگر ما سیاست ها را در سطح ملی تنظیم کنیم و نگاه به مناطق نداشته باشیم، بزرگ ترین اشتباه را انجام داده ایم مشکل این است که قواعد ما در سطح ملی و نه منطقه ای تنظیم می شود و اختیارات در این سطح کمترین میزان ممکن است و در واقع آسیب پذیرترین بازار کشور بازارکار است و امنیت شغلی وجود ندارد.

دکتر حسین میرزایی، رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، با بیان اینکه گفت و گوی اجتماعی می تواند در رفع مشکلات طرح کارورزی و حل مسئله کمک کند، تاکید کرد: هدف مجموعه شما خدمت به جامعه دانشگاهی و کاهش مشکلات اشتغال فارغ التحصیلان است و نگاه منتقدان و روشنفکران هم نگاهی عدالت ورزانه است و هر دو در عرصه عمل و نظر در یک چالشی قرار گرفته و لازم است که جلسه ای با حضور منتقدین برگزار کنیم تا تقرب به حقیقت بیشتر صورت گیرد.

دکتر حسین ابراهیم آبادی، عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، درباره این طرح گفت: شرایط کشور به گونه ای است که اگر این طرح یک نفر را نیز شاغل کند، کاری ملی صورت گرفته است.

وی افزود: بخش دیگر پدیده اشتغال روانی- اجتماعی- اقتصادی است. دانشگاه در قبال مسئله دانش و مهارت مسئول است و نمی تواند شانه خالی کند. در حوزه آموزش عالی برای تغییر جریان هیچ خبری نیست. رشته ها قرار نیست تغییری کنند. اگر دانشگاه ها سطح مهارت دانشجو را جدی نگیرند و در رشته ها تجدید نظر نکند این ماجرا ادامه خواهد داشت.

ابراهیم آبادی با بیان اینکه انتظار است که دوستان وزارت کار وارد گفت و گوی جدی با وزارت علوم شوند و طرح و راهکار ارائه کنند، تاکید کرد: راه حل را باید فارغ التحصیلان و دانشگاهیان ارائه کنند و بگویند چه شبکه ای نیاز دارند و چه مشاغلی را می توانند ایجاد کنند و در کجا باید سرمایه گذاری کرد.

گفتنی است در پایان این جلسه قرار شد تا نشست تخصصی بررسی طرح کارورزی در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با حضور استادان حوزه علوم اجتماعی نیز برگزار شود.


( ۱ )