اولین نشست طرح تبیین کاربردی اقتصاد مقاومتی دردانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۹ کد : ۳۳۲۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۸۸
اولین نشست طرح تبیین کاربردی اقتصاد مقاومتی با عنوان موضوع شناسی اقتصادمقاومتی با رویکرد پژوهش‌های علمی، نگارش پایان نامه و مقالات پژوهشی، درپژوهشکده مطالعات اسلامی علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد.
اولین نشست طرح تبیین کاربردی اقتصاد مقاومتی دردانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعادل پیغامی معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق (ع) دراین نشست از کمبود مقالات و پایان نامه‌‌های علمی درخصوص اقتصاد کشور در دوره هشت ساله دفاع مقدس و جنگ و مبارزه اقتصادی موجود انتقاد کرده و خطاب به پژوهشگران و دانشجویان اقتصاد درباره تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: اگر در پژوهش‌های آن جدی باشید و پای کار بایستید کاری شدنی است.

وی با اشاره به اینکه اکثر دانشمندان اقتصاد در زمان جنگ جهانی دوم به وزارت دفاع رفتند و مقوله اقتصاد جنگ را بررسی کردند، افزود: اگر سنگ نوشته‌ای مربوط به ۲۰۰۰ سال پیش پیدا کنیم که راه رفاه اقتصادی را نوشته باشد، باید به فرمول آن توجه کنیم، در قرآن آمده است که اگر پیروان ادیان الهی به توصیه‌های کتب خود توجه می‌کردند، می‌توانستند در رفاه کامل باشند، اما چون بد عمل می‌کنند، این‌گونه نیست. دکترپیغامی مقاوم‌سازی اقتصاد را اصلی عقلانی دانست و اظهارکرد: در تاریخ ۴۰۰ ساله علم اقتصاد در دوره‌های مختلف ۱۱ یا ۱۲ مورد لغت پیدا می‌کنیم که حاکی از مقاوم‌سازی اقتصاد باشد.

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) تصریح کرد: یکی از مشکلات این است که ما هم در زمان پیشرفت اندیشه در غرب از آن بی‌اطلاع بودیم و هم نوعی انقطاع تمدنی با گذشته اسلامی خودمان پیدا کرده ایم. در تمدن اسلامی رد پای بسیار غنی ای از آموزه‌های علم اقتصاد دیده می‌شود.

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به مشکلات در حوزه اقتصاد کشور، اضافه کرد: این گونه نیست که با این مشکلات امیدمان را از دست بدهیم، راه علم، راه شدن‌هاست و خدا هم کمک خواهد کرد.

دکتر پیغامی گفت: نیاز به اقتصاد مقاومتی از یک بستر واقعی رویش کرد چون مقاوم‌سازی یک اصل عقلانی است.

وی اظهارداشت: همه می‌دانیم که اقتصاد کشور ما مشکل دارد و این مشکل مرتبط به چند سال اخیر و انقلاب نیست و می‌شود از دوران صفویه و قاجاریه آن را ریشه یابی کرد.

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد: در مورد نقش زمان در تعیین ارزش، مکتب اتریش سال‌ها تلاش کردند و به این نتیجه رسیدند که برای مثال چتر در روز بارانی و آفتابی دو کالای متفاوت محسوب می‌شود در حالی که فقهای ما صدها سال قبل به مباحث این چنینی مثل تفاوت قیمت یخ در تابستان و زمستان پرداخته بودند.

دکترپیغامی تصریح کرد: علم را باید در حیات، پویایی و مکانیسیم طبیعی خود بشناسیم، بنابراین باید با مسائل واقعی برخورد کنیم به‌طوری که سعی کنیم مکاتب را کامل یادبگیریم و دانشجو نیز در مرز دانش به کتاب درسی اکتفا نکند‌.

وی خاطرنشان کرد: اگر پویایی علم را در بستر طبیعی خود ببینیم مشخص می‌شود که نیاز به اقتصاد مقاومتی از یک بستر واقعی رویش کرد چون مقاوم‌سازی یک اصل عقلانی است و در تاریخ علم اقتصاد نیز به ضرورت مقوله مقاوم‌سازی برگرفته از مقوله‌های واقعی تاکید شده است.

دکترپیغامی در ادامه مباحث خود با طرح این پرسش که چند پایان نامه درباره اقتصاد دفاع مقدس و جنگ نوشته شده است، تصریح کرد: اقتصاددان نسبت به جامعه‌اش مسئول است و باید ببینیم چه کنیم که ما اقتصاددان واقعی شویم.

وی افزود: آدام اسمیت فرزند زمان خویشتن بود و زمانی تئوری بازار آزاد را مطرح کرد که نظام سرمایه‌داری نیازمند فتح بازارهای آلمان بود بنابراین ما نیز باید فرزند زمان خود باشیم برای اقتصاد کشور خود بیاندیشیم.

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق (ع) با تاکید براینکه دنیای مقاوم‌سازی را در تئوری‌ها رصد کنیم، گفت: اگر مسائل اقتصاد و واقعیت علم را به‌خوبی رصد کنیم، نیازها و پویایی‌ها دنیا را به خوبی دیده و اقتصاد ایران ببینیم مسئله را در یک بستر واقعی می‌بینید و یادگیری و بومی سازی را در پیش می‌گیریم.

دکترپیغامی با اشاره به مشکلات اغتشاش مفهومی گفت: یک نفر مفهوم «رفاه» را ضد اسلام و دیگری عین اسلام می‌داند در مورد اقتصاد مقاوتی نیز برخی هرکاری می‌کنند نام اقتصاد مقاومتی برروی آن می‌گذارند یا هرکس از زاویه خود تعریفی مطرح می‌کند بنابراین لطفاً کمک کنیم که تکثرهای همگرا داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی مفهومی در کنار اقتصاد کشاورزی، عمومی و غیره نیست بلکه اقتصاد مقاومتی در اصطلاح کامپیوتری، سیستم عامل است نه یک نرم‌افزار در کنار نرم‌افزارهای دیگر، پس به تمامی موضوعات گره می‌خورد منتهی حلقه‌ای دارد که باید به آن دقت کرد.

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق (ع) افزود: در اقتصاد مقاومتی، مقاوم‌سازی از جنس کلی است نه تک محوری و جزئی به‌طوری که طبق گفته یکی از اندیشمندان سنگاپور چه بسا رشد اقتصادی بالا رفته و تورم کاهش یابد اما از تاب‌آوری آن جامعه کاسته شده باشد.‌

درابتدای جلسه، دکتروحید ارشدی دبیر طرح تبیین گفتمان اقتصاد مقاومتی پژوهشکده مطالعات اسلامی در علوم انسانی ضمن تبیین اهداف و تاریخچه طرح، گزارشی از روند فعالیت‌های انجام شده و میزان داوطلبان متقاضی در طرح ارائه کرد.

کلید واژه ها: فردوسی مشهد


( ۲ )