وزیر علوم اعلام کرد: جایزه ملی مریم میرزاخانی در علوم پایه به دانشگاهیان برتر این حوزه اعطا می شود

۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۵ کد : ۳۳۲۲۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۶۶۳
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برنامه‌ریزی برای اعطای جایزه ملی پروفسور مریم میرزاخانی در علوم پایه گفت: نامگذاری یک روز در تقویم دانشگاهی با نام "روز زنان در علم" از برنامه های وزارت علوم برای تکریم زنان دانشگاهی است.
وزیر علوم اعلام کرد: جایزه ملی مریم میرزاخانی در علوم پایه به دانشگاهیان برتر این حوزه اعطا می شود

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در اولین دوره اعطای جایزه زنان در علم گفت: این جشنواره علمی توسط حوزه مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده و با همکاری سایر سازمانهای علمی و فناوری بنیانگذاری شده است و در سال های آتی نیز ادامه خواهد یافت.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی محققان زن برتر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و تکریم آنان اعلام کرد و افزود: بر این اساس پیشنهاد می‌شود که این جایزه در یک روز ثابت به صورت سالانه برگزار شود و بهتر است در تقویم دانشگاهی کشور، روز مشخصی برای معرفی زنان برگزیده در عرصه‌های علم و فناوری انتخاب شود.

وی به حضور چشمگیر زنان در آموزش عالی اشاره کرد و گفت: در مجموع ۶۰ درصد ورودی های دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را دختران تشکیل می دهند و ۵۰ درصد ورودی دوره های تحصیلات تکمیلی نیز دختران هستند.

دکتر فرهادی با اشاره به اینکه ۱۷ درصد اعضای هیات علمی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را زنان تشکیل می دهند گفت: تحقیقی که در دانشگاه علامه طباطبایی در مقاطع زمانی‌ سال‌های ۱۳۷۰، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ انجام شده است نشان می دهد که جهش دختران و زنان در حوزه علوم و دانش‌ بسیار چشمگیر است و زنان در ۲۰ سال گذشته آگاه‌تر، بصیرتر‌، کو‌شاتر و پویا‌تر شده‌اند.

وزیر علوم گفت: طی تحقیقات انجام شده در سه دهه گذشته، ‌زنان هیئت علمی‌ در سال ۱۳۷۰ اکثراً در مرتبه مربی بودند ولی خوشبختانه در دهه ۹۰ بیشتر آنها به مرتبه استادیاری ارتقا یافته اند.

دکتر فرهادی افزود: حضور زنان در کمیته‌ها و شوراهای‌ دانشگاهی نیز در سالهای اخیر بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه برای رشد و تعالی زنان کشورمان به خصوص در حوزه‌های علمی‌ و پژوهشی‌ باید نکاتی مدنظر قرار گیرد گفت: زنان در هر مسئولیت علمی و اجتماعی که باشند‌ وظایف مادری و همسری‌ را در کنار سایر مسئولیت‌هایشان‌ به طور کامل انجام می‌دهند و اگرچه این توانایی‌ باعث افتخار است اما زنان در جهت حفظ حریم و حرمت‌ خانواده به حمایت‌ بیشتری در محل‌های کار نیاز دارند‌.

دکتر فرهادی در ادامه با اشاره به افتخارات مرحومه شادروان پروفسور مریم میرزاخانی و برنامه وزارت علوم برای بزرگداشت مقام علمی وی در آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی گفت: پروفسور مریم میرزاخانی‌ اولین دانش‌آموزی بود که جایزه طلای المپیاد علمی را به خود اختصاص داد و سال ۲۰۰۵ در فهرست ۱۰ ذهن برتر در جهان قرار گرفت.

وزیر علوم اظهار داشت: خوشبختانه حضور زنان و فعالیت آنان در عرصه‌های علمی بیش از پیش در دهه‌های گذشته مورد توجه قرار گرفته است و در سه دهه مختلف جهش زنان در حوزه‌های علمی و دانشی چشمگیر‌ بوده است و تعدادی از دانشمندان ایرانی که در فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا هستند از زنان هستند.

گفتنی است در اولین دوره جایزه زنان در علم ۱۶ نفر از زنان محقق و دانشگاهی جوایز خود را از دکتر فرهادی وزیر علوم، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و دکتر الهه حجازی مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده دریافت کردند.