نشست شورای هماهنگی آموزش عالی استان در دانشگاه یزد برگزار شد

۲۸ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۹ کد : ۳۳۲۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۱
نشست شورای هماهنگی آموزش عالی استان با حضور رئیس دانشگاه یزد و جمعی از روسای دانشگاه‌های استان با هدف هماهنگی، ساماندهی و ارتقای کمی و کیفی دانشگاه‌های استان در دانشگاه یزد برگزار شد.
نشست شورای هماهنگی آموزش عالی استان در دانشگاه یزد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشگاه یزد در این نشست که چندتن از مسئولان این دانشگاه نیز حضور داشتند گفت: دغدغه همه ما ارتقای کیفیت آموزش عالی استان است و باید همه اصل تفاهم و همکاری را قبول کنیم و به یک جمع‌بندی برسیم تا آموزش عالی استان را ارتقا دهیم.

دکتر محمدصالح اولیا افزود: یکی دیگر از دغدغه‌های ما کاهش سهم آموزش عالی استان در کل کشور است که نگران کننده است و استان یزد با توجه به ماموریتی که دارد باید نقشش در آموزش عالی کشور نه تنها کم بلکه بیشتر شود.

وی با اشاره به بحث کیفیت در کنار سهم آموزش عالی استان گفت: برند یزد طبق روال گذشته به نحوی باید معرف کیفیت باشد و باید روی مزیت‌ها کار شود، استان یزد استان بزرگی نیست که بتواند در همه حوزه ها سهم قابل توجهی داشته باشد بنابراین ناچاریم در بعضی حوزه‌ها هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی متمرکز شویم و یک ماموریت ویژه برای خود تعریف کنیم.

وی تصریح کرد: ‌ما باید بپذیریم که می‌توانیم در حوزه‌های مختلف تقسیم کار کنیم، و موسسات می‌توانند در زمینه‌های مختلف باهم به تفاهم برسند و مسایل را در استان حل کنند.

دکتر سید محمود زنجیرچی مدیر دفتر برنامه، بودجه و تحول اداری نیز در این نشست در دو بخش توضیحاتی را درخصوص شاخص های کمی و کیفی آموزش عالی و طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی ارائه کرد.

وی در بخش اول، با استفاده از آمارهای رسمی به مقایسه استان یزد با سایر استان ها در برخی شاخص های کمی و کیفی آموزش عالی پرداخت و سپس وضعیت این شاخص ها در استان و مابین موسسات آموزش عالی استان را تحلیل کرد.

دکتر زنجیرچی در بخش دوم نیز طرح ساماندهی و تقویت موسسات آموزش عالی برگرفته از طرح آمایش آموزش عالی کشور را مورد بررسی و کنکاش قرار داد و الزامات و اقدامات مورد نیاز برای اجرای آن را تشریح کرد.

وی در این نشست همچنین گفت: به نظر می‌رسد فضای آموزش عالی از لحاظ میزان ورودی درحال محدود شدن است و طبق پیش‌بینی این برنامه تا دو برنامه ۵ ساله ادامه خواهد داشت. همچنین به نسبت جمعیت سهم ما از آموزش عالی کشور نیز در حال کاهش است.

وی ادامه داد: تحصیلات تکمیلی ما وضعیت خوبی دارد اما نسبت هیأت علمی به ویژه هیأت علمی دانشیار به بالا نیاز به کار دارد.

دکتر قاسم برید لقمانی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی نیز در این نشست در زمینه اخلاق در آموزش عالی به نکاتی همچون تقدم اخلاق آموزشی به اخلاق پژوهشی، توجه به رفتارهای نادرست آموزشی، لزوم آشنایی به ابزارهای کمک آموزشی و به روز بودن، نظم داشتن، شاگردپروری کردن، رازداری کردن، احترام گذاشتن به قوانین موسسه اشاره کرد.

وی با اشاره به تدوین منشور اخلاقی در دانشگاه یزد تاکید کرد: لازم است در همه دانشگاه‌ها منشور اخلاقی تدوین شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طرح ساماندهی نباید منوط به دانشگاه‌های دولتی باشد و باید شامل تمام دانشگاه‌های استان شود تا به نتیجه درستی برسیم.

وی گفت: دانشگاه‌ها می‌توانند براساس نوآوری‌هایی که دارند ماموریت خود را مشخص کنند.