دبیر المپیادهای کشورازبهره مندی برگزیدگان المپیاد علمی کشور از تسهیلات وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان خبرداد

۲۶ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۰ کد : ۳۳۱۶۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۱۱
دبیر المپیادهای علمی دانشجویی کشور تاکید کرد: برگزیدگان المپیاد از تسهیلات وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان بهره‌مند می‌شوند.
دبیر المپیادهای کشورازبهره مندی برگزیدگان المپیاد علمی کشور از تسهیلات وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان خبرداد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احسان جمالی در مراسم تقدیر از برگزیدگان هجدهمین المپیاد بین‌المللی ریاضی و دهمین المپیاد بین‌المللی شیمی گفت: هدف برگزاری این المپیادها، شناسایی استعدادهای برتر دانشجویی، ترغیب آنها برای کسب دانش عمیق‌تر و حمایت‌های معنوی و مادی برای ادامه تحصیل در ایران است‌‌.

وی افزود: سازمان سنجش آموزش کشور درطول سال ۱۶۰ آزمون برگزار می‌کند که از این تعداد، بخشی از آنها به المپیادهای کشوری اختصاص دارد.

دکتر جمالی در ادامه گفت: در سال گذشته سه رشته به مجموعه رشته‌های آزمون المپیادهای علمی دانشجویی اضافه شد و از سال آینده نیز دو رشته به این مجموعه رشته‌ها اضافه می شود.

دکتر جمالی با اشاره به اینکه المپیادهای علمی دانشجویی کشوری در سه مرحله برگزار می‌شود، گفت: در مرحله اول ۱۵ نفر اول ۲۰ رشته در آزمون کارشناسی ارشد برای مرحله نهایی انتخاب شدند و از تعداد ۳۰۱ هزار نفر که در ۲۰ رشته شرکت کرده بودند، ۳۱۰ نفر به مرحله نهایی راه پیدا کردند.

وی افزود: ۸ قطب دانشگاهی کشور نیز مرحله غیرمتمرکز المپیاد را برگزار کردند که از ۲۵۰۰ نفر در مجموع رشته‌ها، تعداد ۶۶۹ نفر به مرحله نهایی رسیدند و در مجموع ۹۷۹ دانشجوی ایرانی به مرحله نهایی المپیادهای علمی دانشجویی راه یافتند.

دبیر المپیادهای علمی دانشجویی کشور در ادامه گفت: در این مرحله از میان ۴۳ دانشجوی ایرانی در گروه ریاضی که ۱۱ نفر زن و ۳۲ نفر مرد بودند، ۵ نفر به مرحله بین‌المللی راه پیدا کردند. همچنین در گروه شیمی نیز از ۴۵ نفر برگزیده که ۱۵ نفر زن و ۳۰ نفر مرد بودند، ۵ نفر به مرحله بین‌المللی راه یافتند.

وی افزود: المپیادهای بین‌المللی شیمی و ریاضی با شرکت دانشجویان ایرانی به همراه دانشجویانی از روسیه، تاتارستان، عراق، اوکراین، لهستان و صربستان برگزار شد. در گروه شیمی ۱۹ دانشجو که ۵ نفر از آنها ایرانی و ۱۴ نفر غیرایرانی و در گروه ریاضی نیز ۱۹ دانشجو که ۵ نفر ایرانی و ۱۴ نفر غیرایرانی بودند، حضور یافتند.

 


( ۱ )