کاوش های باستان شناسی دانشگاه رازی و کپنهاگ دانمارک نتایج رضایت بخشی به دنبال داشته است

۲۵ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۷ کد : ۳۳۱۵۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۲۸
دکتر توبیاس ریشتر دانشیار باستان شناسی دانشگاه کپنهاگ گفت: نتایجی که از کاوش ها و مطالعات دو تیم دانشگاه رازی و کپنهاگ دانمارک به دست می آید به یکسری پرسش های جهانی پاسخ می دهد و آن چیزی است که حدود ده هزار سال پیش با نام انقلاب کشاورزی به وجود آمده و زمینه ساز پیشرفت های بعدی بشری در شکل گیری شهرها و گسترش جمعیت شده و تاثیر آن بر کل دنیا بوده است.
کاوش های باستان شناسی دانشگاه رازی و کپنهاگ دانمارک نتایج رضایت بخشی به دنبال داشته است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترریشتر از فرهنگ و تاریخ و تمدن ایران به خصوص استان کرمانشاه به عنوان یک تمدن اصیل یاد کرد و گفت: تیم باستان شناسی دانشگاه رازی و کپنهاگ طی کاوش هایی که انجام دادند عملکرد رضایت بخشی بر جای گذاشته اند و امیدواریم در مرحله دوم همانند مرحله پیش به نتایج خوبی برسیم و همکاری دانشگاه کپنهاگ دانمارک با دانشگاه رازی ادامه داشته باشد.

استاد باستان شناسی دانشگاه کپنهاگ دانمارک خاطرنشان کرد: مرکز مطالعات جوامع اولیه کشاورزی در دانشگاه کپنهاگ تأسیس شده است که به عنوان یک هیئت علمی و پژوهشگر در این مرکز فعالیت می کنم.

وی افزود: در سال ۱۳۵۶ یکسری مطالعات باستان شناسی بین کرمانشاه و هرسین انجام شده است که پس از یک وقفه طولانی ادامه آن تحقیقات و کاوش ها با استفاده از شاخه ها و روش‌های جدید باستان شاسی توسط دانشگاه‌های کپنهاگ و رازی از سرگرفته شده است.

دکترریشتر گفت: پیشنه مطالعات مرتبط با خاور نزدیک در دانشگاه کپنهاگ به حدود ۲۰۰ سال پیش برمی گردد، اما گروه باستان شناسی خاور نزدیک در دانشگاه کپنهاگ دانمارک در سال ۱۹۸۰ تأسیس شده است که قریب به ۳۰ نفر دانشجو در مقطع تحصیلی کارشناسی و نیز تعداد محدودی در مقاطع ارشد و دکتری دارد و با دیگر مراکز مانند آشورشناسی، مصر شناسی همکاری دارد. همچنین اکنون رشته های زبان فارسی، ترکی و عربی هم در دانشکده «مطالعات منطقه ای و بین فرهنگی» وجود دارد.

وی به تعداد استادان گروه آموزشی باستان شناسی خاور نزدیک کپنهاگ اشاره کرده و افزود: در این گروه سه نفر دانشیار، یک نفر استادیار، سه پژوهشگر پسادکتری، یک نفر استادیار آشور شناسی، و همچنین دو نفر دانشیار و یک استاد مصرشناسی در این گروه آموزشی فعالیت می کنند.

دکترریشتر گفت: تیم تحقیقاتی ایران و دانمارک همکاری خوبی تا به حال داشته اند که ازجمله این همکاری می توان به کاوش های تپه آسیاب کرمانشاه اشاره کرد.

وی بیان داشت: در کنار انجام این پروژه پژوهشی، به دنبال تربیت متخصص در رشته باستان‌شناسی هستیم که دانشجویان از طریق دوره های و کارگاه های آموزشی مراحل تخصصی و تکمیلی خود را می گذرانند که این خود به جامعه علمی و باستان شناسی کشور و خارج از کشور مطابق نیاز کمک خواهد کرد.

کلید واژه ها: دانشگاه رازی


( ۳ )