دانشگاه ایلام میزبان دومین کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار شد

۱۵ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۲ کد : ۳۲۹۳۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۷۴
با موافقت معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، دانشگاه ایلام به عنوان میزبان دومین کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار تعیبن شد.
دانشگاه ایلام میزبان دومین کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری دومین کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار در دانشگاه ایلام با حضور مهندس مروارید استاندار ایلام، دکتر علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام، دکتر عسکری معاون توسعه منابع استانداری، دکتر مهدیزاده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ایلام و روسای سازمان‌های محیط زیست، هواشناسی، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی ایلام، در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد.

در این جلسه دکتر علی اکبری ضمن قدردانی از حمایت‌های استاندار ایلام، به چگونگی روند کسب میزبانی دومین کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار در دانشگاه ایلام اشاره کرد و اظهار داشت: در جریان سفر دکتر ابتکار ریاست سازمان محیط زیست کشور به ایلام در سال ۱۳۹۵، موضوع برگزاری دومین کنفرانس بین المللی گرد و غبار در دانشگاه ایلام با هماهنگی استاندار ایلام به وی ارائه شد که در همان وقت دانشگاه‌های کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان و شهید چمران اهواز خواستار میزبانی این کنفرانس شدند، اما در نهایت با میزبانی دانشگاه ایلام موافقت شد و از دانشگاه‌های رامین و شهید چمران خواسته شد که با دانشگاه ایلام در این زمینه همکاری کنند.

وی به اهداف برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: هدف از برگزاری این کنفرانس این است که با همفکری صاحب‌نظران ملی و بین‌المللی به یک راهکار واحد برای مقابله با پدیده گرد و غبار دست یابیم.

رئیس دانشگاه ایلام تأکید کرد: برگزاری این کنفرانس در سطح بین المللی کاری بزرگ و سنگین است، که همکاری و همراهی استانداری و دیگر سازمان‌ها و ادارات استان را می‌طلبد و خوشبختانه استاندار ایلام تاکنون همکاری خوبی در این زمینه داشته‌اند و امیدواریم با کمک و همکاری که صورت خواهد گرفت، بتوانیم در سطح مطلوبی این کنفرانس را برگزار کنیم، تا ضمن تحقق اهداف برگزاری این کنفرانس، گامی در جهت معرفی استان در سطح کشور و جهان برداریم.

وی در ادامه به پی گیری مقدمات برگزاری این کنفرانس پرداخت و بیان داشت: با همفکری و هماهنگی سازمان محیط زیست کشور تصمیم گرفته شد که این کنفرانس در هفتم اردیبهشت سال ۱۳۹۷ برگزار شود و قرار شد که شورای سیاست گذاری این همایش به ریاست استاندار ایلام و با حضور دانشگاه ایلام (به عنوان مجری برگزاری کنفرانس)، سازمان محیط زیست استان، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان هواشناسی، سازمان جنگلها و مراتع و دانشگاه علوم پزشکی ایلام تشکیل شود، که امروز اولین جلسه آن برگزار می‌شود.

رئیس دانشگاه ایلام افزود: برای برگزاری این کنفرانس دو دبیر اجرایی و علمی تعیین خواهد شد و فراخوان مقالات در شهریور ماه انجام خواهد گرفت، که آخرین فرصت ارسال مقالات به این کنفرانس ۳۰ دی ماه خواهد بود و در بهمن و اسفند داوری انجام خواهد شد و ۱۱ فروردین آخرین روز ثبت نام در این کنفرانس است.

دکتر علی اکبری در ادامه با اشاره به بین‌المللی بودن این همایش گفت: برای برگزاری مطلوب این کنفرانس ۱۰ تن از بهترین استادان صاحب نظر پدیده گرد و غبار در جهان شناسایی شده‌اند و مکاتباتی با آنها صورت گرفته است تا زمینه حضور آنها در این کنفرانس فراهم شود. همچنین در تلاش هستیم تا استادان صاحب نظر در این زمنیه را از آفریقا، چین، کشورهای خاورمیانه، آمریکا و استرالیا به این همایش دعوت شوند.

وی افزود: در جریان دو سفری که هیئت دانشگاه ایلام در سال جاری به کشور عراق داشت، با مذاکرات و رایزنی‌هایی که انجام شد؛ دانشگاه‌های الواسط، التقنیه، سلیمانیه، حلبچه، پلی‌تکنیک سلیمانیه و گرمیان حمایت جدی و ویژه خود را از برگزاری این کنفرانس اعلام کرده‌اند.