دیدار هیئت آکادمیک پاکستانی با معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم

۰۳ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۸:۱۰ کد : ۳۲۷۲۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۳۸۵
دکتر وحید احمدی ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با دکتر فضل عباس ماکان ، معاون و دبیر وزارت علوم و تحقیقات پاکستان به منظور افزایش تعاملات علمی و فناوری بین دو کشور دیدار و گفتگو کرد.
دیدار هیئت آکادمیک پاکستانی با معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار دکتر احمدی در سخنانی با اشاره به مشترکات تاریخی و فرهنگی بین دو کشور ایران و پاکستان، اظهار داشت: راه های تقویت تعاملات فناوری و اقتصادی با ایجاد دفاتر مشترک در پارک های علم و فناوری مهیا شده که با راه اندازی این دفاتردر مراکز فناوری دو کشور، زمینه های گسترش تعاملات علمی و فناوری نیز فراهم می شود.

وی در ادامه افزود: همچنین می توان یک شبکه قوی بین کشور های اسلامی منطقه جهت استقرار بازار مشترک محصولات دانش بنیان ایجاد کرد و در این مسیر از ظرفیت پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان کشور های منطقه بویژه پارک های علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد.

دکتر احمدی در انتها به موضوع برگزاری کارگاه های آموزشی اشاره کرد و گفت: برگزاری این کارگاه ها و استارت آپ های مشترک به درک توانمندی های یکدیگر و نیز تقویت زمینه های همکاری های مشترک علمی و فناوری دو کشور کمک خواهد کرد.

دکتر فضل عباس ماکان، معاون و دبیر وزارت علوم و تحقیقات پاکستان نیز با ابراز خوشنودی از پیشنهادات دکتر وحید احمدی، هدف از حضور درجمهوری اسلامی ایران را استفاده از تجارب کشورمان در احداث پارک های علم و فناوری عنوان کرد و در خصوص موانع و مشکلات ایجاد پارک ها در پاکستان و بازاریابی تولیدات آنها سخنانی ایراد کرد.

بر اساس این گزارش، مقرر شد در قالب درخواست رسمی برای شرکت محققان پاکستانی در کارگاه های آموزشی پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان کشورمان، زمینه های همکاری مشترک فراهم شود.

گفتنی است در این سفر دکتر نوید زمان رئیس دانشگاه ناست ( NUST ) و دکتر راحیل قمر رئیس موسسه فناوری اطلاعات ( COMSAT ) معاون وزیر علوم پاکستان را همراهی می کنند و مهمان پارک علم و فناوری گیلان و دبیرخانه شبکه پارک های علم و فناوری کشور های اسلامی (INSTP) هستند .

هیئت آکادمیک پاکستانی علاوه بر پارک های علم و فناوری گیلان و تهران، ازشهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و پژوهشگاه های بیوتکنولوژی و پلیمر و مواد و انرژی نیز بازدید خواهند کرد.