اطلاعیه دانشگاه های تهران ، علامه طباطبایی و شهید بهشتی در خصوص توافق هسته ای

۳۱ تیر ۱۳۹۴ | ۱۸:۵۸ کد : ۳۲۶۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۰۴
دانشگاه های تهران ، علامه طباطبایی و شهید بهشتی در خصوص توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 اطلاعیه ای صادر کردند . به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این اطلاعیه که به امضای دکتر محمود نی...
دانشگاه های تهران ، علامه طباطبایی و شهید بهشتی در خصوص توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 اطلاعیه ای صادر کردند .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این اطلاعیه که به امضای دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران ، دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی رسیده ،به شرح زیر است :
توافق جمهوری اسلامی ایران و قدرت های بزرگ بر سر برنامه جامع اقدام مشترک ، تحولی تاریخی نه تنها در روابط خارجی ایران ، بلکه در تاریخ روابط بین الملل است که آغاز دورانی جدید در تحولات جهانی را نوید می دهد .
این دوران نوین با منش و کنش ابتکاری دیپلماسی ایرانی آغاز گشت که با هدایت مقام معظم رهبری ، مدیریت سازنده ریاست محترم جمهوری و اتخاذ روند تصمیم سازی عالمانه و دانش بنیان توسط دولتمردان شکل گرفت و با تلاش خستگی ناپذیر و هوشمندانه دستگاه دیپلماسی کشور به نهایت رسید.
بدین گونه جمهوری اسلامی ایران راهی را برای دول آزادی خواه جهان گشود که بتوانند با اتکای به نیروی درونی ، کاربست فهم نوین خود از دانش روابط بین الملل و هنر دیپلماسی ، حقوق خود را به جای میادین جنگ بر سر میز مذاکره محقق سازند .
رسیدن به این دستاورد بزرگ حاصل حضور دانشمندان، اهل اندیشه و حتی منتقدان دلسوزی است که با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علوم انسانی و اجتماعی و تفکر ناب ایرانی-اسلامی، نقش تعیین کننده و تاریخ ساز این علوم را در این دوران متلاطم جهانی عیان نمودند.
 حال که مرحلۀ دشوارتر توافق یعنی بررسی نهایی و همه جانبۀ متن برجام در مراجع ذی صلاح، تنظیم شرایط اجرای آن و نیز مدیریت شرایط جهانی در حین اجرا آغاز شده است، به نظر می رسد که باز هم استادان و صاحب نظران علوم انسانی و اجتماعی می توانند نقشی حیاتی و سرنوشت ساز ایفا کنند.
 بر همین اساس دانشگاه های تهران، علامه طباطبائی و شهید بهشتی به عنوان اصلی ترین پایگاه های علوم انسانی و اجتماعی کشور، آمادگی خود را برای بهره گیری از توان استادان و دانشجویان و اهل تفکر برای طی این طریق دشوار اعلام می کنند تا هم چون ماه های گذشته بتوانند بین نهاد دانشگاه، عرصه های مختلف تصمیم سازی و حوزۀ اجرا ارتباطی سازنده برقرار کنند.