قدردانی سرپرست دانشگاه سلیمانیه اقلیم کردستان عراق از دانشگاه فردوسی مشهد

۳۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۲ کد : ۳۲۶۲۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۱۹
دکتررضا حسن سرپرست دانشگاه سلیمانیه اقلیم کردستان عراق از دانشگاه فردوسی مشهد در کمک به گسترش زبان فارسی در اقلیم کردستان عراق تشکر و قدردانی کرد.
قدردانی سرپرست دانشگاه سلیمانیه اقلیم کردستان عراق از دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترحسن از اقدام دانشگاه فردوسی مشهد و مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان این دانشگاه در کمک فوری و جدی به گسترش زبان فارسی در اقلیم کردستان عراق تشکر و قدردانی کرد.

دکترمحمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیئت همراه در ادامه سفر خود به کشورعراق، وارد سلیمانیه دومین شهر مهم اقلیم کردستان عراق شدند.

این هیئت پس از دیدار با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران و کارشناس فرهنگی رایزنی در این شهر، طبق برنامه ریزی قبلی در نشست با رئیس دانشگاه سلیمانیه درخصوص همکاری‌های دوجانبه میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه سلیمانیه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

 

دکترکافی با اشاره به قرابت و مشترکات فرهنگی زیاد دو کشور، بر آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای گسترش ارتباط علمی با دانشگاه‌های اقلیم کردستان عراق، به رغم فاصله جغرافیایی میان خراسان و منطقه اقلیم، تأکید کرد و اقدامات متعدد مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد دراین منطقه را نمونه عملی تعهد دانشگاه فردوسی مشهد در این زمینه دانست.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد همچنین با ارائه گزارشی از پیشرفت‌های دانشگاه درحوزه های مختلف اعم از آموزشی، پژوهشی و مراکز رشد و فناوری، بر آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای گسترش فعالیت‌های دیپلماسی علمی خود به اقلیم کردستان عراق فراتر از آموزش زبان فارسی تأکید کرد و به آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای برگزاری سمینارها و کارگاه‌های مشترک، پذیرش مربیان برای ادامه تحصیل در دوره دکتری، انتشار مقالات مشترک اشاره کرد.

دکتررضا حسن نیز ضمن بیان پیشینه و تحولات صورت گرفته در این دانشگاه و جایگاه دوم آن در اقلیم کردستان و جایگاه نهم در میان دانشگاه های کشور عراق، آمادگی این دانشگاه را برای گسترش همکاری‌های بین دانشگاهی ابراز کرد و ضمن تأکید بر نقش و جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد در ارتقای روابط علمی و دانشگاهی میان دوکشور ایران و عراق، از اقدام دانشگاه فردوسی مشهد و مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان این دانشگاه در کمک فوری و جدی به گسترش زبان فارسی در اقلیم کردستان عراق تشکر و قدردانی کرد.

دکترقبول رئیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد نیز با تشکر از همکاری مسئولان دانشگاه سلیمانیه برای گسنرش آموزش زبان فارسی، به برگزاری دوره‌های دانش افزایی زبان فارسی دردانشگاه فردوسی مشهد و حضور مدرسان زبان فارسی از دانشگاه سلیمانیه در این دوره‌ها اشاره کرد و نمایندگی برگزاری دوره‌های آموزش فارسی به فراگیران و برگزاری آزمون بسندگی زبان فارسی دراین منطقه را به دانشگاه سلیمانیه واگذار کرد.

همچنین خاطر نشان می شود دانشگاه سلیمانیه در سال ۱۹۶۸ میلادی تأسیس شده است و دارای ۱۹ دانشکده و دو هزار عضو هیئت علمی می‌باشد. تعداد ۲۷ هزار دانشجو در چهار پردیس این دانشگاه شاغل به تحصیل هستند که از این تعداد تنها ۱۵۰۰ دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل می‌کنند.

گفتنی است در پایان این دیدار یادداشت تفاهم همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه سلیمانیه اقلیم کردستان به امضای روسای دو دانشگاه رسید و هیئت دانشگاه فردوسی مشهد در ضیافت شام دانشگاه سلیمانیه حضور یافت.

کلید واژه ها: فردوسی مشهد